REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zawód notariusza w krajach europejskich

Marta Wrzosek
We wszystkich krajach europejskich, aby zostać notariuszem należy ukończyć studia prawnicze.
We wszystkich krajach europejskich, aby zostać notariuszem należy ukończyć studia prawnicze.

REKLAMA

REKLAMA

Dostęp do zawodu notariusza w krajach europejskich jest nieco odmienny niż w Polsce. W każdym przypadku trzeba ukończyć wyższe studia prawnicze. Natomiast nie wszędzie prowadzone są szkolenia porównywalne do aplikacji notarialnej w Polsce.

We Francji…

Aby zostać notariuszem we Francji, należy ukończyć studia prawnicze i uzyskać tytuł odpowiadający polskiemu tytułowi magistra. Następnie kandydat odbywa szkolenie (albo uniwersyteckie albo pozauniwersyteckie), w trakcie których musi odbyć staż w kancelarii trwający 2 lata. Są to swego rodzaju studia notarialne, które łącznie trwają 3 lata i kończą się egzaminami i obroną pracy dyplomowej. Absolwent otrzymuje tytuł notariusza-asystenta. Warto podkreślić, że nie wszyscy zostaną notariuszami z własną kancelarią, gdy we Francji obowiązuje zasada numerus clausus.

REKLAMA

REKLAMA

Zasada numerus clausus oznacza przyznanie określonemu organowi w państwie kompetencji do ustalania liczby notariuszy w danym kraju czy też jego regionach. Istnieje więc pewna maksymalna jej wielkość, która gdy zostanie osiągnięta, uniemożliwia wejście na rynek pracy kolejnych notariuszy.

Podobna zasada obowiązuje np. w Luksemburgu, gdzie po odbyciu aplikacji, co najmniej rocznego stażu i zdaniu egzaminu otrzymuje się dyplom kandydata na notariusza, co nie gwarantuje jednak prawa do prowadzenia własnej kancelarii.

Zobacz również: Czy notariuszem może zostać cudzoziemiec?

Niemcy i Austria 

Po ukończeniu studiów prawniczych w Niemczech czy Austrii nie jest przeprowadzane specjalne szkolenie dla notariuszy. Aby zostać notariuszem, należy odbyć aplikację wspólną dla wszystkich zawodów prawniczych. Po roku, przystępuje się do egzaminu, a następnie rozpoczyna specjalizację, która trwa od 3 do 6 lat w Niemczech, a ok. 7 lat w Austrii. Późniejszy nabór do danego zawodu opiera się na systemie punktacji (np. punkty za ocenę na dyplomie czy z egzaminów na aplikacji wspólnej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Hiszpanii i we Włoszech

REKLAMA

Aby zostać notariuszem w Hiszpanii trzeba zdać ogłaszany przez Ministra Sprawiedliwości egzamin państwowy, a następnie wygrać konkurs na zajęcie wakatu w kancelarii notarialnej. W Hiszpanii przepisy przewidują górną granicę wieku, do którego można wykonywać zawód notariusza. Wynosi on 70 lat. Podobne zasady przewidują również inne kraje europejskie.

We Włoszech obowiązkiem kandydata na notariusza jest odbycie trwającego dwa lata stażu w kancelarii notarialnej. Organizowany jest również centralny egzamin notarialny – raz na 2 lata, w Rzymie.

Zobacz również serwis: Notariusz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Inka
  2021-12-28 19:55:52
  Prawda jest taka, że choć myślałam, że nigdy nie będzie to koniecznie, to okazało się nagle, że muszę zrzec się spadku. Pomogła mi w tym notariusz Cejrowska z Tczewa. Naprawdę sprawną obsługa i pełen profesjonalizm.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

REKLAMA

Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

REKLAMA

Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

Wybory 2024 (samorządowe). Kto i jak może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? [Komunikat PKW]

Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i trybu wzięcia udziału w wyborach samorządowych w 2024 roku jako członek obwodowej komisji wyborczej. Kto może zostać członkiem takiej komisji? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w komisji wyborczej?

REKLAMA