reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Łatwiejsza powtórna rejestracja pojazdów

Łatwiejsza powtórna rejestracja pojazdów

W dniu 21 marca 2011 roku wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. W praktyce oznacza to, że powtórna rejestracja samochodu będzie dużo mniej problematyczna- rozporządzenie wprowadza dużo ułatwień.

Powtórna rejestracja dotyczy okoliczności, gdy pojazd był już w przeszłości zarejestrowany w Polsce, następnie został wyrejestrowany, jednak ponownie zaistniała konieczność jego rejestracji. Chodzi tu  o sytuację w której samochód został wyrejestrowany w celu wywiezienia go za granicę, a później ponownie trafia do Polski, np. w sytuacji przeprowadzki za granicę i ponownego powrotu do kraju wraz z samochodem.

Jeszcze prawie do końca 2009 r. w przypadku zaistnienia takiej sytuacji, w konsekwencji luki w prawie nie można było takiego samochodu powtórnie zarejestrować. Po wyeliminowaniu tej luki, ponowna rejestracja samochodu wymagała dopełnienia takich samych formalności jak przy pierwszej rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy.

Zobacz: Nowa ustawa ustala zasady dotyczące quadów

Dokumenty wymagane do powtórnej rejestracji

W wyniku nowelizacji rozporządzenia do powtórnej rejestracji wystarczy przedstawić jedynie dowód własności pojazdu, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego(jeżeli jest wymagane) oraz dowód rejestracyjny.

Tym samym w takim przypadku nie trzeba będzie okazywać np. dokumentu potwierdzającego dokonanie opłaty recyklingowej.

Zobacz: Nowe uprawnienia Straży Miejskiej

Współwłaściciele pojazdu a wtórnik dowodu rejestracyjnego

Przepisy regulują również sytuację gdy w przypadku utraty dowodu rejestracyjnego auta o wtórnik dokumentu wystąpi tylko jeden ze współwłaścicieli pojazdu.

Po zmianach, wniosek o wtórnik dowodu rejestracyjnego będzie mógł złożyć każdy ze współwłaścicieli pojazdu, jeżeli przedstawi pełnomocnictwo albo oświadczenie iż upoważnili go do tego pozostali współwłaściciele.

Analogiczna sytuacja nastąpi w przypadku zgubienia, zniszczenia, lub kradzieży tablic rejestracyjnych.

Tłumaczenia dokumentów

Uregulowana została też rejestracja samochodu gdy tłumaczenia faktur, umów i pozostałych dokumentów dokonał tłumacz przysięgły z państwa, z którego pochodzi samochód. Po zmianach nie trzeba będzie tłumaczyć dokumentów ponownie u polskiego tłumacza przysięgłego, wystarczą posiadane dokumenty.

Powtórna rejestracja a utracone za granicą dokumenty

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 1 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, postanawia również, iż w przypadku zgłoszenia do rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu sprowadzonego z zagranicy i zgłoszenia utraty, kradzieży, zagubienia lub zniszczenia dowodu rejestracyjnego, wydanego przez organ właściwy do rejestracji pojazdu za granicą, właściciel pojazdu dołącza wydany przez ten organ wtórnik dowodu rejestracyjnego.

Zobacz: Jak odzyskać utracone prawo jazdy?

Nowelizacja poprzez zmniejszenie wymagań formalnych ułatwi życie zarówno importerom zagranicznych, używanych samochodów, jak również indywidualnym kupcom i właścicielom pojazdów częściej zmieniającym kraj zamieszkania niż samochód.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wzór umowy na samochód
Wzór umowy na samochód

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wisławski

Adwokat, Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama