REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność cywilna notariusza

Jarosław Krasnodęmbski
Oprócz odpowiedzialności cywilnej notariusz może również ponosić odpowiedzialność karną jak i dyscyplinarną.
Oprócz odpowiedzialności cywilnej notariusz może również ponosić odpowiedzialność karną jak i dyscyplinarną.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podczas wykonywania czynności notarialnych notariusz powinien zachować szczególną staranność. Czasami jednak notariusze popełniają błędy. Na czym polega odpowiedzialność cywilna notariuszy?

Zgodnie z Prawem o notariacie, notariusz ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu czynności notarialnych na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.

REKLAMA

Staranność

Notariusz, jak już było wskazane, musi przy wykonywaniu swoich czynności zachowywać szczególną staranność. Staranność to nic innego jak fachowość i postępowanie z uzasadnioną dociekliwością, która jest konieczna do prawidłowego dokonania czynności notarialnej.

Należy tu przywołać art. 472 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że dłużnik odpowiedzialny jest za niezachowanie należytej staranności, chyba że przepis szczególny lub umowa stanowi inaczej. Dłużnikiem może być notariusz, który wyrządził szkodę.

Ubezpieczenie notariusza

Notariusze muszą być ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej. Obowiązek taki jest nałożony na notariuszy przez Prawo o notariacie. Oznacza to, że naprawienie szkód wyrządzonych błędną czynnością jest gwarantowane majątkiem notariusza i jego ubezpieczeniem.

Zobacz: Czy notariusz może dokonywać czynności notarialnych poza kancelarią?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak odpowiedzialności

Notariusz może zwolnić się od odpowiedzialności cywilnej, jeżeli uda mu się udowodnić, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania jest skutkiem takich okoliczności, za które ani on sam, ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności. 

Za co odpowiada notariusz?

REKLAMA

Nie ma żadnego przepisu, który ograniczałby w jakikolwiek sposób odpowiedzialność cywilną notariusza za wyrządzone szkody. Oznacza to, że będzie on odpowiadał zarówno za straty, które poszkodowany faktycznie poniósł, jak i za spodziewane korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie szkoda jaką poniósł.

Przy ocenie tego należy jednak uwzględnić normalne następstwa działań lub zaniechań notariusza oraz to, czy sam poszkodowany nie przyczynił się do powstania szkody lub powiększenia jej rozmiarów.

Pozostałe odpowiedzialności

Oprócz odpowiedzialności cywilnej notariusz może również ponosić odpowiedzialność karną jak i dyscyplinarną. Notariusz ponosi odpowiedzialność karną przewidzianą w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych. Odpowiedzialność dyscyplinarna jest odpowiedzialnością wewnątrz korporacji zawodowej i co ważne nie wyłącza innych rodzajów odpowiedzialności.

Zobacz serwis: Notariusz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Daria
  2021-12-28 19:07:08
  Ja u notariusz Cejrowskiej sporządzałam umowę darowizny. Profesjonalna pomoc.
  0
 • nika
  2022-05-28 16:24:53
  Kiedy ja potrzebowałam pomocy notarialnej, zwróciłam się do kancelarii w Tczewie na Słowackiego. Bardzo skuteczna i profejosnalna pomoc.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat KGP: 1 marca 2024 r. wypłata podwyżek dla policjantów [20% kwoty bazowej]. W marcu na kontach +20% dodatku za stopień. Wyrównania od 1 stycznia 2024 r.

Jutro policjanci otrzymają na konta wypłaty podwyżek wraz z wyrównaniami od 1 stycznia 2024 r. W przyszłości otrzymają w ten sposób podwyżki z tytułu dodatków za stopień. 

Opieka senioralna w Polsce: brak podejścia systemowego skutkuje fatalnym w skutkach akcjonizmem

Na początku należy stwierdzić, że polityka senioralna to niewątpliwie swoisty leitmotiv rządu premiera Donalda Tuska. Nie ma dnia, aby media nie donosiły o działaniach rządu związanych z próbami rozwiązania problemu, który jak miecz Damoklesa wisi nad całą sferą socjalną budżetu państwa, a tak właściwie nad przyszłością społeczno-gospodarczą Polski. A jest nim właśnie opieka senioralna. Kto z politycznych decydentów nie dostrzeże prawdziwej wagi tego problemu, nie ma co liczyć na powodzenie podczas następnych wyborów. I dotyczy to właściwie wszystkich krajów starzejącej się na gwałt Unii Europejskiej.

Przeprowadzasz się? Sprawdź, czy nie musisz zaktualizować PIT-2. Jeśli to przegapisz, grozi ci dopłat podatku. Ale czy wiesz dlaczego?

Zdarzenia związane z życiem prywatnym pracownika, choćby takie jak przeprowadzka, mogą mieć wpływ na dokonywane przez niego rozliczenia podatkowe. Czasami ich konsekwencją jest nabycie praw, z których podatnik może skorzystać, ale nie musi, ale innym razem mogą wiązać się z ograniczeniem tychże praw, o czym już nie tylko może, ale musi pamiętać dokonując rozliczeń podatkowych.

Egzekucja z nieruchomości - jak przebiega. Zajęcie, opis i oszacowanie, obwieszczenie o licytacji

Jednym ze sposobów wyegzekwowania roszczenia należnego wierzycielowi jest przeprowadzenie egzekucji ze składnika majątkowego dłużnika jakim jest nieruchomość. Tytułem wstępu należy dodać, iż postępowanie egzekucyjne może być wszczęte w sytuacji gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy. 

REKLAMA

Oszustwo nigeryjskie - ostrzeżenie i przykład

Oszustwo nigeryjskie - na czym polega? Oto przykład oszustwa nigeryjskiego oraz ostrzeżenie NASK przed jego nowymi odmianami.

Osoby niepełnosprawne z większym dostępem do najpowszechniejszych produktów i usług. Co zakłada nowy projekt?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.

Prawne dylematy dotyczące AI. Więcej pytań niż odpowiedzi

Jakie są problemy prawne związane ze sztuczną inteligencją? Czy prawo powstrzyma rozwój AI?

Kwota bazowa wzrosła. Od 1 marca dodatkowa emerytura wyższa o więcej niż 700,00 zł. Dożywotnio i bez wniosku. Sprawdź!

Kwota bazowa wzrosła. Wraz z nią wzrosła wysokość dodatkowej emerytury dla najstarszych seniorów. Od 1 marca 2024 przyznawane im świadczenie honorowe dla stulatków będzie wyższe o 705,88 zł.

REKLAMA

Dragon-24, czyli wspólne ćwiczenia wojsk NATO właśnie ruszają. Będą utrudnienia na drogach w całym kraju

Dragon-24, czyli wspólne ćwiczenia wojsk NATO właśnie ruszają. Sztab Generalny Wojska Polskiego informuje o wzmożonym ruchu kolumn pojazdów wojskowych w całym kraju. Można się spodziewać wielu utrudnień na drogach.

Renta wdowia nie tylko dla wdów! Będzie składała się z dwóch elementów. Uprawniony sam zdecyduje ile świadczenia dostanie.

Uchwalenie zmian w przepisach dot. uprawnień wdów i wdowców jest coraz bliżej. Jak wynika z zapewnień MRPiPS, istnieje techniczna i finansowa możliwość wprowadzenie renty wdowiej jeszcze w 2024 r. – środki na ten cel zostały zapewnione. Ministerstwo jest jednak zwolennikiem wprowadzenia tych regulacji w modelu kroczącym.

REKLAMA