Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje kredytowe - wnioski od 29 lipca 2022

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Wakacje kredytowe - od kiedy wniosek
Wakacje kredytowe - od kiedy wniosek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje kredytowe to wybawienie dla wielu Polaków, którzy zakupili własne „M” za pieniądze pochodzące z kredytu hipotecznego w polskiej walucie. Umożliwią zawieszenie spłacania rat – 4 w tym roku i 4 w kolejnym. Finalnie kredytobiorca w tym roku może spłacić jeszcze tylko 1 ratę, a w roku 2023 ograniczyć płatność do 8.
rozwiń >

Wakacje kredytowe – od kiedy wnioski?

Ustawa wprowadzająca wakacje kredytowe dla kredytobiorców z kredytem hipotecznym została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 14 lipca 2022 roku. W Dzienniku Ustaw została opublikowana  jeszcze tego samego dnia. Wakacje kredytowe wejdą w życie w ciągu 14 dni od dnia jej ogłoszenia, w związku z czym wnioski będzie można składać do banków już 29 lipca 2022 roku.

REKLAMA

Wakacje kredytowe  - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Zgodnie z ustawą ws. wsparcia kredytobiorców, wakacje pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Wakacje kredytowe będą przysługiwać kredytobiorcy w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Będzie można z nich skorzystać niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego, z wyłączeniem osób, które zawarły umowę po 1 lipca 2022 roku, oraz tych, którym okres kredytowania zakończy się wcześniej niż do 6 miesięcy od tej daty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co się stanie z zawieszonymi w spłacie ratami kredytu hipotecznego?

Kredyt w pełnej kwocie, czyli z ujęciem rat odroczonych za pomocą wakacji kredytowych trzeba będzie spłacić, tylko później. Po złożeniu wniosku nie zapłacimy raty kapitałowej i odsetkowej w danym miesiącu, ale sam okres kredytowania automatycznie się wydłuży.

Czy bank może odmówić skorzystania z wakacji kredytowych?

REKLAMA

Każdy obywatel, który posiada kredyt hipoteczny w złotówkach i przeznaczył go na zakup nieruchomości na cele mieszkaniowe będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych z mocy prawa. Bank ma jedynie poinformować nas o tym, że przyjął do wiadomości odroczenie przez nas płatności. Nie ma natomiast możliwości odmowy zawieszenia płatności raty kredytu hipotecznego na tej podstawie.

Ważne! Wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia bankowi wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Bank ma jedynie obowiązek wysłać kredytobiorcy w ciągu 21 dni potwierdzenie otrzymania takiego formularza.

Wakacje kredytowe – kiedy wchodzą w życie

Wakacje kredytowe wejdą w życie w ciągu 14 cni od dnia jej ogłoszenia, czyli 14 lipca 2022 roku. Zatem wnioski będzie można składać do banków już 29 lipca 2022 roku .

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu będzie można złożyć w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej, kierując go bezpośrednio do banku, z którym umowa została zawarta.

Ustawodawca nie wprowadził jednolitego wniosku o udzielenie wakacji kredytowych. Zaznaczył jedynie, że ma on zawierać następujące elementy:
1) oznaczenie konsumenta, czyli imię i nazwisko osoby, bądź osób, które zawarły umowę kredytu hipotecznego. Cześć banków wymaga podpisu tylko jednego kredytobiorcy, niektóre podpisu/obecności wszystkich, a jeszcze inne akceptują pełnomocnictwa w formie pisemnej;
2) oznaczenie kredytodawcy, czyli banku;
3)
oznaczenie umowy, tj. jej numer;
4) wskazanie wnioskowanego okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu – niektóre banki wymagają, aby na każdy miesiąc, w którym chcemy zawiesić płatność raty złożyć oddzielny wniosek; część umożliwia przekazanie formularza za miesiące z danego okresu.
5) oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych – składane pod groźbą odpowiedzialności karnej.

Zatem instytucje finansowe mogą wprowadzać swoje własne formularze. Większość banków przygotowała się do przyjmowania wniosków przez bankowość elektroniczną. Przy korzystaniu z tej formy nie ma konieczności przesyłania oddzielnego wniosku. Wystarczy wypełnić udostępnioną w ten sposób deklaracje o zawieszeniu płatności.

Ważne! Przy składaniu wniosku osobiście w oddziale banku warto poprosić o jego ksero i przybicie stempla "wpłynęło", opatrzonego bieżącą datą i godziną. Część banków akceptuje również możliwość wysyłki formularza pocztą, jednak wówczas należy mieć na uwadze, że część z nich będzie uznawała datę wpłynięcia, a nie datę wysyłki. A musi on dotrzeć przed terminem zapadalności raty za kredyt z hipoteką.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 lipca br. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA