REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana dodatku węglowego od 20 września 2022

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Dodatek węglowy po nowelizacji ustawy
Dodatek węglowy po nowelizacji ustawy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja dodatku węglowego weszła w życie z dniem 20 września 2022. Od tej daty obowiązuje ona również względem wniosków o dodatek węglowy złożonych przed aktualizacją ustawy. Komu przysługuje dopłata do węgla po zmianach prawa i kiedy nastąpi jej wypłata?
rozwiń >

Komu przysługuje dodatek na węgiel po zmianie?

Po nowelizacji ustawy o dodatku węglowym z dnia 5 sierpnia 2022 roku dofinansowanie to otrzymają gospodarstwa domowe w myśl zasady „jeden dodatek węglowy na jeden adres”. Oznacza to, że według nowych kryteriów wszystkim gospodarstwom domowym zamieszkującym pod tym samym adresem przysługuje tylko jeden dodatek węglowy.

REKLAMA

W pierwotnej wersji obowiązywała zasada jednego dodatku do węgla na jedno gospodarstwo domowe. Zgodnie z przedstawioną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska interpretacją ustawy po jej wejściu w życie, dofinansowanie to miało być wypłacane na każde odrębne gospodarstwo domowe, niezależnie od tego, czy zamieszkuje ono w jednym budynku pod tym samym adresem z innym gospodarstwem domowym. Jednak w wyniku nadużyć w postaci mnożenia liczny odrębnych gospodarstw domowych w tym samym budynku podjęto decyzję o doprecyzowaniu tego zapisu w ustawie.

Definicja gospodarstwa domowego w ustawie o dodatku węglowym po nowelizacji

Gospodarstwo domowe w ustawie o dodatku węglowym zdefiniowano jako:

 1. Osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe)

albo

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

REKLAMA

W nowelizacji ustawy dodano zapis doprecyzowujący beneficjentów tego świadczenia. Zgodnie z nim „W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania
zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem.

Ponadto dodano przepis umożliwiający odrzucenie wniosków o dodatek węglowy, jeśli zostały one złożone przez kilka osób zamieszkujących pod tym samym adresem. Wówczas dopłatę otrzyma tylko wnioskodawca, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe zaś pozostaną bez rozpatrzenia.

Przykład
W domu jednorodzinnym mieszkają dwa odrębne gospodarstwa domowe – na parterze domu młode małżeństwo, piętro zaś zamieszkują rodzice jednego z małżonków. W myśl nowelizacji ustawy o dodatku węglowym, jeśli posiadają ten sam adres, obu rodzinom przysługuje łącznie prawo do jednej dopłaty, nawet jeśli prowadzą zupełnie odrębne i niezależne od siebie gospodarstwa domowe. Aby móc ubiegać się o dofinansowanie musieliby wyodrębnić lokale mieszkalne w tym budynku. Dopłatę do ogrzewania otrzyma ta rodzina, która pierwsza złoży wniosek.

Kilka gospodarstw domowych w jednym budynku, a prawo do dodatku węglowego po nowelizacji ustawy

REKLAMA

W przypadku budynku wielorodzinnego odrębne gospodarstwa domowe zamieszkujące poszczególne mieszkania mają prawo do dodatku węglowego - jeśli stanowią odrębne lokale mieszkalne. Mimo, iż jest to ten sam budynek, to jednak mają one wówczas odrębny adres.

Jeśli mieszkańcy budynku wielorodzinnego, który jest ogrzewany węglem, kupują go w ramach wspólnoty, mogą ubiegać się o dodatek węglowy. Przysługuje ono każdemu gospodarstwu domowemu oddzielnie.

Kto może złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 3000 zł do węgla przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest:

 • kocioł na paliwo stałe,
 • kominek,
 • koza,
 • ogrzewacz powietrza,
 • trzon kuchenny,
 • piecokuchnia,
 • kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe

– zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Ponadto bezwzględnym warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest wpis lub zgłoszenie jednego z powyższych źródeł ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Już złożone wnioski o dodatek węglowy gmina rozpatrzy według nowych przepisów.

Ważne! Dodatek węglowy przysługuje niezależnie od stanu prawnego zamieszkiwanej nieruchomości. Oznacza to, że może go otrzymać także najemca, dzierżawca, czy osoba użytkująca dany lokal, czy też dom. Jednak wówczas nie może ubiegać się o niego właściciel. Dodatek węglowy przysługuje osobie zamieszkującej daną nieruchomość, a nie będącej jej właścicielem.

Weryfikacja wniosku o dodatek węglowy

W aktualizacji ustawy o dodatku węglowym dodano zapis umożliwiający weryfikację złożonego wniosku o dodatek węglowy. W przypadku wątpliwości co do liczby gospodarstw domowych pod jednym adresem wójt, burmistrz albo prezydent będzie mógł przeprowadzić wywiad środowiskowy. Jednak wnioskujący musi uprzednio wyrazić zgodę na tą formę kontroli. Jeśli się nie zgodzi na wywiad środowiskowy, wówczas wniosek automatycznie zostanie odrzucony.

Ponadto urzędnicy będą mogli ustalić stan faktyczny na podstawie:

1) informacji wynikających z deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,

2) informacji uzyskanych w związku z postępowaniem o przyznanie:

a) świadczeń rodzinnych oraz dodatków do zasiłku rodzinnego,

b) świadczenia wychowawczego,

c) dodatku osłonowego,

d) dodatku mieszkaniowego,

3) danych zgromadzonych w rejestrze PESEL oraz rejestrze mieszkańców.

Co z wnioskami o dodatek węglowy złożonymi do 20 września?

Już złożone wnioski o dodatek węglowy gmina rozpatrzy według nowych przepisów. Nie trzeba składać nowego formularza.

Kiedy będzie wypłacany dodatek węglowy?

Mocą znowelizowanych przepisów prawa urzędnicy mają obecnie dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku o dodatek węglowy. W pierwotnej wersji mieli na to miesiąc.

Ważne! Dwumiesięczny termin rozpatrzenia wniosków o dodatek węglowy obowiązuje również względem wniosków złożonych od 17 sierpnia 2022 do dnia wejścia w życie nowelizacji.

Zgodnie z informacjami od poszczególnych gmin w kraju, część dodatków do węgla mogłaby już zostać wypłacona obywatelom, którzy złożyli wnioski od wejście w życie ustawy, gdyż część z nich została już zweryfikowana. Jednak obecnie nie może to nastąpić, ponieważ gminy nie otrzymały jeszcze funduszy na ten cel od wojewodów. Dopłaty te finansowane są bowiem z budżetu państwa, nie z funduszy gmin. Według deklaracji minister Anny Moskwy pieniądze mają trafić do gmin w najbliższych dniach. Wówczas te będą mogły rozpocząć wypłatę świadczenia.

Dodatek węglowy – do kiedy można składać wnioski?

Wniosek o dodatek węglowy można składać do urzędu miasta bądź gminy, położonego ze względu na miejsce zamieszkania, do dnia 30 listopada 2022 roku. Należy to zrobić na wzorze udostępnionym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Zmiana deklaracji w CEEB w celu otrzymania dodatku węglowego

Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilan epaliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r.

Wnioskodawca, który po tej dacie zgłosił jedno z powyższych źródeł ciepła będzie mógł ubiegać się o dodatek węglowy tylko wtedy, gdy wpis ten lub zgłoszenie dokonane było po raz pierwszy.

Co to jest dodatek węglowy?

Dodatek węglowy został wprowadzony mocą ustawy o dodatku węglowym z dnia 5 sierpnia 2022 roku. To jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 3000 zł mające zrekompensować ogromny wzrost cen węgla i uchronić najbiedniejszych obywateli przed ubóstwem energetycznym. Wielu z nich obecnie nie stać na zakup nawet 1 tony tego opału, gdyż ceny drastycznie wzrosły  w porównaniu z ubiegłym rokiem. Niedobór tego surowca dodatkowo podbija stawkę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(26)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • wawa
  2022-09-21 09:05:54
  podana cena w tym artylule o wzroscie cen wegla o 100% to nie jest prawda bo cena wzrosla nie o 100% a o ponad 300% w porownaniu do ubieglego roku ,kto to pisal nie majac rozeznania co do aktualnych cen wegla
  0
 • Stokrotka
  2022-09-20 13:41:23
  Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym to kolejny bubel krzywdzący tylko w mojej miejscowości kilkadziesiąt rodzin. Na wsi w jednym domu pod jednym adresem są bardzo często co najmniej dwa samodzielne lokale mieszkalne np. góra i dół, albo obok siebie. Ludzie sobie poradzili stworzyli dla siebie lokale samodzielne, każdy ma swoją powierzchnię do ogrzania. I co teraz mają się rozdzielać z lokalami to rodzi koszty na jakieś dokumentacje techniczne, zmiana dokumentów praw jazdy itd. żeby dostosować do przepisów wadliwych. jest w tym jakiś sens. Te przepisy po raz kolejny wymagają zmiany.
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • Sara
  2022-09-22 22:06:07
  I tak przegracie wybory..wasze ustawy są niesprawiedliwe...na drewno nie było wniosków ,najpierw było na węgiel dopiero od kilku dni można złożyć wniosek...jak ktoś złożył pierwszy na początku września a ktoś w połowie bo dopiero ustawa weszła nowelizacyjna to jak tu być sprawiedliwym? oczywiście że drugi wniosek idzie do śmieci...ludzie,co to za kraj gdzie szanse obywateli są nierówne... łamiecie demokrację!!!!
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Majka2003
  2022-09-21 10:46:06
  Nasz rząd powinen zastanowić się nad tym co proponuje. Teraz wiele osób zostanie nie sprawiedliwie potraktowanych, przez obecna ustawę. Jesteśmy młodym małżeństwem i nie możemy się starać, ponieważ mieszkamy w jednym budynku z teściami. To jest wszystko chore. Po co obiecują, skoro za kilka dni/tygodni zrobią tak, żebyśmy nie dostali pomocy od państwa.
  12
 • Pablo
  2022-10-14 10:46:01
  Mam taki problem z dodatkiem węglowym,mianowicie mieszkamy w jednym domu w dwie rodziny,osobne wejścia i dwa osobne piece,siostra złożyła trzy dni wcześniej wniosek do Urzędu Miasta i Ona dostała,niestety mój wniosek został odrzucony z powodu tego samego adresu,proszę o pomoc.
  0
 • Cecil
  2022-09-21 09:39:52
  A co w przypadku, kiedy wniosek złoży osoba tak naprawdę nie utrzymująca gospodarstwa, np babcia która jedynie mieszka w domu a utrzymują go dzieci? Nie otrzymają pieniędzy Ci, którzy realnie utrzymują dom a babcia, która była szybsza w złożeniu wniosku.
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Zbyszek M
  2022-09-25 14:56:02
  nie musieli tego załatwiać przez ustawę. Normalnie jak ktoś nie ma na coś, to idzie do GOPS, MOPS składa wniosek i dostaje zeby z zimna nie zszedł...
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • ddfdfs
  2022-09-20 16:19:44
  Jak zweryfikują kto był pierwszy? Co z tymi, którzy złożyli w tym samym czasie?
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Grazia
  2022-09-27 14:44:46
  Jestem właścicielką domu jednorodzinnego, źródło ogrzewania to pellet. Złożyłam wniosek o dopłatę do Gminy ale teraz okazuje się, że raczej z niego nie skorzystam gdyż przez niedoinformowanie i inne problemy rodzinne nie złożyłam wniosku o emisyjności budynku. Czy jest możliwość odwołania się od ostatecznego terminu?
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • CARS
  2022-09-27 13:42:14
  Kochani. Niestety krzywda dzieje się rodzinom przez ich własne lenistwo. Jeśli stworzyła się nowa rodzina na jednej posesji i mają odrębne mieszkanie to niech złożą wniosek o nadanie numeru ich lokalowi. Wtedy nie byłoby takiej krzywdy.
  3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

REKLAMA

Nie tylko maile i sms-y. Jak rekruterzy w branży IT korzystają ze sztucznej inteligencji?

Prawie 60 procent osób rekrutujących w branży IT korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji. Tak wynika z raportu No Fluff Jobs 

Niewielka usterka może spowodować wielkie szkody. O jakich przeglądach warto pamiętać?

Czasami mała usterka, jak pęknięty wężyk w łazience, może być powodem zalania 17 pomieszczeń na trzech kondygnacjach i kosztów remontu przekraczających 50 tys. zł. Poza zakupem odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie wymaganych przeglądów budynku oraz instalacji.

Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

REKLAMA

Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

REKLAMA