REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

JSW: 27 października 2023 r. jednorazowa premia dla pracowników. Kwota za dzień to 235 zł lub 175 zł lub 145 zł

pracownik premia nagroda JSW
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Około 21-tysięczna załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) otrzyma jednorazową premię. Premia wypłacona będzie 27 października 2023 r. 
rozwiń >

Kiedy wypłata premii

Jak podaje Polska Agencja Prasowa 27 października br. około 21-tysięczna załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) otrzyma jednorazową premię, na którą firma przeznaczy w sumie maksymalnie 303 mln zł - zakłada podpisane w piątek porozumienie, kończące trwający od sierpnia spór zbiorowy w JSW.

REKLAMA

"Po przeprowadzeniu postępowania mediacyjnego strony uzgodniły, że w dniu 27 października 2023 roku pracownikom JSW wypłacona zostanie dodatkowa premia jednorazowa. Wysokość dodatkowej premii jednorazowej nie przekroczy kwoty 303 mln zł brutto i obciąży wynik spółki za trzeci kwartał 2023 roku" - poinformowała w piątek JSW w raporcie giełdowym.

To już druga premia dla załogi

Będzie to druga jednorazowa premia dla załogi JSW w tym roku - w lipcu pracownicy spółki otrzymali już premię motywacyjną, na którą firma przeznaczyła 230 mln zł brutto.

Wysokość jednorazowej premii

Szczegółowe założenia i wytyczne dotyczące wypłaty premii określono w załączniku do porozumienia. Jak podali związkowcy, jej wysokość będzie zależała od liczby dni przepracowanych w trzecim kwartale tego roku. Wyliczono, że dla pracowników zatrudnionych pod ziemią będzie to 235 zł za dzień, dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla 175 zł za dzień oraz 145 zł dla pozostałych pracowników. Natomiast dni objętych premią w lipcu i wrześniu było po 21, a w sierpniu 22.

Premia to nawet 15 tys. zł brutto

Przy założeniu, że pracownik otrzyma premię za każdy premiowany dzień w trzecim kwartale br., pracownicy zatrudnieni pod ziemią dostaną ponad 15 tys. zł nagrody brutto, pracownicy zakładów przeróbczych ok. 11,2 tys. zł brutto, a pozostali pracownicy niespełna 9,3 tys. zł brutto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto nie dostanie premii

"Premia nie dotyczy pracowników, którzy posiadali nieusprawiedliwioną nieobecność, zagarnęli mienie lub podjęli taką próbę, przystąpili do pracy nietrzeźwi lub pod wpływem narkotyków. Premia nie będzie wliczana do takich świadczeń jak nagroda barbórkowa, 14-ta pensja, nagroda jubileuszowa, wynagrodzenie urlopowe, chorobowe, zasiłek chorobowy oraz inne składniki wynagrodzenia za pracę" - poinformowała strona społeczna.

Związki zawodowy i spór zbiorowy

REKLAMA

1 sierpnia działające w JSW reprezentatywne związki zawodowe (Solidarność, Federacja Związków Zawodowych Górników JSW i Kadra) wszczęły spór zbiorowy, domagając się wypłacenia pracownikom spółki 15 proc. netto wartości kwoty przeznaczonej na tzw. składkę solidarnościową, czyli nałożony na jastrzębską spółkę podatek od nadzwyczajnych zysków z wydobycia węgla i produkcji koksu w 2022 r.

W sierpniu JSW oszacowała swoje zobowiązania z tytułu składki solidarnościowej na 1,6 mld zł, zaś koszt wnioskowanej przez związkowców nagrody wyliczono - jak podaje strona społeczna - łącznie z kosztami pracodawcy na 302 mln zł. Podczas kolejnych spotkań związki podtrzymały postulat wypłaty nagrody, natomiast zarząd spółki konsekwentnie odrzucał taki postulat, sygnalizując jednak możliwość rozmów o ewentualnej premii dla załogi po trzecim kwartale.

Wobec fiaska prowadzonych wówczas rozmów, związkowcy zażądali powołania mediatora w sporze i zapowiedzieli manifestacją w Warszawie. Przełom w rozmowach przyniosła w połowie września br. wizyta w JSW wiceministra aktywów państwowych Marka Wesołego, który zadeklarował, że będzie mediatorem w sporze. Związki odwołały wówczas planowaną demonstrację. W piątek poinformowano o zawarciu porozumienia, kończącego spór zbiorowy.

REKLAMA

"Dziękujemy stronie rządowej za wsparcie w mediacji w osobie sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Marka Wesołego. Tak właśnie powinna wyglądać współpraca i dialog, a nie jak piknik i promowanie tych, którzy chcą zlikwidować polskie górnictwo" - napisali w piątek związkowcy na Facebooku.

21 lipca br. ponad 21-tys. załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej otrzymała już nagrodę motywacyjną w wysokości od 7,5 do 11,5 tys. zł brutto dla pracownika. Na nagrody spółka przeznaczyła ok. 230 mln zł brutto. Wypłata była konsekwencją zawartego w lutym br. porozumienia płacowego, w którym ustalono, m.in. iż wynagrodzenia pracowników JSW rosną w tym roku średnio o 15,4 proc. Ustalono wówczas także, że po ocenie wyników osiągniętych przez spółkę w pierwszym półroczu, podjęte będą rozmowy o wypłacie dodatkowego świadczenia, co nastąpiło w lipcu.

W pierwszym półroczu br. Grupa JSW wypracowała ponad 2 mld zł zysku netto, przy przychodach mniejszych o ponad 21 proc. Na spadek przychodów wpłynęły głównie niższe o 28,5 proc. średnie ceny koksu i niższe o 25 proc. ceny węgla koksowego. W samym drugim kwartale br. zysk netto JSW wyniósł ok. 0,8 mld zł, a EBITDA Grupy ponad 1,3 mld zł. W drugim kwartale kopalnie JSW wyprodukowały ponad 3,3 mln ton węgla, o 1,9 proc. mniej niż w poprzednim kwartale.

Grupa kapitałowa JSW zatrudnia obecnie ponad 30,8 tys. pracowników, z czego przeszło 21,1 tys. osób to pracownicy samej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. (PAP)

 

mab/ mmu/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA