reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Jakie podwyżki dla emerytów?

Jakie podwyżki dla emerytów?

Zgodnie z propozycją rządu emeryci bez względu na wysokość otrzymywanych świadczeń otrzymają podwyżkę w takiej samej wysokości. Oznacza to, że od marca 2011 r. ich świadczenia mogą wzrosnąć o 39,40 zł.

Nad zmianami ma dyskutować rząd. Na polecenie premiera minister Michał Boni przygotował założenia nowej ustawy, zgodnie z nią każdy emeryt, bez względu na wysokość świadczenia, dostanie taką samą podwyżkę.

Jeśli propozycja Boniego przejdzie przez rząd i parlament, w marcu 2011 r. emerytury i renty wzrosną o 39,43 zł. Oznacza to, że najniższe świadczenia (706 zł) podniosą się o dwa razy większą kwotę niż pierwotnie zaplanowano w ustawie budżetowej. Waloryzacja emerytur wynieść miała w przyszłym roku 2,46 proc.

Na zmianach stracą ci, których świadczenie przekracza 1460 zł. Emeryt pobierający miesięcznie 3 tys. zł zamiast 81 zł dostanie mniej niż połowę tej sumy.

Jednocześnie z decyzją w sprawie waloryzacji emerytur rząd ma podjąć decyzję w sprawie OFE. Zapowiedział to premier na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Łączna decyzja w obu sprawach ma być sygnałem, że planowane przez rząd zmiany nie są wymierzone w emerytów. Tym bardziej że członkowie rządu nie ukrywają, iż decyzja dotycząca OFE ma związek z sytuacją finansów publicznych i generowanym przez system emerytalny deficytem i długiem.

Resorty finansów i pracy opowiadają się za zmniejszeniem składki, bo to oznacza nie tylko, że budżet wyda mniej, ale także zmniejszy się deficyt i spadanie tempo zadłużania. Michał Boni jest za tym, by ubytki w składce zostały zastąpione specjalnymi obligacjami emerytalnymi, jednak by nie były liczone do długu i deficytu, potrzebna byłaby zmiana statystyk.

Pełny tekst: Od marca każdy emeryt dostanie 39,4 zł podwyżki

Zobacz również serwis: Prawa seniora

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama