| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zwolnienie od posiadania kas rejestrujących przy najmie

Zwolnienie od posiadania kas rejestrujących przy najmie

Rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, wymienia czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, wśród których znalazły się usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek.

Wprowadzone przepisy określają zwolnienia na czas określony tj. do 30 grudnia 2010 r. tylko niektórych grup podatników i niektórych czynności.

Aby podatnicy (wynajmujący mieszkania) którzy od stycznia 2010 skorzystali z opodatkowania jednolitą 8,5 % stawką podatku (ryczałtem) mogli uniknąć stosowania kas fiskalnych, wymagane jest aby okres najmu udokumentowali fakturami.

Oczywiście nie mają prawa wystawiać faktur VAT do których są uprawnieni tylko podatnicy VAT czynni, ale mogą dokumentować najem rachunkami w zrozumieniu Ordynacji podatkowej, których zbiór jest traktowany jak ewidencja dzienna.

W przypadku, gdy usługa najmu jest świadczona na rzecz podatników VAT co do zasady brak jest obowiązku stosowania kas fiskalnych.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Zobacz również serwis: Najem

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »