REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje kredytowe - wnioski od 29 lipca 2022

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Wakacje kredytowe - od kiedy wniosek
Wakacje kredytowe - od kiedy wniosek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje kredytowe to wybawienie dla wielu Polaków, którzy zakupili własne „M” za pieniądze pochodzące z kredytu hipotecznego w polskiej walucie. Umożliwią zawieszenie spłacania rat – 4 w tym roku i 4 w kolejnym. Finalnie kredytobiorca w tym roku może spłacić jeszcze tylko 1 ratę, a w roku 2023 ograniczyć płatność do 8.
rozwiń >

Wakacje kredytowe – od kiedy wnioski?

Ustawa wprowadzająca wakacje kredytowe dla kredytobiorców z kredytem hipotecznym została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 14 lipca 2022 roku. W Dzienniku Ustaw została opublikowana  jeszcze tego samego dnia. Wakacje kredytowe wejdą w życie w ciągu 14 dni od dnia jej ogłoszenia, w związku z czym wnioski będzie można składać do banków już 29 lipca 2022 roku.

REKLAMA

Wakacje kredytowe  - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Zgodnie z ustawą ws. wsparcia kredytobiorców, wakacje pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Wakacje kredytowe będą przysługiwać kredytobiorcy w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Będzie można z nich skorzystać niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego, z wyłączeniem osób, które zawarły umowę po 1 lipca 2022 roku, oraz tych, którym okres kredytowania zakończy się wcześniej niż do 6 miesięcy od tej daty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co się stanie z zawieszonymi w spłacie ratami kredytu hipotecznego?

Kredyt w pełnej kwocie, czyli z ujęciem rat odroczonych za pomocą wakacji kredytowych trzeba będzie spłacić, tylko później. Po złożeniu wniosku nie zapłacimy raty kapitałowej i odsetkowej w danym miesiącu, ale sam okres kredytowania automatycznie się wydłuży.

Czy bank może odmówić skorzystania z wakacji kredytowych?

REKLAMA

Każdy obywatel, który posiada kredyt hipoteczny w złotówkach i przeznaczył go na zakup nieruchomości na cele mieszkaniowe będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych z mocy prawa. Bank ma jedynie poinformować nas o tym, że przyjął do wiadomości odroczenie przez nas płatności. Nie ma natomiast możliwości odmowy zawieszenia płatności raty kredytu hipotecznego na tej podstawie.

Ważne! Wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia bankowi wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Bank ma jedynie obowiązek wysłać kredytobiorcy w ciągu 21 dni potwierdzenie otrzymania takiego formularza.

Wakacje kredytowe – kiedy wchodzą w życie

Wakacje kredytowe wejdą w życie w ciągu 14 cni od dnia jej ogłoszenia, czyli 14 lipca 2022 roku. Zatem wnioski będzie można składać do banków już 29 lipca 2022 roku .

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu będzie można złożyć w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej, kierując go bezpośrednio do banku, z którym umowa została zawarta.

Ustawodawca nie wprowadził jednolitego wniosku o udzielenie wakacji kredytowych. Zaznaczył jedynie, że ma on zawierać następujące elementy:
1) oznaczenie konsumenta, czyli imię i nazwisko osoby, bądź osób, które zawarły umowę kredytu hipotecznego. Cześć banków wymaga podpisu tylko jednego kredytobiorcy, niektóre podpisu/obecności wszystkich, a jeszcze inne akceptują pełnomocnictwa w formie pisemnej;
2) oznaczenie kredytodawcy, czyli banku;
3)
oznaczenie umowy, tj. jej numer;
4) wskazanie wnioskowanego okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu – niektóre banki wymagają, aby na każdy miesiąc, w którym chcemy zawiesić płatność raty złożyć oddzielny wniosek; część umożliwia przekazanie formularza za miesiące z danego okresu.
5) oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych – składane pod groźbą odpowiedzialności karnej.

Zatem instytucje finansowe mogą wprowadzać swoje własne formularze. Większość banków przygotowała się do przyjmowania wniosków przez bankowość elektroniczną. Przy korzystaniu z tej formy nie ma konieczności przesyłania oddzielnego wniosku. Wystarczy wypełnić udostępnioną w ten sposób deklaracje o zawieszeniu płatności.

Ważne! Przy składaniu wniosku osobiście w oddziale banku warto poprosić o jego ksero i przybicie stempla "wpłynęło", opatrzonego bieżącą datą i godziną. Część banków akceptuje również możliwość wysyłki formularza pocztą, jednak wówczas należy mieć na uwadze, że część z nich będzie uznawała datę wpłynięcia, a nie datę wysyłki. A musi on dotrzeć przed terminem zapadalności raty za kredyt z hipoteką.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 lipca br. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA