REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto dostał w czerwcu wyższy przelew? Na konta uprawnionych trafiają kwoty po podwyżce. Więcej od 106,90 zł do 160,10 zł miesięcznie.

bezrobocie zasiłek dla bezrobotnych inflacja waloryzacja
Kto dostał w czerwcu wyższy przelew? Na konta uprawnionych trafiają kwoty po podwyżce. Więcej od 106,90 zł do 160,10 zł miesięcznie.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 czerwca 2024 r. na konta trafiają już wyższe przelewy. Świadczenie zostało zwiększone na podstawie średniorocznego wskaźnika inflacji, Podwyżka wyniosła od 106,90 zł do 160,10 zł miesięcznie.

Osoby bezrobotne dostają wyższy zasiłek

Od 1 czerwca 2024 r. wzrosły kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Świadczenie jest zwiększane na podstawie średniorocznego wskaźnika inflacji, który jest na poziomie 11,4 proc. Minimalna kwota zasiłku wynosi obecnie 1209,94 zł, a maksymalna 1814,90 zł.

REKLAMA

Od 1 czerwca 2024 r.

80 proc. zasiłku podstawowego wynosi:

  • 1329,60 zł – w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku,
  • 1044,20 zł – w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku.

100 proc. zasiłku podstawowego wynosi:

  • 1662,00 zł – w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku (było 1491,90 zł),
  • 1305,20 zł – w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku (było 1171,60 zł).

120 proc. zasiłku podstawowego wynosi:

  • 1994,40 zł – w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku,
  • 1566,30 zł – w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku.

Komu przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Zasiłek z powiatowego urzędu pracy można otrzymać po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna, jeśli nie ma dla propozycji odpowiedniej pracy, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych. Aby go otrzymać, trzeba jednak spełniać określone warunki.
Co do zasady prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje, jeżeli w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania łącznie przez okres co najmniej 365 dni osoba bezrobotna była zatrudniona i otrzymywała z tego tytułu wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istniał obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. Należy pamiętać o tym, że wymiar etatu nie ma w tym wypadku znaczenia. Istotna jest wysokość wynagrodzenia, które musi być wynosić co najmniej tyle, ile wynagrodzenie minimalne.
Jednak praca na etacie, to nie jest jedyny przypadek, który skutkuje nabyciem prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Dotyczy to w szczególności również wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę nakładczą, świadczenia usługi na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo współpracy przy wykonywaniu tych umów, opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy, wykonywania pracy w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, będąc członkiem tej spółdzielni, opłacania składki na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej za granicą u pracodawcy zagranicznego (oprócz państw członkowskich Unii Europejskiej) w wysokości 9,75% przeciętnego wynagrodzenia za każdy miesiąc zatrudnienia, zatrudnienia za granicą i przybycia do Rzeczypospolitej Polskiej jako repatriant. Niemal w każdym z tych przypadków istnieje jednak dodatkowy warunek dotyczący osiągania ze wskazanych tytułów dochodu w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę i opłacania składek na Fundusz Pracy.

Jak długo można pobierać zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych można pobierać przez 180 lub 365 dni.
Przez 180 dni pobierają go osoby, które mieszkają na obszarze powiatu, którego stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, a przez 365 dni osoby:
- mieszkające na obszarze powiatu, którego stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju,
- mające powyżej 50. roku życia oraz posiadające co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku,
- mające na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, których małżonek jest także osobą bezrobotną i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez osobę bezrobotną lub
- samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

REKLAMA

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

REKLAMA