REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 – czynne prawo wyborcze

Aleksandra Pajewska
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się 22-25 maja 2014 roku. /fot. Fotolia
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się 22-25 maja 2014 roku. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w 22-25 maja 2014 roku. Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom państw członkowskich, którzy najpóźniej w dniu wyborów, ukończyli 18 rok życia. Wybory do Parlamentu Europejskiego mają charakter powszechny i bezpośredni.

PE to jedyna instytucja UE wybierana bezpośrednio. Eurodeputowani są wybierani raz na pięć lat. Wybory w maju 2014 roku były pierwszymi po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego. Odbyły się w dniach 22-25 maja 2014 roku. Uprawnieni Polacy zagłosowali 25 maja w godzinach 7.00 do 21.00.

REKLAMA

Czynne prawo wyborcze

Czynne prawo wyborcze, zwane także prawem do wybierania to uprawnienie obywatelskie do oddania głosu na wybranego kandydata do organów przedstawicielskich państwa, do organów samorządu terytorialnego, do PE bądź do udziału w referendum. Zgodnie z polskimi regulacjami prawo to przysługuje obywatelom, którzy ukończyli 18 rok życia (najpóźniej w dniu głosowania).

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Wybory do PE

Do czynnego udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego uprawnieni są obywatele Unii Europejskiej, czyli osoby posiadające obywatelstwo jednego z państw członkowskich. Obywatelstwo UE ma bowiem charakter dodatkowy w stosunku do obywatelstwa krajowego i nie zastępuje go. Obecnie obowiązujące regulacje prawne, mianowicie art. 10 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) regulują tzw. czynne prawo wyborcze do PE. Przyznaje je osobom pełnoletnim, które wiek 18 lat osiągnęły najpóźniej w dniu głosowania.

Projekt nowelizacji Kodeksu Wyborczego

To właśnie wskazanej regulacji dotyczył projekt nowelizacji Kodeksu Wyborczego. Jego głównym założeniem było obniżenie wieku uprawniającego do udziału w głosowaniu, czyli dopuszczenie do udziału w wyborach osób, które ukończyły 16 rok życia. Argumentem przemawiającym za rozszerzeniem kręgu wyborców był wysoki stopień świadomości społecznej współczesnych nastolatków. 16-latkowie to czynni użytkownicy telewizji, Internetu, portali społecznościowych. Stąd też są znacznie lepiej poinformowani niż chociażby wyborcy w podeszłym wieku. Posłowie wskazali także na fakt nakładania przez państwo na osoby 16-letnie obowiązku płacenia podatków oraz uznawania ich za zdolnych do ponoszenia odpowiedzialności karnej. Skoro ponoszą one obowiązki powinny również korzystać z praw. Projekt został odrzucony przez Sejm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - prawa wyborcze

Wybory do PE a Konstytucja

REKLAMA

Zdaniem posłów obniżenie wieku uprawniającego do udziału w wyborach do PE nie wymagałoby zmian w Konstytucji. Art. 62 ustawy zasadniczej reguluje bowiem możliwość udziału w referendum, wyborze prezydenta, posłów, senatorów oraz przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego. Swoim zakresem przedmiotowym nie obejmuje organów UE, np. PE. Nie wspomina w ogóle o strukturach UE. Pozorność wskazanego argumentu wynika z faktu, że w chwili uchwalenia Konstytucji w 1997 roku Polska nie należała jeszcze do UE, co więcej nie starała się nawet o akcesję.

W wielu państwach zdecydowano się już na obniżenie wieku wyborczego, m.in. w Austrii (od 2008 roku głosować mogą 16-latkowie) oraz w Niemczech (16-latkowie biorą udział w lokalnych wyborach). Pierwsze głosowanie z udziałem szesnasto- i siedemnastolatków odbyło się w Austrii 28 września 2008 roku.

Wybory do PE 2009

W poprzednich wyborach do PE (7 czerwca 2009 roku) frekwencja w Polsce wynosiła tylko 24,53%. Na tle innych państw członkowskich jest to obok Czech i Litwy jednak z najniższych wyników. Niemal stuprocentową frekwencją (91%) mógł poszczycić się Luksemburg.

Zadaj pytanie na FORUM

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112),
  • projekt nowelizacji Kodeksu Wyborczego.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA