reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Trzynasta emerytura także w 2020 r.?

Trzynasta emerytura także w 2020 r.?

Czy trzynasta emerytura zostanie wypłacona także w 2020 r.? Na razie budżet nie przewiduje wydatków na trzynastkę, jednak PiS planuje dodatkową emeryturę w przypadku wygrania wyborów.

Premier: w 2020 roku będą w budżecie środki na trzynastą emeryturę

W 2020 r. będą w budżecie środki na trzynastą emeryturę – powiedział premier Morawiecki, odpowiadając na pytanie dziennikarza podczas czwartkowej konferencji prasowej w Szwecji.

"Poprawa losu osób starszych, emerytów jest jednym z głównych naszych zadań. Odpowiednie środki znajdą się w budżecie" – zapewnił premier Morawiecki.

Pytanie sprowokowały publikacje w prasie dotyczące projektu ustawy budżetowej na 2020 r.

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

"W projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. ani w jej uzasadnieniu nie ma punktu pt. +wypłata trzynastej emerytury+. Premier Morawiecki i inni czołowi politycy PiS obiecują jednak, że wprowadzą rozwiązanie, jeśli partia wygra wybory. (...) Wypłata dodatkowego oświadczania oznaczałaby dla finansów publicznych dodatkowy koszt w wysokości 10 mld zł" – podała w czwartek "Gazeta Prawna".

Kto otrzymał "trzynastkę"?

Jednorazowe świadczenie pieniężne trafiło do ponad 9,8 mln osób, w tym ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów. Zgodnie z uchwaloną na początku kwietnia ustawą trzynasta emerytura była wypłacona osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Trzynastą emeryturę otrzymały także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Świadczenie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

Autorka: Monika Witkowska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Trzynasta emerytura także w 2020 r.? / fot. Shutterstock
Trzynasta emerytura także w 2020 r.? / fot. Shutterstock

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama