REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 kwietnia 2022 r. wniosek o 400 zł na żłobek

Od 1 kwietnia 2022 r. wniosek o 400 zł na żłobek
Od 1 kwietnia 2022 r. wniosek o 400 zł na żłobek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2022 r. rodzic będzie mógł złożyć wniosek o dopłatę do pobytu dziecka w żłobku. Dofinansowanie wyniesie maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko.

400 zł na żłobek – komu przysługuje?

Na początku roku weszło w życie nowe rozwiązanie dla rodziców – rodzinny kapitał opiekuńczy. RKO przysługuje na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Dofinansowanie do żłobka przewidziano z kolei na te z dzieci, które nie zostały objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. W praktyce są to dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie, jak również te niespełniające kryterium wieku.

REKLAMA

Maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko

Tzw. świadczenie żłobkowe wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż wysokość opłaty ponoszonej za pobyt dziecka wyżej wymienionych placówkach czy u dziennego opiekuna.

400 zł na żłobek – kiedy złożyć wniosek?

wnioski o dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna będzie można składać od 1 kwietnia 2022 r.

Gdy wniosek o świadczenie zostanie złożony do końca maja 2022 r., to dofinansowanie zostanie przyznane od miesiąca, w którym dziecko zaczęło uczęszczać do żłobka, nie wcześniej jednak niż od 1 stycznia 2022 r.

Warto pamiętać, iż wniosek najwcześniej powinien zostać złożony w dniu, w którym dziecko zaczyna uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. W takim przypadku dofinansowanie będzie przyznane od dnia, w którym dziecko rozpoczęło pobyt w placówce. Wniosek złożony później będzie skutkował przyznaniem dofinansowania od miesiąca złożenia wniosku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

400 zł na żłobek – gdzie złożyć wniosek?

Wnioski przyjmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O dofinansowanie można ubiegać się tylko elektronicznie za pomocą:

  • bankowości elektronicznej.
  • portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

400 zł na żłobek – jaki wniosek do ZUS?

Wniosek DZ-R składa do ZUS matka albo ojciec dziecka. Formularz DZ-O będzie odpowiedni w przypadku sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem. Skorzystają z niego też opiekunowie prawni, faktyczni i inne osoby, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem. Dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, opiekuńczo-terapeutycznych i ośrodków preadopcyjnych złożą wniosek DZ-D.

400 zł na żłobek w 2022 r. – dokumenty

Dokumenty dołączane do wniosku zależą od konkretnej sytuacji.

Przykładowo opiekun prawny dziecka składa orzeczenie sądu opiekuńczego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka. Opiekun faktyczny dołącza do wniosku zaświadczenie sądu opiekuńczego albo ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka. Jeżeli wniosek składa inna osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem, to powinna dołączyć odpowiedni dokument, w którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem. Rodzic zastępczy składa zaświadczenie, które potwierdza umieszczenie dziecka w pieczy.

Źródło: Infor.pl, ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie niedziele handlowe w miesiącu staną się faktem? 13.06.2024 Sejm zajmował się projektem

W czwartek 13 czerwca br. w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy wprowadzającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Kluby PiS i Lewicy wniosły o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy. Głosowanie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

REKLAMA

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

REKLAMA

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

REKLAMA