REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek aktywizacyjny po waloryzacji. Ile teraz wynosi?

Dodatek aktywizacyjny po waloryzacji. Ile teraz wynosi?
Dodatek aktywizacyjny po waloryzacji. Ile teraz wynosi?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek aktywizacyjny to dodatkowe pieniądze dla osób bezrobotnych, które mają na celu zachęcenie do podjęcia pracy zarobkowej. Dodatek podlega waloryzacji w związku ze zmianą wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest aktualna wysokość dodatku aktywizacyjnego, po waloryzacji z 1 czerwca 2024 roku?

Dodatek aktywizacyjny jest uregulowany prawnie, jego podstawę stanowi art. 48 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z tą ustawą, dodatek ma na celu wspieranie osób bezrobotnych w powrocie na rynek pracy poprzez finansowe zachęty do podjęcia zatrudnienia. Dodatek ten podlega waloryzacji w związku ze zmianą wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Jakie dokładnie obowiązują przepisy? Jaka jest aktualna wysokość dodatku aktywizacyjnego?

REKLAMA

Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobom zarejestrowanym w powiatowym urzędzie pracy jako osoby bezrobotne z prawem do zasiłku

W świetle przepisów, dodatek aktywizacyjny przysługuje osobom bezrobotnym, które spełniają określone warunki. Aby móc ubiegać się o to świadczenie, należy być zarejestrowanym w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku. Dodatek aktywizacyjny jest dostępny dla tych, którzy:

 • z własnej inicjatywy podejmują zatrudnienie lub inną pracę zarobkową;
 • są skierowani przez urząd pracy do pracy w niepełnym wymiarze czasu i otrzymują wynagrodzenie niższe od minimalnego.

Zgodnie bowiem z dokładnym brzmieniem art. 48 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny, jeżeli:
1) w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę;
2) z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.

Ile czasu dostaje się dodatek aktywizacyjny? Okres, przez który można otrzymywać dodatek aktywizacyjny, zależy od okoliczności podjęcia pracy, tj.:

 • praca podjęta z własnej inicjatywy - w takim przypadku dodatek aktywizacyjny wypłacany jest przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby jeszcze zasiłek dla bezrobotnych;
 • praca podjęta w wyniku skierowania przez urząd pracy - tutaj dodatek przysługuje przez cały okres, w jakim przysługiwałby jeszcze zasiłek.

Wysokość dodatku aktywizacyjnego zależy od wysokości zasiłku dla bezrobotnych

Wysokość dodatku aktywizacyjnego jest obliczana jako 50% zasiłku podstawowego dla bezrobotnych. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2024 r. w sprawie wysokości zasiłku dla bezrobotnych, od 1 czerwca 2024 roku kwota zasiłku dla bezrobotnych wynosi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 1662,00 zł – w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku
 • 1305,20 zł – w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku

W związku z powyższym wysokość dodatku aktywizacyjnego od 1 czerwca 2024 roku może wynosić maksymalnie 831,00 zł. Przypomnijmy, że wcześniej, czyli do 31 maja 2024 r. dodatek aktywizacyjny wynosił maksymalnie 745,95 zł. Przy czym należy pamiętać, że wysokość dodatku aktywizacyjnego może być różna w zależności od indywidualnych okoliczności każdej osoby. Czynniki takie jak wcześniejsze wynagrodzenie, okres zatrudnienia, a także indywidualne decyzje urzędów pracy mogą wpływać na ostateczną kwotę wypłacaną osobom uprawnionym. Warto dodać, że po przerwaniu zatrudnienia dopłaty aktywizacyjne również zostaną wstrzymane.

Dodatek aktywizacyjny wypłacany jest za okresy miesięczne

REKLAMA

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego, dodatek aktywizacyjny wypłacany jest za okresy miesięczne. Wypłaty dokonywane są zwykle nie później niż w ciągu 14 dni od upływu miesiąca, za który świadczenie jest wypłacane. Harmonogram wypłat jest ustalany przez poszczególne urzędy pracy i obejmuje zarówno przelewy na konta, jak i listy dodatkowe.

Zgodnie bowiem z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego, dodatek aktywizacyjny wypłaca się z dołu, za okresy miesięczne, w terminach ustalonych przez powiatowy urząd pracy, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

Aby otrzymać dodatek aktywizacyjny, konieczne jest złożenie wniosku w powiatowym urzędzie pracy wraz z dokumentem potwierdzającym podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Istnieją jednak sytuacje, w których dodatek aktywizacyjny nie będzie przysługiwał. Dotyczy to osób, które:

 • podejmują zatrudnienie w wyniku skierowania do robót publicznych, prac interwencyjnych lub na stanowisko, którego koszty wyposażenia zostały zrefundowane ze środków Funduszu Pracy;
 • podejmują zatrudnienie u pracodawcy, u którego były zatrudnione bezpośrednio przed zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna;
 • podejmują pracę za granicą lub u pracodawcy zagranicznego;
 • przebywają na bezpłatnym urlopie.

Reasumując, dodatek aktywizacyjny jest ważnym narzędziem wspierającym osoby bezrobotne, zachęcającym do aktywnego poszukiwania i podjęcia pracy. Jego wysokość oraz regulacje prawne mają na celu zapewnienie efektywnego wsparcia dla osób, które decydują się na powrót na rynek pracy. Ważne jest, aby osoby zainteresowane tym świadczeniem zapoznały się z warunkami jego przyznawania, aby móc w pełni wykorzystać to wsparcie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA