Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o paszport – planowane zmiany

Wniosek o paszport – planowane zmiany
Wniosek o paszport – planowane zmiany
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o paszport nie będzie składany w papierowej formie. To jedna z wielu zmian, jakie zakłada nowa ustawa o dokumentach paszportowych.

Projekt ustawy o dokumentach paszportowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dokumentach paszportowych. Przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ustawa zakłada wprowadzenie kilku ważnych zmian m.in. powstanie rejestru paszportowego, rezygnację z papierowej formy wniosku czy uproszczenie opłat paszportowych.

REKLAMA

Rejestr Dokumentów Paszportowych (RDP)

Rejestr Dokumentów Paszportowych (RDP) ma funkcjonować w ramach Systemu Rejestrów Państwowych.

Budowa tego rejestru umożliwi z kolei odstąpienie od papierowej wersji wniosku o wydanie dokumentu paszportowego.

Wniosek o paszport – zniknie forma papierowa

Proces sporządzania wniosku o wydanie paszportu zostanie zautomatyzowany.

REKLAMA

Nowa ustawa zakłada odejście od papierowej formy wniosku o wydanie dokumentu paszportowego. Wniosek ma być generowany w Rejestrze Dokumentów Paszportowych. Następnie zaś zostanie podpisany przez wnioskodawcę na urządzeniu służącym do pobierania podpisu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu w standardowej sytuacji obywatel ubiegający się o wydanie paszportu będzie zobligowany jedynie do okazania organowi paszportowemu aktualnego dokumentu tożsamości (podania numeru PESEL), przedłożenia zdjęcia spełniającego wymogi biometrii, a w przypadku osób powyżej 12. roku życia złożenia danych biometrycznych w postaci odcisków palców.

Pozostałe zmiany

Nowe przepisy przewidują ponadto uruchomienie usług elektronicznych takich jak m.in. weryfikacja ważności paszportu czy zgłoszenie utraty paszportu skutkujące automatycznym unieważnieniem dokumentu.

W przypadku drugiego paszportu zmianie ma ulec procedura ubiegania się o taki dokument. Wojewodowie i konsulowie będą je wydawali bez konieczności uzyskania zgody ministra spraw wewnętrznych i administracji. Okres ważności drugiego paszportu ulegnie wydłużenia z dwóch do trzech lat.

Ponadto do 12 lat ma zostać obniżona granica wieku, od której wydawane są paszporty z 10-letnim terminem ważności i podpisem. Osoby małoletnie, które w związku z kontynuacją nauki, rozwojem indywidualnych umiejętności lub koniecznością zapewnienia im opieki, potrzebują pilnie wyjechać za granicę, będą uprawnione do posiadania paszportu tymczasowego.

Opłaty paszportowe mają zostać uproszczone. Kwoty opłat zostaną wskazane w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  REKLAMA

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

  Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

  REKLAMA

  Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

  Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

  Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

  Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie są możliwe scenariusze przyszłości?

  REKLAMA