REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek do pelletu - dla kogo i w jakiej wysokości?

Dodatek do peletu - ile i dla kogo?
Dodatek do peletu - ile i dla kogo?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek to pelletu to jednorazowe świadczenie pieniężne, które otrzymają gospodarstwa domowe używające go do ogrzewania. Ile wyniesie i jakie będą warunki jego przyznania?
rozwiń >

Dla kogo dodatek do pelletu?

Dofinansowanie do pelletu ma być formą dopłaty do ogrzewania, wypłacanej na zasadach analogicznych przy tych do dodatku węglowego.  Pieniądze w formie dodatku otrzymają gospodarstwa domowe używające go do ogrzewania domu. Kluczowa jest tu definicja gospodarstwa domowego, gdyż nie jest ono tożsame z właścicielem nieruchomości.

REKLAMA

Gospodarstwo domowe to:

 1. osoba fizyczna samotnie zamieszkująca i gospodarująca (gospodarstwo domowe jednoosobowe)

albo

 1. osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

W przypadku, gdy w jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania, każde z nich ma prawo do jednorazowego dodatku do pelletu. Jednak pod warunkiem, że każde z nich posiada odrębny adres.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile wyniesie dodatek do pelletu?

Jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych używających pelletu jako głównego źródła ciepła wyniesie 3 000 zł. Zostanie on przyznany, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy.

Warunki przyznawania dodatku do pelletu

Podstawowym warunkiem otrzymania dopłaty do pelletu będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) do 11 sierpnia 2022 roku. Przy czym należy podkreślić, że ustawodawca przewiduje wypłatę do ogrzewania pelletem również w przypadku, gdy właściciel wskazał więcej niż jedno źródło ciepła. Jednak głównym musi być właśnie to paliwo.

Projektodawca nie przewiduje progu dochodowego, zatem uzyskanie dodatku nie będzie uzależnione od dochodu.

Ważne! Dodatek do pelletu nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy.

Dopłata do pelletu a podatek dochodowy

Projekt ustawy przewiduje przepisy zwalniające to świadczenie od podatku dochodowego od osób fizycznych, wyłączające je spod egzekucji, czy skutkujące nieuwzględnianiem go przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu.

Wniosek o dodatek do pelletu

Projektodawca przewiduje możliwość złożenia wniosku o ten dodatek do 30 listopada 2022 roku. Jego wzór ma być prosty i ujednolicony - analogicznie do wniosku o dodatek węglowy. Sposób i forma jego złożenia do urzędu gminy również maja być takie same. Będzie można zatem dostarczyć go osobiście, przesłać pocztą, bądź wysłać przez ePUAP.

Wzór wniosku o wypłatę dofinansowania do pelletu zostanie określony w rozporządzeniu przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Etap prac legislacyjnych nad dodatkiem do pelletu

Rada Ministrów, 23 sierpnia 2022 r., przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

Nowe przepisy mają wejść w życie w trybie pilnym tj. dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Co to jest pellet?

Pellet to paliwo stałe pozyskiwane z biomasy. Jest on ekologicznym źródłem ogrzewania budynków. Ciepło uzyskuje się w specjalnych kotłach, przeznaczonych do spalania tego paliwa.

Popularne formy biomasy

 • drewno i jego odpady,
 • słoma,
 • pellety,
 • specjalnie uprawiane rośliny energetyczne.

Do produkcji pelletu drzewnego stosowane są trociny drzew liściastych i iglastych.

Inne dodatki do ogrzewania:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ogrzewacz
  2022-08-25 18:08:27
  Czy ogrzewacz powietrza na pellet mieści się w definicji kotła na pellet? Raczej nie. Z kolei ogrzewacz powietrza na pellet nie mieści się w definicji ogrzewacza powietrza zasilanego drewnem kawałkowym. Wychodzi na to że ogrzewacz powietrza na pellet został pominięty w obu przypadkach.
  0
 • Simon
  2022-12-29 09:31:43
  Witam, napiszę w skrócie. Dom mam w budowie i ogrzewam go pelletem drzewnym (piec zgłoszony do CEEB). Wniosek złożyłem 02.10.2022, a decyzję (odmowną) otrzymałem 29.12.2022. Uzasadnienie gminy było takie: nie płacę za śmieci i tam nie mieszkam. Gdybym się nie odezwał to pewnie nadal bym nie wiedział co z moim wnioskiem. Pytanie moje brzmi: czy decyzja odmowna jest zasadna czy mogę nadal uzyskać dopłatę?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

Nie tylko maile i sms-y. Jak rekruterzy w branży IT korzystają ze sztucznej inteligencji?

Prawie 60 procent osób rekrutujących w branży IT korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji. Tak wynika z raportu No Fluff Jobs 

REKLAMA

Niewielka usterka może spowodować wielkie szkody. O jakich przeglądach warto pamiętać?

Czasami mała usterka, jak pęknięty wężyk w łazience, może być powodem zalania 17 pomieszczeń na trzech kondygnacjach i kosztów remontu przekraczających 50 tys. zł. Poza zakupem odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie wymaganych przeglądów budynku oraz instalacji.

Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

REKLAMA

Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

REKLAMA