REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Teraz w Polsce prawie tak jak we Włoszech z mieszkaniami za jedno euro. Ruszył program mieszkanie za remont: można składać wnioski na 2025 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
mieszkanie, remont, 2025
Teraz w Polsce prawie tak jak we Włoszech z mieszkaniami za jedno euro. Ruszył program mieszkanie za remont: można składać wnioski na 2025 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Już od wielu, wielu lat w UE, ale szczególnie we Włoszech, funkcjonują całkiem sprawnie programy: mieszkanie za symboliczne euro - wyremontuj i zamieszkaj a nieruchomość będzie Twoja. Czyżby Polska inspirowała się Sycylią, gdzie w szczególnie mało zaludnionych miasteczkach chce na nowo zbudować się społeczność, a tym samym odbudować wygląd starych i zniszczonych kamienic? Być może. Taki podobny program ruszył w kilku miastach w Polsce. Oczywiście są pewne warunki do spełnienia, poniżej odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania w tej tematyce.

rozwiń >

Jak się okazuje temat mieszkania za remont jest znany w Polsce, ale wydaje się, że nie wystarczająco, bo wciąż w Internecie można znaleźć takie pytania:

REKLAMA

  • Ile trzeba zarabiać, żeby dostać mieszkanie za remont?
  • Komu należy się mieszkanie do remontu?
  • Jak działa program "Mieszkanie za remont"?
  • Czy mieszkanie za remont się opłaca?

Poniżej można znaleźć odpowiedzi na te pytania. Mówi się, że teraz w Polsce jest prawie tak jak we Włoszech z mieszkaniami za jedno euro, bo ruszył program mieszkanie za remont. W 2025 r., w niektórych miastach można już składać wnioski.

Jak działa program "Mieszkanie za remont"?

Program „Mieszkanie za remont” działa zwykle w ten sposób, że umożliwia wynajem gminnych lokali mieszkalnych na czas nieoznaczony w zamian za wykonanie w nich remontu na koszt wnioskodawcy, który uzyskuje prawo do użytkowania lokalu. Lokal nie jest jednak nabywany na własność, nie dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży. Stąd też w tytule artykułu było wskazane: "prawie tak jak we Włoszech". Z tym prawie, to chodzi o to, że zwykle we Włoszech osoba remontująca dom czy mieszkanie, staje się automatycznie właścicielem nieruchomości. Oczywiście jest zastrzeżenie, bo gdzieżby nie. Taka osoba zwykle musi zamieszkać w owej miejscowości, w której nabyła tę nieruchomość! No w Polsce, aż takiej restrykcji nie ma, ale z drugiej strony remontuje się mieszkanie, którego nie jest się właścicielem.

Ważne

Oczywiście każdorazowo należy się szczegółowo zapoznać z programem obowiązującym w danej gminie, ponieważ te mogą znacznie różnić się między sobą. Cała idea jest więc inna niż we Włoszech, gdzie zwykle można nabyć nieruchomość na własność, za tzw. przysłowiową złotówkę czy grosz (w zasadzie euro). Program "Mieszkanie za remont" jest przykładowo realizowany przez Miasto Kielce, Warszawa czy Kraków.

Czy mieszkanie za remont się opłaca?

Generalnie tak, mieszkanie za remont się opłaca. Oczywiście wszystko zależy od naszej perspektywy i punktu widzenia. W tym od tego jakie kto ma priorytety, zarobki, gdzie chce mieszkać, czy chce mieszkać w danym miejscu na stałe, jakie nakłady finansowe może ponieść. Jak podaje Urząd Miasta Kielce poprzez program „Mieszkanie za remont” miasto realizuje politykę mieszkaniową. Oczywiście takie dodatkowe programy adresowane są do konkretnej grupy mieszkańców, więc są pewne haczyki legislacyjne, ale sumarycznie cała inicjatywa i tak przynosi więcej korzyści niż strat.

Program "Mieszkanie za remont" w Kielcach

Na stronie UM Kielce czytamy: w zależności od posiadanych środków budżetowych Biuro Mieszkalnictwa wspólnie z Miejskim Zarządem Budynków realizuje Program "Mieszkanie za Remont”. Dotychczas w Kielcach miało miejsce pięć edycji Programu "Mieszkanie za remont" (w latach 2021-2024), w ramach których udało się przeznaczyć do remontu na koszt przyszłego najemcy 64 lokale mieszkalne. W 2025 r. program też jest realizowany. W Kielcach program „Mieszkanie za remont” zakłada, że w każdym roku budżetowym do 15% wolnych mieszkań pochodzących z zasobu miasta, zostanie wybranych do remontu. Remont wykona na swój koszt oraz we własnym zakresie przyszły najemca mieszkania, który w zamian zostanie zwolniony z czynszu na okres do 60 miesięcy. Od dnia 24 marca 2025 r. rozpoczęła się VI edycja Programu „Mieszkanie za remont”. Aby wziąć udział w Programie, musisz być wpisany na listę osób oczekujących na wynajęcie lokalu od miasta Kielce oraz spełniać kryteria dochodowe. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie oraz na stronie Miejskiego Zarządu Budynków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komu należy się mieszkanie do remontu?

REKLAMA

Z kolei w UM w Krakowie podaje, że program „Mieszkanie za remont” umożliwia wynajem gminnych lokali mieszkalnych na czas nieoznaczony w zamian za wykonanie w nich remontu na koszt wnioskodawcy. Stawka czynszu za 1m2 powierzchni jest zgodna z oceną wartości użytkowej lokalu ustaloną w oparciu o Zarządzenie nr 3329/2024 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 17.12.2024 r. w sprawie ustalania wysokości stawek czynszu w lokalach mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków oraz w tymczasowych pomieszczeniach wchodzących w skład zasobu tymczasowych pomieszczeń Gminy Miejskiej Kraków i lokalach wynajmowanych do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, stanowiących jednocześnie lokale służące do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych twórcy oraz ustalania wysokości wynagrodzenia za korzystanie z pomieszczenia pomocniczego, stanowiącego własność Gminy Miejskiej Kraków. Obecnie stawki czynszu mieszczą się w przedziale od 6,64 zł/m2 – 16,96 zł/m2.

Uprawnionymi do starania się o wynajem lokalu z zasobów Gminy Miejskiej Kraków w ramach programu są osoby spełniające kryteria wskazane w Regulaminie określającym tryb wyłonienia najemców w ramach programu „Mieszkanie za remont”, stanowiącym Załącznik Nr 4 do UCHWAŁY NR XXX/794/19 RADY MIASTA KRAKOWA z dnia 5 grudnia 2019 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków oraz tymczasowych pomieszczeń (tekst jednolity: Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego z 2024 r. poz. 1923 z późn. zm.)

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać mieszkanie za remont?

Na przykładzie Krakowa możemy stwierdzić, że w programie mogą uczestniczyć osoby, które:

  • mieszkają w Krakowie z zamiarem stałego pobytu (posiadają „centrum życiowe” w Krakowie, czyli udokumentują faktycznie zamieszkiwanie na terenie Gminy Miejskiej Kraków z zamiarem stałego pobytu),
  • nie posiadają własności/współwłasności nieruchomości na terenie Krakowa i miejscowości pobliskiej, stanowiącej podstawę do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie (przez miejscowość pobliską należy rozumieć miejscowość położoną w powiecie krakowskim, wielickim lub proszowickim),
  • osiągnęły określony dochód tj. w okresie trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego:
  • nie przekracza 350% najniższej emerytury i nie jest niższy niż 150% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym,
  • nie przekracza 300% najniższej emerytury i nie jest niższy niż 125% najniższej emerytury w gospodarstwie dwuosobowym,
  • nie przekracza 250% najniższej emerytury i nie jest niższy niż 100% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.

Progi dochodowe obowiązujące w 2025 roku:

  • gospodarstwo jednoosobowe 150% - 350% 2 818,37 – 6 576,19 zł
  • gospodarstwo dwuosobowe 125% - 300% 2 348,64 – 5 636,73 zł
  • gospodarstwo wieloosobowe 100% - 250% 1 878,91 – 4 697,28 zł

Program mieszkaniowy m.st. Warszawy 2025

Również w Warszawie funkcjonuje wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem m.st. Warszawy na lata 2021-2025, w tym Program mieszkaniowy m.st. Warszawy. "Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem m.st. Warszawy na lata 2021 - 2025, w tym Program mieszkaniowy m.st. Warszawy" został przyjęty 15 kwietnia 2021 r. Uchwałą Rady m.st. Warszawy nr XLVII/1459/2021. Mieszkanie jest jedną z podstawowych potrzeb, której sposób zaspokojenia oddziałuje na inne aspekty życia, takie jak relacje społeczne i możliwość korzystania z oferty miasta. Warszawa, będąca zróżnicowaną społecznie metropolią, stanowiącą miejsce stałego i tymczasowego osiedlania się osób z różnych stron kraju i świata, wymaga ukształtowania zróżnicowanej oferty mieszkaniowej – dostosowanej do potrzeb osób o różnych dochodach i potrzebach. Planowane jest podniesienie dostępności mieszkań dzięki zwiększeniu zasobu lokali komunalnych. Ponadto wspierane będzie budownictwo społeczne oraz inicjatywy na rynku mieszkań na długotrwały i bezpieczny wynajem. Promowane będą alternatywne i innowacyjne sposoby zaspokajania potrzeb mieszkaniowych osób o zróżnicowanych dochodach i oczekiwaniach. Propagowane będzie tworzenie budynków i osiedli mieszkaniowych stanowiących integralną część otoczenia, zapewniających wysoką jakość przestrzeni wspólnych oraz uwzględniających wymogi osób w różnym wieku, co będzie sprzyjało wzmacnianiu różnorodności społecznej. Wspierane będzie budownictwo ukierunkowane na racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi – kształtowane z poszanowaniem środowiska naturalnego i o ograniczonym na nie wpływie. Realizacja celu wymaga zastosowania przez Urząd m.st. Warszawy systemowych rozwiązań obejmujących:

  • uwzględnienie w planowaniu przestrzennym jakościowych wymogów przyszłej zabudowy mieszkaniowej,
  • stosowanie zasad uniwersalnego projektowania,
  • podporządkowanie gospodarowania nieruchomościami komunalnymi polityce przestrzennej miasta.

Podsumowując i odpowiadając jeszcze raz na często zadawane pytanie: o co chodzi z mieszkaniem za remont? Jest to miejski program wspierający mieszkalnictwo, dzięki któremu można wynająć mieszkania należące do gminy pod warunkiem dokonania w nich remontu. Oferta skierowana jest do osób, które nie są w stanie sfinansować zakupu własnego lokum ani zaciągnąć kredytu hipotecznego, ale dysponują środkami na przeprowadzenie remontu. W zamian za to, najemcy podpisują umowę np. na czas nieokreślony, a czynsz pozostaje na przystępnym poziomie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w L4: w czasie zwolnienia, pracownik (od czasu do czasu) będzie musiał odebrać telefon od szefa i odpisać na e-maila, ale będzie też mógł pobierać jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UD114) zakłada wprowadzenie istotnych zmian w zakresie tego co wolno, a czego nie wolno pracownikowi w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim – począwszy od podejmowania sporadycznych, incydentalnych czynności, będących przejawami aktywności zawodowej, a na wykonywaniu pracy u innego pracodawcy (tym samym – pobierając jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia) skończywszy.

Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

REKLAMA

Koniec z oszukiwaniem w CV. Pracodawcy sprawdzą dyplom a uczelnie będą miały nowy obowiązek

Fałszywy dyplom w CV? Już wkrótce ten problem może odejść do lamusa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt ustawy, który da pracodawcom narzędzie do weryfikacji wykształcenia kandydatów do pracy. To rewolucja w rekrutacji, która kończy z dotychczasową bezradnością pracodawców wobec przepisów o ochronie danych.

Nowe podatki w budżecie UE po 2028 roku: firmy i konsumenci zapłacą więcej

Unia Europejska planuje głęboką reformę budżetu na lata 2028–2034, której centrum stanowią nowe źródła dochodów – de facto nowe unijne podatki. ETS, CBAM, opłata od e-odpadów, wyższy podatek od plastiku, a także kontrowersyjna składka CORE dla dużych firm mają przynieść blisko 60 mld euro rocznie. Choć środki mają wspierać transformację energetyczną, bezpieczeństwo i konkurencyjność, przedsiębiorcy ostrzegają przed ryzykiem nadmiernego obciążenia, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany?

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany? Być może, szczególnie w obliczu gruntownych zmian prawa w zakresie zaliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia w ramach JDG i umów zleceń! Co więcej, w polskiej debacie publicznej coraz głośniej wybrzmiewa postulat, który może zrewolucjonizować podejście do praw pracowniczych – wprowadzenie powszechnego tzw. urlopu stażowego. Wówczas nie-pracownicy również skorzystaliby na zmianach. Pomysł, choć nie nowy, nabiera impetu w kontekście rosnącej świadomości na temat potrzeby zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Czy dodatkowe dni wolne, uzależnione od lat spędzonych na rynku pracy, wejdą w życie? W wielu zawodach już tak jest! Być może stanie się to więc powszechnym prawem.

4-dniowy tydzień pracy: hit czy mit? Nabór wniosków od 14 sierpnia do 15 września 2025 r.

Skrócenie tygodnia pracy do czterech dni nie jest już tylko trendem na zachodzie. Jeszcze kilka lat temu koncepcja czterodniowego tygodnia pracy wydawała się futurystycznym eksperymentem. Dziś coraz więcej firm testuje ten model, motywowane realnymi korzyściami: większym zaangażowaniem zespołów, niższą rotacją, a nawet oszczędnościami kosztowymi, np. dzięki programowi pilotażowemu z MRPiPS. Etap II programu to właśnie testowanie zaproponowanego modelu skróconego czasu pracy w środowisku pracy – zaczyna się 1 stycznia 2026 r. i trwa do 31 grudnia 2026 r.

REKLAMA

Wzrost wynagrodzeń w budżetówce. Coś się zmienia po 10 latach, ale to nie jest dobra wiadomość

Po raz pierwszy od dekady doszło do bezprecedensowego porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego - zarówno związki zawodowe, jak i organizacje pracodawców jednomyślnie sprzeciwiły się rządowej propozycji zaledwie 3-procentowej podwyżki płac w budżetówce. Uchwała nr 139 RDS, przyjęta 14 lipca 2025 roku, to nie tylko wyraz wspólnego stanowiska wobec zbyt niskiego wzrostu wynagrodzeń, lecz także sygnał narastającego kryzysu w dialogu społecznym i zapowiedź otwartego sporu z rządem.

Okularnicy muszą się mieć na baczności za kierownicą! Kiedy grozi mandat nawet w wysokości 500 zł? O tym musisz pamiętać

Kierowcy z wadami wzroku powinni zachować szczególną ostrożność. Mimo że jazda w okularach korekcyjnych wydaje się standardowa, w niektórych przypadkach może skutkować mandatem w wysokości nawet 500 zł. Wysokość kary zależy od kodów, które są wpisane w twoim prawie jazdy. Upewnij się, że znasz obowiązujące przepisy, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

REKLAMA