REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak wnioskować o wakacje kredytowe?
Jak wnioskować o wakacje kredytowe?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskowanie o wakacje kredytowe jest możliwe od 29 lipca 2022 roku. Jednak pierwszym miesiącem zawieszenia płatności raty będzie sierpień 2022 roku. W związku z tym, że są powszechnie obowiązujące, reguluje je szereg przepisów prawnych. Szczegóły, np. forma za pomocą której można złożyć formularz o odroczenie rat kredytu hipotecznego, zależą jednak od poszczególnych banków.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2022?

Ustawowe wakacje kredytowe wchodzą w życie od 29 lipca 2022 roku i od tego dnia będzie można składać wnioski. Jednak pierwszym miesiącem zawieszenia płatności raty będzie sierpień 2022 roku.

REKLAMA

Ustawodawca przewidział 3 formy przekazania formularza – pisemnie, np. osobiste przekazanie w oddziale banku,bądź za pomocą poczty, mailowo, czy też przez bankowość elektroniczną. Warto jednak zapoznać się z możliwościami, które przewiduje bank, w którym zawarliśmy umowę kredytu hipotecznego, gdyż każdy z nich ustala szczegóły dotyczące procedury skorzystania z tej formy pomocy dla kredytobiorców.

Miejscem, do którego należy skierować formularz jest bank, z którym została zawarta umowa kredytu hipotecznego.


 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Jak złożyć wniosek o ustawowe wakacje kredytowe 2022?

Jak złożyć wniosek o ustawowe wakacje kredytowe 2022?

gov.pl

Ważne! Warto zachować potwierdzenie złożenia wniosku o wakacje kredytowe. Jeśli dostarczasz go osobiście zrób wcześniej kopię i poproś pracownika banku o przybicie stempla „wpłynęło” wraz z datą.

Kiedy złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek musi być złożony przed terminem raty kredytowej. Nie ma możliwości przekazania go po czasie, niezależnie od tego, czy płatność została wykonana, czy też jeszcze nie. Zgodnie z przepisami prawa pierwszym dniem, w którym można kierować wniosek o wakacje kredytowe do banku jest 29 lipca 2022 roku. Wszystkie instytucje finansowe powinny udostępnić kredytobiorcom taką możliwość właśnie od tego dnia.

Przykład
Kredytobiorca, który chce zawiesić płatność swojej raty kredytu hipotecznego w sierpniu 2022 r., a termin przypada na pierwszy dzień tego miesiąca, wówczas musi złożyć wniosek najpóźniej ostatniego dnia lipca 2022.

Okres zawieszenia spłaty kredytu rozpoczyna się z dniem złożenia w banku wniosku – poza wnioskami złożonymi jeszcze w lipcu, dotyczącymi rat za sierpień.

Jak napisać wniosek o odroczenie płatności raty kredytu hipotecznego?

REKLAMA

Zgodnie z przepisami prawa wniosek o ustawowe wakacje kredytowe musi zawierać przynajmniej 5 poniższych elementów:
1) oznaczenie konsumenta, czyli imię i nazwisko osoby, bądź osób, które zawarły umowę kredytu hipotecznego. Cześć banków wymaga podpisu tylko jednego kredytobiorcy, niektóre podpisu/obecności wszystkich, a jeszcze inne akceptują pełnomocnictwa w formie pisemnej;
2) oznaczenie kredytodawcy, czyli banku;

3) oznaczenie umowy, tj. jej numer;
4) wskazanie wnioskowanego okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu – niektóre banki wymagają, aby na każdy miesiąc, w którym chcemy zawiesić płatność raty złożyć oddzielny wniosek;
5) oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych – składane pod groźbą odpowiedzialności karnej.

Większość banków przygotowała się do przyjmowania wniosków w formie elektronicznej przez bankowość elektroniczną. Przy korzystaniu z tej formy nie ma konieczności przesyłania oddzielnego wniosku. Wystarczy wypełnić udostępniony formularz.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe banku PKO BP?

Możliwość składania wniosków o rządowe wakacje kredytowe bank PKO Bank Polski udostępni od 29 lipca 2022 w serwisie internetowym iPKO.

Terminy składania wniosku w PKO BP

Spłatę kredytu możesz zawiesić:

 • na 2 miesiące w okresie 01.08 – 30.09.2022 r.
  Uwaga: żeby skorzystać z pełnych 2 miesięcy zawieszenia, złóż wniosek do 29.08.2022 r. Wniosek złożony od 30.08 do 30.09 zawiesi spłatę kredytu na jeden miesiąc;
 • na 2 miesiące w okresie 01.10 – 31.12.2022 r.
  Uwaga: żeby skorzystać z pełnych 2 miesięcy zawieszenia, złóż wniosek do 30.11.2022 r. Wniosek złożony od 01.12 do 31.12 zawiesi spłatę kredytu na jeden miesiąc;
 • po 1 miesiącu w każdym kwartale 2023 r.

Ważne! Klienci  tego banku że w każdym okresie muszą złożyć oddzielny wniosek. Złożenie kolejnego będzie możliwe po zakończeniu poprzedniego okresu zawieszenia.

Santander wakacje kredytowe 2022

Klienci tego banku Santander Bank Polska również otrzymają możliwość złożenia wniosku od 29 lipca 2022 roku. Formularze o zawieszenie raty będzie można złożyć w Santander internet i oddziałach.

Składanie wniosku o wakacje kredytowe w Santander:

 1. Zaloguj się

Zaloguj się do bankowości internetowej. Wejdź do zakładki „Twoje sprawy” i wybierz „Kredyt hipoteczny”. Wybierz rodzaj sprawy „Zawieś spłatę kredytu”.

 1. Wypełnij wniosek

Kliknij na „Złóż wniosek”, wypełnij dane na wniosku, zapoznaj się z dokumentami.

Alior Bank wakacje kredytowe 2022

Bank ten przyjął swoją „roboczą” nazwę dla ustawowych wakacji kredytowych. Nazwał je bowiem wakacjami hipotecznymi. Zgodnie z informacjami Banku, będzie on przyjmował wnioski na trzeci kwartał 2022 roku od 29 lipca br. Formularze na kolejne kwartały będzie udostępniać w terminach późniejszych.

Kredytobiorca Alior Banku powinien złożyć wniosek o wakacje kredytowe najpóźniej do godz. 22:00 dzień przed terminem zapadalności raty.

Wniosek w Alior Banku  możesz złożyć:

 1. w bankowości internetowej Alior Online w zakładce Moje sprawy Dyspozycje, opinie i potwierdzenia;
 2. w oddziale (nie zrobisz tego w placówce partnerskiej) – w tym celu:
 • zabierz ze sobą dowód osobisty lub paszport, abyśmy mogli potwierdzić Twoją tożsamość,
 • jeśli nie jesteś jedynym kredytobiorcą, przyjdź ze wszystkimi współkredytobiorcami. Podczas jednej wizyty bankier wprowadzi wniosek do systemu. Jeśli wszyscy współkredytobiorcy nie mogą przyjść razem do oddziału, złóż wniosek w bankowości internetowej Alior Online.

ING wakacje kredytowe 2022

Wniosek złożysz w Moim ING, bądź w placówce bankowej. Będzie dostępny od 29 lipca 2022 roku. Żeby zawiesić ratę sierpniową w tym banku, musisz złożyć wniosek przed dniem płatności raty.

ING Bank Śląski wymaga pełnomocnictwa od pozostałych współkredytobiorców, jeśli takowi są.

Zgodnie z komunikatem na stronie Banku, informacja o kredytobiorcach, którzy skorzystają z zawieszenia spłaty raty zostaną przekazane do BIK-u i w nim odnotowane.

Składanie wniosku o wakacje kredytowe w ING Banku Śląskim:

1. Zaloguj się do Mojego ING i wybierz kredyt, dla którego chcesz zawiesić spłatę. Następnie, w sekcji Wnioski, wybierz Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu.

2. We wniosku zobaczysz okres zawieszenia i datę zawieszanej raty.
Jeśli nie jesteś jedynym kredytobiorcą, w tym kroku dołączysz pełnomocnictwo.

3. Po złożeniu wniosku otrzymasz potwierdzenie.

Pekao Bank Hipoteczny, a wakacje kredytowe

Pekao udostępni możliwość złożenia wniosku o zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego 29 lipca 2022 roku. W tym Banku będzie można złożyć go za pośrednictwem udostępnionego formularza elektronicznego, a także w formie papierowej - pocztą lub osobiście w siedzibie.

Za jednym razem możesz wnioskować o kilka okresów zawieszenia w 2022 roku np. od razu na 4 następujące po sobie miesiące lub też na wybrane, oddzielne okresy zawieszenia.

Ważne! Jeśli będziesz składać wniosek w Pekao elektronicznie, będzie to możliwe tylko w dni robocze i do godziny 17.00. W wypadku wysyłki formularza pocztą datą rozpoczęcia zawieszenia spłaty będzie data wpływu wniosku do Banku.

Wakacje kredytowe w Banku Millennium

Klienci tego banku w celu uruchomienia wakacji kredytowych mają możliwość skorzystania z bankowości elektronicznej i wizyty w placówce.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w Banku Millennium:

 1. Zaloguj się do Millenetu.
  1. W sekcji Moje produkty kliknij w kafel z kredytem hipotecznym i wybierz Wniosek o wakacje kredytowe -> Ustawowe wakacje kredytowe.

   b) Możesz też wejść w Moje finanse -> Kredyty i pożyczki -> Kredyt hipoteczny -> Szczegóły -> Wniosek o wakacje kredytowe -> Ustawowe wakacje kredytowe.
 2. Wypełnij wniosek: wskaż czas, na jaki chcesz zawiesić spłatę swojego kredytu.
 3. Spłata kredytu zostanie zawieszona z dniem, w którym bank otrzyma wniosek. W ciągu 21 dni otrzymasz potwierdzenie zawieszenia spłaty.

Ważne! Jeśli chcesz zawiesić ratę w Millennium, która przypada w dniu, w którym składasz wniosek, pamiętaj, aby złożyć go do godziny 19:00.

Kto może wziąć wakacje kredytowe?

Możliwość zawieszenia spłaty raty mają osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny, bądź pożyczkę hipoteczną, na zakup mieszkania, tj. własnościowego, bądź spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, na budowę domu, a także na zakup samej ziemi na cele budowlane. Warunkiem jest realizacja własnych potrzeb mieszkaniowych. Wakacje kredytowe dotyczą osób, które nabyły nieruchomość na własny cel mieszkaniowy, czyli po to, by w niej zamieszkać. Zatem, jeśli została nabyta w celu inwestycyjnym, np. na wynajem, kredytobiorcy nie przysługuje ta forma rządowej pomocy.

Ponadto odroczenie płatności rat może dotyczyć tylko jednego kredytu.  

Kolejnym warunkiem do spełnienia jest posiadanie tego kredytu w PLN. Możliwości takiej nie mają natomiast, osoby, które spłacają kredyty hipoteczne w innych walutach. Kredyt nie może być kredytem denominowanym lub indeksowanym do waluty obcej

Jak działają wakacje kredytowe?

Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania, co oznacza, że okres kredytowania przedłuża się o miesiące, w których spłata kredytu była zawieszona. W okresie zawieszenia kredytobiorca nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy. Nie płaci więc raty kapitałowo-odsetkowej. Jeśli jednak kredyt jest ubezpieczony, to trzeba ponosić w tym okresie opłaty z tytułu umowy ubezpieczenia.

Z zawieszenia spłaty kredytu możesz skorzystać, jeżeli:

 • masz zawartą umowę kredytu przed 01.07.2022 r.
 • okres kredytowania kończy się po 31.12.2022 r.

Jeśli kredytobiorca korzysta już z wakacji kredytowych uzgodnionych wcześniej z bankiem, a złoży wniosek o wakacje na mocy nowych przepisów, to termin tych pierwszych wakacji skróci się z chwilą złożenia nowego wniosku u kredytodawcy.

Bank potwierdzi przyjęcie wniosku w ciągu 21 dni od daty jego otrzymania. Wskaże przy tym okres, na który zawieszona została spłata kredytu, a także wysokość opłat, które trzeba uregulować z tytułu ubezpieczenia kredytu. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie okresu zawieszeni

Okres kredytowania i daty umowne przedłuża się automatycznie o okres zawieszenia spłaty kredytu.

Ile rat kredytu hipotecznego można zawiesić?

Kredytobiorca ma prawo do odroczenia płatności łącznie 8 rat kredytu hipotecznego. Może to jednak zrobić w okresie:
1) Od 1 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy.
2) Od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy.
3) Od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale

Jednak w przypadku, gdy nie skorzysta z wakacji kredytowych w danym okresie, wówczas nie przechodzi on na kolejny, a przepada. Przykładowo – kredytobiorca, który nie skorzysta z tej możliwości w sierpniu i we wrześniu, nie będzie mógł odroczyć płatności w okresie od października do grudnia. Do dyspozycji będzie miał niezmiennie tylko 2 wybrane miesiące z tego zakresu.

Czy osoby, których płatność rat przypada na 30., bądź 31 dzień każdego miesiąca mogą skorzystać z wakacji kredytowych już w lipcu 2022?

Zgodnie z ustawą wakacje kredytowe działają dopiero od dnia 1 sierpnia 2022 roku. Pomimo, że wnioski można składać już od 29 lipca, osoby, których termin płatności raty kredytu hipotecznego przypada na kolejne dni, czyli 30 lipca, bądź 31 lipca nie będą mogły skorzystać jeszcze z zawieszenia płatności tej raty. Bowiem formularze składane w lipcu dotyczą rat za sierpień. Zatem osoby te będą mogły zawiesić ratę, która przypada na 30 sierpnia, bądź 31 sierpnia.

Bankowe wakacje kredytowe, a rządowe wakacje kredytowe

Część banków komercyjnych w swojej ofercie posiada możliwość skorzystania w wakacji kredytowych, bądź prolongaty, czy karencji rat kredytu. Jednak bankowe wakacje kredytowe nie są objęte powszechnymi przepisami, a wewnętrznymi regulacjami banku. Mogą umożliwić np. zawieszenie płatności tylko raty odsetkowej. Część osób z kredytami hipotecznymi jest w trakcie korzystania z tego rozwiązania. Czy taki kredytobiorca, może skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych? Tak. Bowiem zgodnie z ustawą wraz z chwilą dostarczenia wniosku o rządowe wakacje kredytowe przestają obowiązywać bankowe wakacje kredytowe. Zostaną one automatycznie skrócone.  W przypadku dopiero złożonego wniosku np. na sierpień 2022 roku, cześć banków, np. PKO BP, umożliwia anulowanie go i daje możliwość skorzystania z nich po zakończeniu okresu ustawowego zawieszenia rat kredytu.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (Dziennik Ustaw 2022 r. poz. 1488) - od art. 73 do  art. 76

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA