REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruszyła akcja "Darmowy Listopad". Co zwiedzimy za darmo w listopadzie? Instytucje kultury przygotowały specjalny program

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zamek Muzeum Rezydencja akcja Darmowy Listopad
Ruszyła akcja Darmowy Listopad. Co zwiedzimy za darmo w listopadzie? Instytucje kultury przygotowały specjalny program
Media

REKLAMA

REKLAMA

Sprawdź co zwiedzisz w listopadzie za darmo. Ruszyła kolejna akcja mająca na celu zwiększenie dostępności do instytucji kultury. 

rozwiń >

W listopadzie za darmo do Rezydencji Królewskich

Akcja "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich" jest bardzo dobrze przyjmowana społecznie; polega na zwiększeniu dostępności do rezydencji królewskich - powiedział w piątek minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej inaugurującej akcję.

REKLAMA

To już 12. odsłona akcji

W piątek w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca 12. odsłonę akcji "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich".

"Po raz 12. bardzo dobrze przyjmowana społecznie akcja +Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich+. Gdy ta akcja się rozpoczynała uczestniczyły w niej 4. rezydencje królewskie. W tej chwili to jest 9. instytucji i 11. miejsc, bo w akcji biorą udział także oddziały danych rezydencji" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Na czym polega akcja "Darmowy Listopad"

Wskazał, że akcja "polega na zwiększeniu dostępności do naszych rezydencji królewskich, na darmowych wejściach, darmowym uczestnictwie w programach i w ofercie muzealnej, którą przygotowują specjalnie na ten czas rezydencje".

Jak mówił, akcja jest dobrze znana. "Zawsze mamy olbrzymią frekwencję" - podkreślił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Listopadowy program placówek

Podziękował wszystkim instytucjom i ich dyrektorom, którzy przygotowali specjalny, listopadowy program swoich placówek.

"Ta duża liczba muzeów biorących udział w kampanii to odzwierciedlenie zwiększonych w ostatnich latach nakładów finansowych na kulturę. Nasze muzea są bardziej dofinansowane, bardziej zadbane, czyli ten profesjonalizm, który jest oczywisty i związany jest z ludźmi, którzy pracują w polskich muzeach, zwłaszcza w rezydencjach królewskich, został w jakimś sensie uznany i doceniony poprzez lepsze wsparcie finansowe ze strony państwa polskiego" - powiedział minister Gliński.

Czy w 2024 r. będziemy zwiedzać za darmo?

Przekazał także, że w budżecie MKiDN są "zabezpieczone środki na darmowe wejścia, darmowy dostęp do narodowych instytucji kultury, a wiec zarówno instytucji artystycznych, jak i muzeów, w przyszłym roku".

"Mniej więcej od połowy roku będzie to możliwe. Dzięki temu, że budżet jest odpowiednio zwiększony, będzie można zaproponować ten darmowy dostęp dla pewnych kategorii zwiedzających. Tych może najbardziej dla nas ważnych, dla młodzieży i dzieci, ale także dla seniorów i rencistów. Te kategorie osób, od połowy przyszłego roku będą mogły korzystać bez opłat z oferty prezentowanej przez narodowe instytucje kultury" – zapowiedział szef MKiDN.

Organizator akcji "Darmowy Listopad"

Już po raz 12. rezydencje królewskie przez cały listopad nieodpłatnie udostępniają publiczności znaczną część swoich zbiorów. W akcji "Darmowy Listopad" organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego bierze udział 9. instytucji.

Te rezydencje biorą udział w akcji "Darmowy Listopad"

Od początku w kampanii uczestniczą najbardziej ikoniczne polskie rezydencje królewskie, takie jak: Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Zamek Królewski w Warszawie. Do tego grona w ostatnich latach dołączyły muzea w Sandomierzu, Lublinie i Malborku, które również mają zamkowe siedziby, Zamek Żupny w Wieliczce, Zamek Królewski w Poznaniu oraz zamki w Kwidzynie i Sztumie – oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec z biciem dzwonów kościelnych o dowolnej porze dnia i nocy, bo – „Religia nie musi siłą presji fali dźwiękowej przekonywać o przewadze aksjologicznej”. Senat zajmie się problemem, który dzieli społeczeństwo

W dniu 7 sierpnia 2025 r. Senat zajmie się rozpatrzeniem petycji zbiorowej w sprawie ograniczenia używania dzwonów kościelnych. Fundacja Dobre Państwo, która jest jej autorem, postuluje oddanie samorządom władztwa w zakresie określania dopuszczalnych godzin, w których mogą wybrzmiewać dzwony kościelne oraz dopuszczalnego poziomu emitowanego przez nie hałasu. „Religia nie musi siłą presji fali dźwiękowej przekonywać o przewadze aksjologicznej”, aktualnie obowiązujące przepisy natomiast – „zezwalają Kościołowi na poszerzenie swych wpływów daleko ponad obszar posiadanych nieruchomości” – przekonuje Fundacja.

Twoje 4 prawa w czasie podróży koleją [Mini poradnik]

Masz 4 prawa podczas podróży koleją: prawo do informacji, prawo do odszkodowania lub zwrotu kosztów, prawo do pomocy i prawo do kontynuacji podróży. Co one w praktyce oznaczają? Jeśli potrzebujesz pomocy, bezpłatnie udzieli jej Europejskie Centrum Ochrony Konsumentów.

Tego nie podpiszę! Prezydent Karol Nawrocki stawia sprawę jasno

Karol Nawrocki jako nowy prezydent jasno wyznaczył granice swojej kadencji. W orędziu zapowiedział, czego na pewno nie podpisze: podniesienia wieku emerytalnego, wprowadzenia euro i legalizacji nielegalnej imigracji. Z kolei CPK i inwestycje strategiczne to projekty, które zamierza aktywnie wspierać.

Karol Nawrocki nowym prezydentem RP. Jaka będzie jego pierwsza decyzja ustawodawcza?

Karol Nawrocki rozpoczął kadencję od mocnego akcentu – już w czwartek 7 sierpnia złoży projekt ustawy dotyczący Centralnego Portu Komunikacyjnego. Prezydent zapowiada powrót do „tradycyjnego kształtu” inwestycji i zwołuje Radę Gabinetową, by omówić kluczowe projekty rozwojowe i stan finansów państwa.

REKLAMA

Eksport jeszcze bardziej pod lupą: Co zmienia 18. pakiet sankcji wobec Rosji?

Nowy, 18. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji radykalnie zaostrza wymogi wobec firm działających w handlu międzynarodowym. Obejmuje nie tylko zakazy eksportowe, lecz także obowiązek aktywnego monitorowania partnerów i kontroli dalszego obrotu towarami. Przedsiębiorstwa muszą pilnie dostosować swoje procedury compliance.

Karol Nawrocki rozpoczyna prezydenturę z konkretnym planem działania: CPK, ulgi podatkowe i wsparcie dla rolników już wkrótce w Sejmie

Już w najbliższych dniach do Sejmu trafią pierwsze prezydenckie projekty ustaw zapowiadane jeszcze w kampanii wyborczej przez Karola Nawrockiego, który oficjalnie rozpoczyna swoją pięcioletnią kadencję jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Oto szczegóły.

Emerytura i renta z ZUS po śmierci. Co się dzieje z rentą i emeryturą po śmierci? Kiedy można zatrzymać rentę i emeryturę po śmierci?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ZUS, po śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę, instytucja wstrzymuje wypłatę świadczenia, ponieważ prawo do niego wygasa. Jednak jeśli emerytura lub renta została wypłacona po śmierci, ale w miesiącu, w którym ta śmierć miała miejsce, nie zawsze trzeba zwracać te środki. W niektórych sytuacjach rodzina może zatrzymać ostatnią wypłatę.

To już dzisiaj: długo wyczekiwana likwidacja „podatku Belki". Oszczędzanie wreszcie stanie się opłacalne

Jednym z największych problemów w Polskiej gospodarce jest niski poziom inwestycji prywatnych. Aż 46% Polaków nie posiada żadnych oszczędności – co oznacza, że znaczna część Polaków nie widzi sensu w ich gromadzeniu. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest słynny "podatek Belki". Został on wprowadzony w 2002 r. jako doraźne rozwiązanie na załatanie dziury budżetowej, ale jak to w Polsce zwykle bywa – prowizorka jest najtrwalsza. Nowy Prezydent RP - Karol Nawrocki, zapowiedział że złoży projekt likwidujący podatek Belki już pierwszego dnia sprawowania urzędu.

REKLAMA

Zaprzysiężenie prezydenta RP Karola Nawrockiego [Relacja na żywo]

W środę, 6 sierpnia 2025 r. o godz. 10:00 rozpoczęły się uroczystości z okazji zaprzysiężenia prezydenta RP Karola Nawrockiego.

Andrzej Duda: podsumowanie prezydentury [Orędzie]

Andrzej Duda kończy swoją 10-letnią prezydenturę w dniu 6 sierpnia 2025 roku. W tym dniu o godzinie 10:00 odbywa się zaprzysiężenie nowego prezydenta RP Karola Nawrockiego. Jak Andrzej Duda podsumował swoją prezydenturę w orędziu?

REKLAMA