Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przysługuje dodatek węglowy, gdy dom ogrzewany jest węglem i gazem?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Kiedy przysługuje dodatek węglowy?
Kiedy przysługuje dodatek węglowy?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek węglowy to świadczenie pieniężne wypłacane na zakup – jak nazwa wskazuje – węgla. Co w przypadku, gdy w gospodarstwie domowym do ogrzewania używane są dwa źródła, np. węgiel i gaz?

Czy przysługuje dodatek węglowy, gdy dom ogrzewany jest węglem i gazem?

Zgodnie z ustawą o dodatku węglowym, świadczenie to jest przyznawane wówczas, gdy głównym źródłem ogrzewania domostwa jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Główne to niejedyne. Jeśli ktoś do CEEB wpisał np. dwa źródła ciepła, w tym jedno na węgiel, to będzie mógł się ubiegać o dodatek. We wniosku będzie musiał podpisać oświadczenie, że węgiel jest jego głównym źródłem ogrzewania.

REKLAMA

Zatem kluczowe do przyznania dofinansowania do węgla jest wskazanie węgla jako podstawowego źródła. Wówczas jest ono należne w całej kwocie, czyli w wysokości 3 tys. zł. na całe gospodarstwo domowe.

Natomiast dodatek ten nie jest należny w sytuacji, gdy gospodarstwo domowe zakupiło węgiel po cenie gwarantowanej, wprowadzonej na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

Ważne! Wskazane przez nas źródło do centralnej ewidencji emisyjności budynków będzie weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednorazowy dodatek 3000 tys. do węgla – wniosek

Obowiązuje jednolity wzór o wniosek węglowy, stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. Możesz go pobrać tu  ------------->>>>>>>

Ważne! Aby otrzymać dodatek węglowy na ogrzanie gospodarstwa domowego, nie trzeba być właścicielem budynku, jak również nie jest konieczne zameldowanie w miejscu zamieszania. Dla przyznania dodatku węglowego kluczową informacją jest miejsce zamieszkania.

Gdzie składać wniosek o dodatek węglowy ?

Formularz złożysz w gminie, na terenie której mieszkasz. Możesz dostarczyć go tam osobiście, wysłać pocztą, bądź złożyć elektronicznie przez ePUAP.

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożysz w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. Te złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

Dodatek do węgla wniosek online

Złożenie wniosku o wypłatę dodatku węglowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej wymaga podpisu kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego. Możesz to zrobić przez ePUAP.

Kiedy wypłata dodatku węglowego

17 sierpnia 2022 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie wniosku o wypłatę dodatku węglowego, w związku z czym od tego dnia można ubiegać się o świadczenie na węgiel. Gmina wypłaci je w formie przelewu bądź gotówki w ciągu 30 dni.

Dodatek węglowy – dla kogo?

Dofinansowanie to przysługuje gospodarstwu domowemu, w którym główne źródło ciepła jest zasilane paliwami stałymi.

Warunkiem niezbędnym do otrzymania dodatku węglowego jest wpisanie lub zgłoszenie głównego źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

W zaproponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Nie ma konieczności przedstawiania faktury za jego zakup.

Czy obcokrajowiec zamieszkały w Polsce może ubiegać się o dopłatę do węgla?

Zgodnie z przepisami prawa cudzoziemiec może otrzymać dodatek węglowy jeśli ma miejsca zamieszkania na terenie Polski i przebywa na jej terytorium:

 1. na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej,
 2. w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany.

Podstawa prawna:

Ustawa z 22 lipca 2022 r. o dodatku węglowym​​

Inne dodatki do ogrzewania:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • pozdro
  2022-08-25 14:06:15
  Ogrzewam dom gazem, a wolnostojący garaż węglem. Oba budynki zgłoszone do CEEB. Należy się dodatek?
  5
 • miked
  2022-08-21 22:40:15
  3000 tys? Ktoś to czytał?
  1
 • buks
  2022-08-19 11:13:29
  ten socjalim w pale sie nie mieści. a tona węgla zaraz po 5tys bo trzeba zarobić na frajerach
  1
 • spolegliwyksiegowy
  2022-08-25 10:30:19
  lpg a gaz ziemny to co innego, ynteligenty level pis
  1
 • niewieżę
  2022-08-30 14:19:16
  3000 tyś? Kto to pisał??????
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

REKLAMA

Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

REKLAMA

Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie sa możliwe scenariusze przyszłości?

UODO rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT

Jak poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych, skarżący zarzuca twórcy tego narzędzia - firmie OpenAI to, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste.

REKLAMA