REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senat: Komisje za przyjęciem bez poprawek nowelizacji o pomocy obywatelom z Ukrainy

Pomoc obywatelom z Ukrainy projekt
Pomoc obywatelom z Ukrainy projekt
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Senackie komisje na połączonym posiedzeniu zarekomendowały przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowela wprowadza rozwiązania systemowe związane m.in. ze zwiększeniem możliwości korzystania z kursów języka polskiego przez Ukraińców.

Za wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek głosowało 14 senatorów, trzech było przeciw i trzech wstrzymało się od głosu.

REKLAMA

Uchwalona w środę przez Sejm nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa była w czwartek procedowana na posiedzeniu połączonych senackich komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz komisji nauki, edukacji i sportu i komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej.

Uregulowania dotyczące stwierdzania zbrodni wojennych wobec uchodźców

REKLAMA

W trakcie posiedzenia poprawkę do ustawy zgłosiła senator KO Magdalena Kochan. Następnie poprawkę wycofała i zapowiedziała jej zgłoszenie podczas drugiego czytania. Poprawka dotyczyła nałożenia na prokuratora obowiązku stwierdzenia w terminie do siedmiu dni, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

"Poprawka dotyczy (...) sytuacji, w której z Ukrainy przyjeżdżają do nas do Polski kobiety, które zostały zgwałcone. One o tym mówią. Prokuratura przedłuża fakt stwierdzenia tego przestępstwa i poprawka dotyczy tylko jednego, żeby prokuratura miała określony siedmiodniowy czas na stwierdzenie tego faktu - czy do tego gwałtu doszło, czy nie" - mówiła senator Kochan.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker odpowiedział jej, że procedura związana ze sprawami zbrodni wojennych od samego początku została tak przygotowana, aby była ona jak najbardziej sprawna, "choć oczywiście w sytuacji wojny i pewnej dynamiki ciężko, aby wziąć odpowiedzialność za to ze wszystkie tego typu sprawy są zgodnie z tą procedurą przyjmowane" - mówił. Jednocześnie dodał, że do tej pory do resortu "nie wpłynęła żadna tego typu informacja" - mówił. "Na tę chwilę nie widzimy potrzeby, aby zmieniać prawo w tym zakresie" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Senator PiS Kazimierz Wiatr zgłosił z kolei wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, który zyskał aprobatę komisji.

Wcześniej przedstawiający założenia ustawy wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zaznaczył, że ustawa została przygotowana w oparciu o pracę rządowo-samorządowego zespołu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy powołanego przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Etap pomocy systemowej po etapie pomocy humanitarnej

Dodał, że projektowana regulacja wprowadza nowe instrumenty, "które w naszym przekonaniu są pierwszymi rozwiązaniami systemowymi". "Dotychczas rozwiązania ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy to były rozwiązania, które miały w dużej mierze na celu pomoc w pierwszym etapie, o charakterze humanitarnym. Dziś przechodzimy do pomocy systemowej" - powiedział Szefernaker.

Kwestia dostępności rynku pracy i nauki polskiego dla uchodźców

Sprecyzował, że ustawa wprowadza rozwiązania związane choćby z rynkiem pracy, ze zwiększeniem dostępności kursów języka polskiego wśród Ukraińców. "To dzisiaj jeden z głównych problemów. Kolejny problem to kwestia braku możliwości podjęcia pracy przez Ukraińców w związku z tym, że w dalszym ciągu mają problem z opieką nad dziećmi, z którymi tutaj dotarli" - mówił.

Dodał, że już blisko 200 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w Polsce na ok. 470 tys. zarejestrowanych w systemie PESEL.

Ułatwienia w gospodarce nieruchomościami dla samorządów

"Ta ustawa to także uproszczenie procedur związanych z przebudową, remontem, zmianą sposobu użytkowania budynków lub ich części, będących w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego. Po to ta regulacja, aby samorządy miały większe możliwości działań związane z adaptacją pustostanów" - mówił.

Bariera przed świadczeniami po wyjeździe z Polski

Wskazał, że ustawa zakłada także wprowadzenie "pewnego rodzaju hamulca bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o świadczenia tak, aby osoby które wyjadą z Polski nie otrzymywały tych świadczeń, które im nie przysługują".(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA