reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko

Świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko

Świadczenie pielęgnacyjne na drugie niepełnosprawne dziecko powinno – zdaniem Trybunału Konstytucyjnego – przysługiwać również w sytuacji gdy drugi z rodziców ma już takie świadczenie w związku z opieką nad innym niepełnosprawnym dzieckiem. Regulacje ustawy o świadczeniach rodzinnych zostały uznane za niekonstytucyjne.

We wtorek (18 listopada 2014 roku) Trybunał Konstytucyjny w wyroku o sygnaturze SK 7/11 orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o świadczeniach rodzinnych odmawiający rodzicowi prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na niepełnosprawne dziecko, jeśli drugi z rodziców ma już takie świadczenie w związku z opieką nad innym niepełnosprawnym dzieckiem.

Zasiłek rodzinny 2014

Przyjęcie wynikającej z zaskarżonego przepisu zasady, że jednej rodzinie może przysługiwać tylko jedno prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, niezależnie od liczby niepełnosprawnych dzieci wymagających opieki osobistej innych osób i niezależnie od liczby opiekunów sprawujących tę opiekę, w większości przypadków jest niewystarczające - mówiła w uzasadnieniu wyroku sędzia TK Teresa Liszcz. Dodała, że niemożliwość uzyskania takiego świadczenia, w sytuacji, gdy jedna osoba nie daje sobie rady z opieką, powoduje, że dzieci niepełnosprawne mogą znaleźć się w zakładach opieki społecznej. Wówczas - jak wskazał TK - pociąga to za sobą negatywne skutki społeczne i rodzinne; wzrastają też koszty utrzymania tych dzieci, które musi pokrywać państwo.

Orzeczenie TK zapadło w związku ze skargą konstytucyjną ojca, któremu przed trzema laty odmówiono prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na syna, ponieważ jego żona miała już ustalone prawo do świadczenia na drugie niepełnosprawne dziecko. Dlatego wyrok TK odnosi się do brzmienia przepisu sprzed października 2011 r.

Nowelizacje tej regulacji, które przyjęto po 2011 r. nie zmieniły jednak istoty przepisu. Dlatego, jak powiedziała po wyroku dziennikarzom reprezentująca w sprawie Sejm posłanka Beata Kempa, także aktualne brzmienie przepisu po tym orzeczeniu "jest nie do utrzymania". Trzeba rozpocząć jak najszybciej prace legislacyjne, bo jeśli będą nowe skargi na podstawie aktualnego zapisu ustawy, to można domniemywać, że skargi te będą uwzględniane - zaznaczyła.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko/ Fot. Fotolia
Świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko/ Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama