REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Centrum wsparcia dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym ma chronić przed zachowaniami samobójczymi. Resort zdrowia ogłosił konkurs na realizatora Centrum

Zachowania samobójcze młodzieży stanowią w Polsce poważny problem zdrowotny i społeczny
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Konkurs ofert na realizację Centrum wsparcia dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym rozpisała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Wyłoniony w ten sposób realizator zapewni dostęp do pomocy dla dzieci i młodzieży borykających się z problemami psychicznymi. Zgłoszenia można zgłaszać do 5 marca 2024 r. 

Centrum wsparcia dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym – jak wyjaśnia ministerstwo zdrowia – to program, który ma być realizowany w latach 2024–2025. Według deklaracji ministerstwa głównym celem realizacji zadania jest zwiększenie dostępu dzieci i młodzieży będących w stanie kryzysu psychicznego lub doświadczających zaburzeń psychicznych do doraźnej pomocy.

REKLAMA

Centrum będzie chronić przed próbami samobójczymi

Podmiot wybrany w obecnym konkursie ma prowadzić w latach 2024–2025 Centrum wsparcia dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. W ramach Centrum będzie funkcjonować telefoniczna linia wsparcia (telefon zaufania), a także będą prowadzone konsultacje za pomocą poczty elektronicznej oraz czata. Jak podkreśla ministerstwo pomoc ma być całodobowa, bezpłatna, szybka i anonimowa. 

Centrum wsparcia ma stworzyć w ten sposób możliwości łatwo dostępnej konsultacji interwencyjnej. Urzędnicy ministerstwa zdrowia wskazują, że skorzystanie z takiej pomocy jest zwłaszcza istotne w przypadku zagrożenia próbą samobójczą. 

Zachowania samobójcze młodzieży stanowią w Polsce poważny problem zdrowotny i społeczny – zwraca uwagę ministerstwo. W 2022 r. wśród dzieci i młodzieży do 18 roku życia było 2093 prób samobójczych wyniosła 2 093. Spośród tych prób śmiercią – według danych Komendy Głównej Policji –156 zakończyło się 156.

Ministerstwo zbiera oferty do 5 marca

Ministerstwo zbiera oferty konkursowe za pośrednictwem swojej elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP. Oferty należy przesyłać na adres: /8tk37sxx6h/konkursdzp. Termin, w którym podmioty zainteresowane udziałem w konkursie mogą składać oferty upływa we wtorek 5 marca 2024 r. o godz. 16:00.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z polskiego? Wymagania egzaminacyjne

Matura coraz bliżej. Jakie są wymagania egzaminacyjne na egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a jakie na rozszerzonym? Jakie lektury trzeba znać? 

Dziemianowicz-Bąk: Świadczenie "babciowe" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r.

Świadczenie "babciowe", czyli ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r., poinformowała dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA

Zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej

Jak obliczany jest zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej?

3261,53 zł lub 3267,53 zł netto najniższej krajowej od lipca 2024 roku

Najniższa krajowa od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła 4300 zł brutto. Ile to jest netto przy kosztach podstawowych i podwyższonych, czyli jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik na tzw. rękę?

500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

REKLAMA

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA