REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SG informuje o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową

SG informuje o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową
SG informuje o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Straż Graniczna informuje wszystkich wjeżdżających z Ukrainy o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową.

Możliwość składania wniosków o ochronę międzynarodową

Wszystkich wjeżdżających z Ukrainy informujemy i możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową; pytamy, czy potrzebują pomocy i czy mają, gdzie mieszkać - zapewniła PAP rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska. Ostatniej doby wnioski o taką ochronę złożyło 15 osób.

REKLAMA

Wcześniej Straż Graniczna poinformowała o tym, że minionej doby na odcinku granicy z Ukrainą funkcjonariusze odprawili 38,2 tys. podróżnych, w tym na kierunku wjazdowym do Polski 29 tys. osób.

REKLAMA

"W skali roku to dużo, bo najwięcej osób w tym roku odprawiliśmy w okresie poświątecznym w czasie, gdy obywatele Ukrainy wracali do pracy w Polsce. Wtedy było to ok. 32 tys. osób w obu kierunkach i 25,5 tys. na kierunku wjazdowym do Polski" - przekazała por. SG Anna Michalska.

Jednocześnie zaznaczyła, że przed wprowadzeniem obostrzeń covidowych ruch utrzymywał się na podobnym poziomie i dochodził nawet do 40 tys. osób na dobę. "Liczba 29 tys. osób na kierunku wjazdowym w porównaniu z dniem wcześniejszym, kiedy zanotowano 18,8 tys. osób na pewno jest jednak duża" - oceniła Michalska.

Dodała, że większość osób, które obecnie przekraczają granicę to osoby, po które przyjeżdżają bliscy, znajomi i pracodawcy. "Wszystkie czynności, które wykonujemy na tym etapie można wykonać w przejściach granicznych. Pomimo tego, że sporo osób deklaruje, że ewakuuje się z Ukrainy, to nie składa wniosków o ochronę międzynarodową" - powiedziała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzeczniczka poinformowała, że "zdarzały się przypadki, że dzieci nie miały dokumentów, ale mieli je rodzice więc tutaj nie było problemu, pomagaliśmy na miejscu, ale nie powodowało to, że musieliśmy przeprowadzać dodatkowe czynności w punktach recepcyjnych" - powiedziała.

REKLAMA

Dodała, że 15 osób złożyło ostatniej doby wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej, zaś 400 osób wjechało w ramach zgody specjalnej; to m.in. rodzice podróżujący z dziećmi, które nie miały dokumentów. Osoby takie w ciągu 15 dni muszą zalegalizować pobyt na terytorium Polski.

Przekazała też, że przejścia graniczne po stronie polskiej działają normalnie w obu kierunkach. "Oczywiście są dłuższe czasy oczekiwania, bo liczba osób, która się zgłasza jest naprawdę bardzo duża. Musimy te osoby zewidencjonować, sprawdzić, przeprowadzić kontrolę graniczną, bo priorytetem jest bezpieczeństwo Polski i Polaków. Musimy wiedzieć, kto wjeżdża do naszego kraju, zwłaszcza w sytuacji, gdy na terytorium Ukrainy toczą się działania zbrojne" - powiedziała Michalska.

Zapewniła, że funkcjonariusze informują wszystkich wjeżdżających z Ukrainy o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową. "Pytamy, czy potrzebują pomocy i czy mają gdzie mieszkać" - zaznaczyła.

Granica polsko-ukraińska ma ponad 535 kilometrów długości. Ochraniają ją dwa oddziały Straży Granicznej - Nadbużański i Bieszczadzki. Funkcjonuje na niej osiem przejść drogowych w: Dorohusku, Korczowej, Hrebennem, Medyce, Budomierzu, Krościenku, Dołhobyczowie i Zosinie.

Zwolnienie z kwarantanny

W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek rozporządzenie, na którego mocy z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 od północy w piątek zwolnione są osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską w związku z konfliktem zbrojnym.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk
mchom/ jann/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

REKLAMA

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

REKLAMA

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

Matura 2024 r.: są arkusze egzaminacyjne z języka polskiego (CKE). I odpowiedzi [matura 2024 r. relacja]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

REKLAMA