REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senat: Komisje za przyjęciem bez poprawek nowelizacji o pomocy obywatelom z Ukrainy

Subskrybuj nas na Youtube
Pomoc obywatelom z Ukrainy projekt
Pomoc obywatelom z Ukrainy projekt
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Senackie komisje na połączonym posiedzeniu zarekomendowały przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowela wprowadza rozwiązania systemowe związane m.in. ze zwiększeniem możliwości korzystania z kursów języka polskiego przez Ukraińców.

Za wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek głosowało 14 senatorów, trzech było przeciw i trzech wstrzymało się od głosu.

REKLAMA

Uchwalona w środę przez Sejm nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa była w czwartek procedowana na posiedzeniu połączonych senackich komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz komisji nauki, edukacji i sportu i komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej.

Uregulowania dotyczące stwierdzania zbrodni wojennych wobec uchodźców

REKLAMA

W trakcie posiedzenia poprawkę do ustawy zgłosiła senator KO Magdalena Kochan. Następnie poprawkę wycofała i zapowiedziała jej zgłoszenie podczas drugiego czytania. Poprawka dotyczyła nałożenia na prokuratora obowiązku stwierdzenia w terminie do siedmiu dni, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

"Poprawka dotyczy (...) sytuacji, w której z Ukrainy przyjeżdżają do nas do Polski kobiety, które zostały zgwałcone. One o tym mówią. Prokuratura przedłuża fakt stwierdzenia tego przestępstwa i poprawka dotyczy tylko jednego, żeby prokuratura miała określony siedmiodniowy czas na stwierdzenie tego faktu - czy do tego gwałtu doszło, czy nie" - mówiła senator Kochan.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker odpowiedział jej, że procedura związana ze sprawami zbrodni wojennych od samego początku została tak przygotowana, aby była ona jak najbardziej sprawna, "choć oczywiście w sytuacji wojny i pewnej dynamiki ciężko, aby wziąć odpowiedzialność za to ze wszystkie tego typu sprawy są zgodnie z tą procedurą przyjmowane" - mówił. Jednocześnie dodał, że do tej pory do resortu "nie wpłynęła żadna tego typu informacja" - mówił. "Na tę chwilę nie widzimy potrzeby, aby zmieniać prawo w tym zakresie" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Senator PiS Kazimierz Wiatr zgłosił z kolei wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, który zyskał aprobatę komisji.

Wcześniej przedstawiający założenia ustawy wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zaznaczył, że ustawa została przygotowana w oparciu o pracę rządowo-samorządowego zespołu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy powołanego przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Etap pomocy systemowej po etapie pomocy humanitarnej

Dodał, że projektowana regulacja wprowadza nowe instrumenty, "które w naszym przekonaniu są pierwszymi rozwiązaniami systemowymi". "Dotychczas rozwiązania ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy to były rozwiązania, które miały w dużej mierze na celu pomoc w pierwszym etapie, o charakterze humanitarnym. Dziś przechodzimy do pomocy systemowej" - powiedział Szefernaker.

Kwestia dostępności rynku pracy i nauki polskiego dla uchodźców

Sprecyzował, że ustawa wprowadza rozwiązania związane choćby z rynkiem pracy, ze zwiększeniem dostępności kursów języka polskiego wśród Ukraińców. "To dzisiaj jeden z głównych problemów. Kolejny problem to kwestia braku możliwości podjęcia pracy przez Ukraińców w związku z tym, że w dalszym ciągu mają problem z opieką nad dziećmi, z którymi tutaj dotarli" - mówił.

Dodał, że już blisko 200 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w Polsce na ok. 470 tys. zarejestrowanych w systemie PESEL.

Ułatwienia w gospodarce nieruchomościami dla samorządów

"Ta ustawa to także uproszczenie procedur związanych z przebudową, remontem, zmianą sposobu użytkowania budynków lub ich części, będących w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego. Po to ta regulacja, aby samorządy miały większe możliwości działań związane z adaptacją pustostanów" - mówił.

Bariera przed świadczeniami po wyjeździe z Polski

Wskazał, że ustawa zakłada także wprowadzenie "pewnego rodzaju hamulca bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o świadczenia tak, aby osoby które wyjadą z Polski nie otrzymywały tych świadczeń, które im nie przysługują".(PAP)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

REKLAMA