REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok szkolny 2023/2024 - zmiana stawek wynagrodzenia egzaminatorów. E-ocenianie od 2024 roku

Rok szkolny 2023/2024 - zmiana stawek wynagrodzenia egzaminatorów
Rok szkolny 2023/2024 - zmiana stawek wynagrodzenia egzaminatorów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki dotyczący zmian stawek wynagrodzenia dla egzaminatorów. Proponowane zmiany związane są z wdrożeniem od przyszłego roku e-oceniania w przypadku części egzaminów.

Zmiana stawek wynagrodzenia egzaminatorów. E-ocenianie od 2024 roku

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu zmiana rozporządzenia wynika z konieczności określenia warunków wynagradzania egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego z przedmiotów, w których prace egzaminacyjne będą sprawdzane przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych.

REKLAMA

E-ocenianie od 2024 roku

REKLAMA

Podano, że od 2024 r. ma Centralna Komisja Egzaminacyjna ma rozpocząć wdrażanie narzędzi umożliwiających np. sprawdzanie zeskanowanych prac egzaminacyjnych na domowych komputerach egzaminatorów, (czyli bez umieszczania egzaminatorów w ośrodkach egzaminacyjnych), automatyczne gromadzenie wyników oceniania w wersji elektronicznej, wspomaganie kontroli, jakości oceniania, czy też raportowanie procesu oceniania oraz wymianę informacji między egzaminatorami a zespołem nadzorującym ich pracę.

Narzędzie elektroniczne, o którym mowa, jest tworzone w ramach projektu pod nazwą "Ocenianie na ekranie: Opracowanie systemu do oceniania prac egzaminacyjnych z wykorzystaniem technologii informatycznej", realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. "Narzędzie elektroniczne jest obecnie w fazie ostatnich testów przed odbiorowych. Jego wdrożenie jest planowane na sesję egzaminacyjną w roku szkolnym 2023/2024" - czytamy w uzasadnieniu.

Przypomniano, że e-ocenianie było już z powodzeniem stosowane w polskim systemie egzaminacyjnym w przypadku egzaminu gimnazjalnego z matematyki w latach 2014–2019. Obecnie możliwość taka jest przewidziana dla egzaminu ósmoklasisty z matematyki.

Podano, że zaplanowano wdrożenie w roku szkolnym 2023/2024 e-oceniania na egzaminie ósmoklasisty z matematyki i języka obcego nowożytnego, a w roku szkolnym 2024/2025 na maturze z matematyki na poziomie podstawowym i języku obcym nowożytnym na poziomie podstawowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

REKLAMA

W projektowanym rozporządzeniu przyjęto rozwiązanie polegające na określeniu kwoty wynagrodzenia za sprawdzenie rozwiązań wszystkich zadań w danej grupie zadań zawartych w arkuszu egzaminacyjnym. Jest to związane ze sposobem organizacji sprawdzania prac egzaminacyjnych.

"W przypadku e-oceniania przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych praktyką jest specjalizacja egzaminatora w sprawdzaniu i ocenianiu rozwiązań nie wszystkich zadań otwartych zawartych w arkuszu egzaminacyjnym, lecz grupy zadań, dzięki czemu egzaminator staje się ekspertem w zakresie oceniania mniejszej liczby konkretnego rodzaju zadań, co przekłada się na wyższą jakość oceniania i mniejsze ryzyko błędu w ocenie rozwiązania" - czytamy.

"Wszystkie zadania otwarte zawarte w danym arkuszu egzaminacyjnym zostaną podzielone na grupy zadań do sprawdzenia przez danego egzaminatora. Liczba zadań w danej grupie będzie zależała od szacowanego czasu na sprawdzenie rozwiązań zadań w danej grupie zadań oraz złożoności zasad oceniania rozwiązań zadań w danej grupie zadań" - podano.

Wynagrodzenie za sprawdzenie egzaminu óśmoklasisty

"W przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki zadania otwarte zostaną przypisane do trzech grup, dla których czas sprawdzania i złożoność zasad oceniania rozwiązań zadań będą podobne. Stąd też proponuje się, aby stawka wynagrodzenia w każdej z tych grup była taka sama. W przypadku pozostałych egzaminów i przedmiotów stawki wynagrodzenia za sprawdzenie rozwiązań zadań w poszczególnych grupach będą zróżnicowane. Taka organizacja sprawdzania prac egzaminacyjnych jest korzystna ze względu na specjalizację egzaminatorów w sprawdzaniu i ocenianiu rozwiązań określonych rodzajów zadań" - wskazano.

Egzaminator otrzyma wynagrodzenie za sprawdzenie rozwiązań w grupie zadań, czyli wszystkich rozwiązań zadań w grupie.

Wysokość wynagrodzenia egzaminatora ustala się w relacji do minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym. Obecnie wynagrodzenie to wynosi 4550 zł. W załącznikach do projektu nowelizacji znalazły się propozycje wynagrodzenia dla egzaminatora za sprawdzenie określonej grupy zadań.

W załączniku nr. 1 podano, że kwota wynagrodzenia za sprawdzenie, przy wykorzystaniu e-oceniania, egzaminu ósmoklasisty w przypadku zadań z matematyki ma wynieść 0,118 proc. stawki (grupa zadań nr 1, grupa zadań nr 2 i grupa zadań nr 3), a zadań z języka obcego nowożytnego 0,142 proc. stawki (grupa zadań nr 1) i 0,212 proc. (grupa zadań nr 2). Kwota wynagrodzenia za sprawdzenie, przy wykorzystaniu e-oceniania, egzaminu maturalnego w przypadku zadań z matematyki na poziomie podstawowym ma wynieść 0,313 proc. (grupa zadań nr 1), 0,314 proc. stawki (grupa zadań nr 2), a w przypadku zadań z języka obcego nowożytnego 0,200 proc. (grupa zadań nr 1), 0,300 proc. (grupa zadań nr 2).

W załączniku nr 2. podano, że kwota wynagrodzenia w roku szkolnym 2023/2024 za sprawdzenie, przy wykorzystaniu e-oceniania, z egzaminu ósmoklasisty zadań z matematyki ma wynieść 0,177 proc. stawki (grupa zadań nr 1, grupa zadań nr 2).

Ministerstwo Edukacji i Nauki zapewnia, że egzaminatorzy nie zostaną pokrzywdzeni nowymi zasadami wynagradzania.

"Suma stawek wynagrodzenia za sprawdzenie rozwiązań wszystkich zadań w arkuszu egzaminacyjnym w poszczególnych grupach zadań sprawdzanych przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych będzie stanowiła pełną stawkę wynagrodzenia egzaminatora sprawdzającego rozwiązanie zadania w tradycyjny sposób, określoną obecnie w tabeli w załączniku nr 1 do rozporządzeni" – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Projektowana nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA

MRPiPS: o waloryzacji 1010 zł dla samotnych i 823 zł dla rodzin. Co propozycją rządu dla pomocy społecznej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje waloryzację progów w ustawie o pomocy społecznej co roku. Obecnie jest co trzy lata, co spowodowało drastyczny spadek dostępności świadczeń z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli.

9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

REKLAMA

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r. [ARKUSZE]

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

REKLAMA