reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > Notariusz > Zawód notariusza w krajach europejskich

Zawód notariusza w krajach europejskich

Dostęp do zawodu notariusza w krajach europejskich jest nieco odmienny niż w Polsce. W każdym przypadku trzeba ukończyć wyższe studia prawnicze. Natomiast nie wszędzie prowadzone są szkolenia porównywalne do aplikacji notarialnej w Polsce.

We Francji…

Aby zostać notariuszem we Francji, należy ukończyć studia prawnicze i uzyskać tytuł odpowiadający polskiemu tytułowi magistra. Następnie kandydat odbywa szkolenie (albo uniwersyteckie albo pozauniwersyteckie), w trakcie których musi odbyć staż w kancelarii trwający 2 lata. Są to swego rodzaju studia notarialne, które łącznie trwają 3 lata i kończą się egzaminami i obroną pracy dyplomowej. Absolwent otrzymuje tytuł notariusza-asystenta. Warto podkreślić, że nie wszyscy zostaną notariuszami z własną kancelarią, gdy we Francji obowiązuje zasada numerus clausus.

Zasada numerus clausus oznacza przyznanie określonemu organowi w państwie kompetencji do ustalania liczby notariuszy w danym kraju czy też jego regionach. Istnieje więc pewna maksymalna jej wielkość, która gdy zostanie osiągnięta, uniemożliwia wejście na rynek pracy kolejnych notariuszy.

Podobna zasada obowiązuje np. w Luksemburgu, gdzie po odbyciu aplikacji, co najmniej rocznego stażu i zdaniu egzaminu otrzymuje się dyplom kandydata na notariusza, co nie gwarantuje jednak prawa do prowadzenia własnej kancelarii.

Zobacz również: Czy notariuszem może zostać cudzoziemiec?

Niemcy i Austria 

Po ukończeniu studiów prawniczych w Niemczech czy Austrii nie jest przeprowadzane specjalne szkolenie dla notariuszy. Aby zostać notariuszem, należy odbyć aplikację wspólną dla wszystkich zawodów prawniczych. Po roku, przystępuje się do egzaminu, a następnie rozpoczyna specjalizację, która trwa od 3 do 6 lat w Niemczech, a ok. 7 lat w Austrii. Późniejszy nabór do danego zawodu opiera się na systemie punktacji (np. punkty za ocenę na dyplomie czy z egzaminów na aplikacji wspólnej).

W Hiszpanii i we Włoszech

Aby zostać notariuszem w Hiszpanii trzeba zdać ogłaszany przez Ministra Sprawiedliwości egzamin państwowy, a następnie wygrać konkurs na zajęcie wakatu w kancelarii notarialnej. W Hiszpanii przepisy przewidują górną granicę wieku, do którego można wykonywać zawód notariusza. Wynosi on 70 lat. Podobne zasady przewidują również inne kraje europejskie.

We Włoszech obowiązkiem kandydata na notariusza jest odbycie trwającego dwa lata stażu w kancelarii notarialnej. Organizowany jest również centralny egzamin notarialny – raz na 2 lata, w Rzymie.

Zobacz również serwis: Notariusz

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

We wszystkich krajach europejskich, aby zostać notariuszem należy ukończyć studia prawnicze.
We wszystkich krajach europejskich, aby zostać notariuszem należy ukończyć studia prawnicze.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama