| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Wybory do PE 2014 – cisza wyborcza

Wybory do PE 2014 – cisza wyborcza

Zgodnie z informacją Państwowej Komisji Wyborczej cisza wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego rozpoczyna się w dniu 24 maja od godz. 0.00 i trwa do zakończenia głosowania w eurowyborach w Polsce – do godz. 21.00 w dniu 25 maja 2014 (niedziela).

W dniu 21 maja 2014 roku Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała w formie wyjaśnienia o zasadach ciszy wyborczej przed wyborami do PE w Polsce.

Warto przypomnieć, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 maja 2014 roku (tj. w niedzielę). Lokale wyborcze otwarte będą w ciągu jednego dnia, w godzinach 7.00 – 21.00.

Zadaj pytanie na Forum

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że „cisza wyborcza” rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania, tj. w dniu 24 maja od godz. 0.00. i trwa do zakończenia głosowania w Polsce, tj. do godz. 21.00 w dniu 25 maja 2014 r. (jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania).

Zapisz się na nasz newsletter

Cisza przedwyborcza w Polsce

W trakcie ciszy wyborczej – zgodnie z wytycznymi PKW – media mogą:

  • informować o przebiegu wyborów;
  • relacjonować głosowanie kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego i innych osób biorących udział w glosowaniu;
  • podawać informacje o komitetach wyborczych uczestniczących w wyborach pod warunkiem, że zostaną wskazane wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały listy kandydatów, a sposób prezentacji tej informacji nie będzie wyróżniać żadnego z komitetów;
  • podawać informacje o frekwencji wyborczej w wyborach w ubiegłych latach;
  • podawać w dniu wyborów informacje o liczbie osób, którym wydano karty do głosowania ustalonej przez Państwową Komisją Wyborczą na podstawie danych otrzymanych z obwodowych komisji wyborczych;
  • emitować własne ogłoszenia i ogłoszenia rozpowszechniane na zlecenie osób trzecich zachęcające do udziału w wyborach pod warunkiem, że w materiałach tych nie będą prezentowały się osoby reprezentujące komitety wyborcze lub z nimi związane, a także osoby kandydujące w wyborach i nie będą one stanowiły reklamy komitetu wyborczego lub kandydata, ani zachęcały do głosowania na daną listę lub listy.

Zobacz również: Wybory do PE 2014 – głosowanie korespondencyjne

Cisza wyborcza w Internecie

W okresie „ciszy wyborczej” w Internecie mogą pozostawać materiały o charakterze agitacyjnym oraz wyniki sondaży przedwyborczych, umieszczone tam przed jej rozpoczęciem, pod warunkiem, że nie będą w nich dokonywane żadne zmiany.

Zasady ciszy wyborczej

Niedopuszczalne – w opinii PKW – jest natomiast:

  • podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania, w tym również o szacowanej frekwencji wyborczej;
  • informowanie o osobach kandydujących w danym okręgu wyborczym, podając tylko nazwiska wybranych kandydatów, czy nazwy wybranych komitetów wyborczych.

Złamana cisza wyborcza

Państwowa Komisja Wyborcza jednocześnie zwraca uwagę, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów — występek. Zatem ocena czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów.

Polecamy serwis: Wybory

Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »