REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senat: Komisje za przyjęciem bez poprawek nowelizacji o pomocy obywatelom z Ukrainy

Pomoc obywatelom z Ukrainy projekt
Pomoc obywatelom z Ukrainy projekt
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Senackie komisje na połączonym posiedzeniu zarekomendowały przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowela wprowadza rozwiązania systemowe związane m.in. ze zwiększeniem możliwości korzystania z kursów języka polskiego przez Ukraińców.

Za wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek głosowało 14 senatorów, trzech było przeciw i trzech wstrzymało się od głosu.

REKLAMA

Uchwalona w środę przez Sejm nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa była w czwartek procedowana na posiedzeniu połączonych senackich komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz komisji nauki, edukacji i sportu i komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej.

Uregulowania dotyczące stwierdzania zbrodni wojennych wobec uchodźców

REKLAMA

W trakcie posiedzenia poprawkę do ustawy zgłosiła senator KO Magdalena Kochan. Następnie poprawkę wycofała i zapowiedziała jej zgłoszenie podczas drugiego czytania. Poprawka dotyczyła nałożenia na prokuratora obowiązku stwierdzenia w terminie do siedmiu dni, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

"Poprawka dotyczy (...) sytuacji, w której z Ukrainy przyjeżdżają do nas do Polski kobiety, które zostały zgwałcone. One o tym mówią. Prokuratura przedłuża fakt stwierdzenia tego przestępstwa i poprawka dotyczy tylko jednego, żeby prokuratura miała określony siedmiodniowy czas na stwierdzenie tego faktu - czy do tego gwałtu doszło, czy nie" - mówiła senator Kochan.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker odpowiedział jej, że procedura związana ze sprawami zbrodni wojennych od samego początku została tak przygotowana, aby była ona jak najbardziej sprawna, "choć oczywiście w sytuacji wojny i pewnej dynamiki ciężko, aby wziąć odpowiedzialność za to ze wszystkie tego typu sprawy są zgodnie z tą procedurą przyjmowane" - mówił. Jednocześnie dodał, że do tej pory do resortu "nie wpłynęła żadna tego typu informacja" - mówił. "Na tę chwilę nie widzimy potrzeby, aby zmieniać prawo w tym zakresie" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Senator PiS Kazimierz Wiatr zgłosił z kolei wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, który zyskał aprobatę komisji.

Wcześniej przedstawiający założenia ustawy wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zaznaczył, że ustawa została przygotowana w oparciu o pracę rządowo-samorządowego zespołu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy powołanego przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Etap pomocy systemowej po etapie pomocy humanitarnej

Dodał, że projektowana regulacja wprowadza nowe instrumenty, "które w naszym przekonaniu są pierwszymi rozwiązaniami systemowymi". "Dotychczas rozwiązania ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy to były rozwiązania, które miały w dużej mierze na celu pomoc w pierwszym etapie, o charakterze humanitarnym. Dziś przechodzimy do pomocy systemowej" - powiedział Szefernaker.

Kwestia dostępności rynku pracy i nauki polskiego dla uchodźców

Sprecyzował, że ustawa wprowadza rozwiązania związane choćby z rynkiem pracy, ze zwiększeniem dostępności kursów języka polskiego wśród Ukraińców. "To dzisiaj jeden z głównych problemów. Kolejny problem to kwestia braku możliwości podjęcia pracy przez Ukraińców w związku z tym, że w dalszym ciągu mają problem z opieką nad dziećmi, z którymi tutaj dotarli" - mówił.

Dodał, że już blisko 200 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w Polsce na ok. 470 tys. zarejestrowanych w systemie PESEL.

Ułatwienia w gospodarce nieruchomościami dla samorządów

"Ta ustawa to także uproszczenie procedur związanych z przebudową, remontem, zmianą sposobu użytkowania budynków lub ich części, będących w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego. Po to ta regulacja, aby samorządy miały większe możliwości działań związane z adaptacją pustostanów" - mówił.

Bariera przed świadczeniami po wyjeździe z Polski

Wskazał, że ustawa zakłada także wprowadzenie "pewnego rodzaju hamulca bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o świadczenia tak, aby osoby które wyjadą z Polski nie otrzymywały tych świadczeń, które im nie przysługują".(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Chodzi o wakacje kredytowe

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do ustawy o wakacjach kredytowych. Teraz trafi ona pod obrady Senatu. Według Ministerstwa Finansów, z wakacji kredytowych na zasadach opisanych w ustawie będzie mogło skorzystać 562 tys. kredytobiorców, podczas gdy kredytów w Polsce jest prawie 2 mln.

WOS w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. Jest wniosek ZNP

ZNP zwrócił się do MEN o przywrócenie WOS-u w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. W związku z zapowiedzią likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość ZNP zaproponował przywrócenie wiedzy o społeczeństwie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy obawiają się, że bez tego nauczyciele mogą tracić zatrudnienie.

REKLAMA

Dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego także w zerówkach

Komu przysługuje dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego? Taka kwota należy się także w zerówce. Sprawdź, ile osób może wnioskować o dodatkowe 100 zł.

Prawie 300,00 zł dodatku dyferencyjnego na jedno dziecko. Na pełnoletniego ucznia i studenta prawie 1100,00 zł. Sprawdź, dla kogo.

Aby móc skorzystać z dodatku dyferencyjnego, dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec, a jego rodzice nie muszą być małżeństwem. Wystarczające jest to, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo na terenie Niemiec.

ZNP apeluje do MEN: przywróćmy WOS w miejsce HiT - tylko na przyszły rok szkolny

MEN zapowiedział już likwidację przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje aby w to miejsce MEN przywrócił przedmiot wiedza o społeczeństwie (popularny WOS) w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy z ZNP obawiają się, że bez tej "podmiany" przedmiotów część nauczycieli może stracić zatrudnienie.

"Edukacja z wojskiem" - 6 maja wystartuje pilotażowy program dla uczniów. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych

"Edukacja z wojskiem", czyli pilotażowy program dla uczniów, potrwa od 6 maja do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. List intencyjny w tej sprawie podpisali minister edukacji Barbara Nowacka i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków na warszawskim Ursynowie.

REKLAMA

1000 zł na kolonie letnie dla dzieci i młodzieży urodzonych od 01 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2018 roku w 2023 r. Co w 2024 r.?

W 2023 r. dzieci i młodzież, które urodziły się między 01 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2018 roku mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 1000 zł. Taki wypoczynek finansowany był ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Co z 2024 r.?

Czy do każdej restauracji można zabrać psa? Co na to sanepid? Sprawdź, jakie są zasady i do kogo należy ostatnie słowo w tej sprawie.

Pozycja zwierząt domowych w ostatnich latach znacząco wzrosła, a rynek zoologiczny nieustająco się rozwija. Jednak, czy zwierzęta mogą i powinny bez ograniczeń towarzyszyć nam w przestrzeni publicznej?

REKLAMA