reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Przewodniczący Parlamentu Europejskiego - Martin Schulz

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego - Martin Schulz

Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego – zgodnie z wyborem dokonanym przez europosłów w dniu 1 lipca 2014 roku – będzie ponownie Martin Schulz. Nowy przewodniczący PE będzie sprawował stanowisko przez kolejne 2,5 roku, tj. do stycznia 2017 roku.

Zgodnie z Regulaminem Parlamentu Europejskiego, aby zostać wybranym, Przewodniczący musi uzyskać bezwzględną liczbę głosów, czyli 50% i jeden głos. Bezwzględna liczba głosów, którą musi uzyskać Kandydat wynosi więc 307. Głosy puste lub nieważne nie są brane pod uwagę, podczas obliczania wymaganej większości

Wyniki głosowania na Przewodniczące PE

Martin Schulz (S&D, DE) - 409 (612 głosów ważnych, pierwsza tura głosowania)
Sajjad Karim (ECR, UK) - 101
Pablo Iglesias (GUE, ES) - 51
Ulrike Lunacek (Greens/EFA, AT) - 51

Martin Schulz (pięćdziesięcioośmioletni poseł z Niemiec) jest pierwszym, w historii Parlamentu Europejskiego, Przewodniczącym, który został wybrany na kolejną, trwającą 2,5 roku, kadencję. Urząd sprawuje od stycznia 2012 roku. 

Polecamy serwis: Wybory

Przewodniczący PE 2014 - 2017

W swoim wystąpieniu, adresowanym do Parlamentu, zaraz po tym, jak został wybrany, nowy Przewodniczący powiedział: "To dla mnie wielki zaszczyt, być pierwszym Przewodniczącym wybranym na kolejną kadencję. Moje obowiązki będę traktował niezwykle poważnie, ponieważ jesteśmy w centrum europejskiej demokracji. Większość członków tego Parlamentu uznała, że kandydat wygrywający wybory europejskie, powinien zostać przewodniczącym Komisji Europejskiej, dlatego niemieckie słowo Spitzenkandidat, pojawiło się w kilku innych językach europejskich".

Martin Schulz podkreślił również, że: "posłowie muszą pamiętać, że w UE powinna być przestrzegana litera prawa, a nie prawo silniejszego. Jeśli Unia stanie po stronie obywateli, odzyska ich zaufanie. Szacunek do obywateli powinien nas prowadzić we wszystkim, co robimy. Pracujmy i bieżmy udział w konstruktywnych debatach!". Jego priorytety to bezrobocie wśród osób młodych, umowa handlowa z USA oraz imigracja.

Do głównych zadań Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego należy: czuwanie nad przestrzeganiem Regulaminu PE, nadzorowanie działalność Parlamentu i różnych komisji, reprezentowanie instytucji we wszystkich kwestiach prawnych oraz na szczeblu międzynarodowym, wyrażanie zgody na ostateczne przyjęcie budżetu UE.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Czytaj także

Źródło:

Parlament Europejski

Zdjęcia

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego - Martin Schulz/ Fot. Fotolia
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego - Martin Schulz/ Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama