reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Inne wybory > Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 2014

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 2014

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zostanie wybrany w trakcie pierwszej sesji plenarnej nowo wybranego PE. Wraz z przewodniczącym wybranych zostanie 14 wiceprzewodniczących oraz pięciu kwestorów. Na jakich zasadach dokonywane są te wybory?

Głosowanie nad obsadzeniem najważniejszych stanowisk w Parlamencie Europejskim odbędzie się już w pierwszym tygodniu lipca 2014 roku. W trakcie pierwszej sesji plenarnej wybranego w dniach 22-25 maja 2014 roku Parlamentu Europejskiego parlamentarzyści podejmą decyzję o tym, kto będzie kierował pracami Izby przez najbliższe dwa i pół roku.

Wybory przewodniczącego PE

Choć deputowani są wybierani na pięcioletnią kadencję, to kadencja samego prezydenta, wiceprezydentów i kwestorów trwa dwa i pół roku.

Pierwsze wybory odbywają się podczas inauguracyjnej sesji plenarnej nowo wybranego Parlamentu Europejskiego, drugie - w połowie jego kadencji.

Zadaj pytanie na FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Przewodniczący PE - kandydaci

Kandydować na to stanowisko może każdy eurodeputowany. Jego kandydaturę musi zaproponować albo frakcja polityczna albo grupa co najmniej 40 deputowanych. Musi też zgodzić się na udział w wyborach.

Procedura wybierania przewodniczącego

Wybory odbywają się poprzez tajne głosowanie. Deputowani wskazują swojego faworyta na papierowej karcie do głosowania i wrzucają ją do skrzynki. Procedurę obserwuje ośmiu deputowanych. Jeśli kandydat otrzyma co najmniej 50 proc. plus jeden głos - wygrywa wybory. Puste lub źle wypełnione karty do głosowania nie są brane pod uwagę. Jeśli nie ma zwycięzcy, odbywa się druga runda głosowania. Mogą do niej przystąpić dotychczasowi kandydaci, oraz nowo zaproponowani. Jeśli druga runda również nie zakończy się pomyślnie dla żadnego z nich, głosowanie można powtórzyć jeszcze raz. Jeśli i tym razem braknie większości, dwaj kandydaci z największą liczbą głosów przechodzą do rundy czwartej. Tu zwycięzca jest wybierany na podstawie zwykłej większości. Jeśli obydwaj otrzymają identyczne poparcie, przewodniczącym zostaje starszy kandydat.

Uprawnienia przewodniczącego

Przewodniczący nadzoruje prace Parlamentu i wszystkich jego ciał (prezydium i konferencji przewodniczących). Podczas sesji plenarnych dba, by przestrzegany był regulamin PE. Reprezentuje również Parlament we wszystkich sprawach administracyjnych i sądowych, oraz jest odpowiedzialny za relacje zewnętrzne. Na początku każdego posiedzenia Rady Europejskiej prezentuje stanowisko Parlamentu. Unijny budżet nie jest ważny bez podpisu prezydenta PE. Razem z przewodniczącym Rady, podpisuje on także akty prawne.

Polecamy serwis: Wybory

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Parlament Europejski

Zdjęcia

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 2014/ fot. Fotolia
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 2014/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama