REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Zasłużony dla Polonii i Polaków za Granicą". Rząd planuje ustanowienie nowej odznaki honorowej

"Zasłużony dla Polonii i Polaków za Granicą". Rząd planuje ustanowienie nowej odznaki honorowej
Albert Zawada

REKLAMA

REKLAMA

Rząd chce ustanowić odznakę honorową "Zasłużony dla Polonii i Polaków za Granicą". Informację na temat projektu rozporządzenia w tej sprawie zamieszczono w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

"Zasłużony dla Polonii i Polaków za Granicą"

REKLAMA

Propozycja ustanowienia odznaki "Zasłużony dla Polonii i Polaków za Granicą" – jak wskazano - stanowi zadośćuczynienie wobec prawie 20 milionów Polaków oraz osób polskiego pochodzenia żyjących poza granicami naszego kraju. "Osoby te, często zmuszone do emigracji lub do zamieszkania w innym państwie ze względu na niezależne od nich zmiany granic, od wieków są niezmiennie zaangażowane w podtrzymywanie polskości na całym świecie" – podkreślono.

REKLAMA

Działania te – jak oceniono - nigdy dotąd nie było docenione jako wartość sama w sobie. "Ordery i odznaczenia Prezydenta RP, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Odznaka +Zasłużony dla Kultury Polskiej+ czy Odznaka Honorowa +Bene merito+, często przyznawane osobom ze środowisk polonijnych, stanowią uhonorowanie ich pracy dla Rzeczypospolitej Polskiej w różnych dziedzinach. Nie wyróżniają ich jednak za pracę i inicjatywy dla Polonii i Polski poza jej granicami" – wskazano.

Jak zauważono, wyróżnienia przyznają też niektóre organizacje pozarządowe (np. Stowarzyszenie +Wspólnota Polska+), niemniej czynią to przez pryzmat wyłącznie własnych doświadczeń.

Odznaka przyznawana przez premiera

Projektowana odznaka – jak podkreślono - przyznawana przez Prezesa Rady Ministrów, ma na celu uhonorowanie pracy polonijnej bez względu na współpracę z konkretnymi organizacjami czy instytucjami.

REKLAMA

"Ustanowienie Odznaki Honorowej +Zasłużony dla Polonii i Polaków za Granicą+ stanowi uzupełnienie luki, jaka istnieje w tym zakresie w polskim prawie. Podczas kontaktów z Polonią Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą – powołanego w 2019 r. przez Prezesa Rady Ministrów w celu intensyfikacji współpracy z Polonią – wybrzmiewa wyraźnie, że Rodacy poza krajem oczekują tego typu uhonorowania i docenienia ze strony Ojczyzny" – przekazano w informacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odznaka Honorowa "Zasłużony dla Polonii i Polaków za Granicą", przyznawana ma być przez premiera z własnej inicjatywy lub na wniosek Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, posłów lub senatorów, ministrów lub kierowników urzędów centralnych lub kierowników placówek dyplomatycznych lub konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak podano, obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową, w tym prowadzenie ewidencji, zapewniać będzie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. W projekcie zaproponowano by wydatki były pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest szef KPRM.

Wręczenia dokonywać ma prezes Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, upoważniony kierownik placówki dyplomatycznej lub konsularnej, lub inna osoba upoważniona przez Prezesa Rady Ministrów, w Dniu Polonii i Polaków za Granicą (2 maja) lub w innych okolicznościach zapewniających uroczysty charakter wręczenia.

Odznaka "Zasłużony dla Polonii i Polaków za Granicą" już od 2 maja 2023 r.

Jak poinformowano, "jest niezwykle istotne, aby wręczenie pierwszych Odznak mogło odbyć się już 2 maja 2023 r., stąd sprawa jest nadzwyczaj pilna".

Autor: Olga Łozińska

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA