reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Projekt zmiany dotyczący upadłości konsumenckiej

Projekt zmiany dotyczący upadłości konsumenckiej

Komisja Przyjazne Państwo opracowuje projekt nowelizacji ustawy prawa upadłościowego i naprawczego.

Obecne przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej odstraszają wiele osób, które nie są w stanie spłacić swoich należności. Obawiają się one utraty mieszkania w drodze likwidacji majątku.

Proponowane zmiany niezupełnie podobają się także rządowi, który uważa, że wprowadzenie zbyt liberalnych przepisów może narazić Skarb Państwa na straty związane z ogłoszeniem upadłości przez nieuczciwych konsumentów.

Nowe przepisy przewidują, iż nie każda z osób fizycznych, która ogłosi upadłość, straci swoje mieszkanie lub dom jednorodzinny. Dotyczyć to jednak będzie wyłącznie tych, którzy w niewypłacalność popadli z wyjątkowych przyczyn, niezależnych od nich samych. W takiej sytuacji nie można również zaciągać nowych zobowiązań, utrata pracy z własnej winy także jest niemożliwa. Wykluczone jest równocześnie rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron.

Projekt nowelizacji proponuje również dwa tryby przeprowadzenia upadłości konsumenckiej: będzie to likwidacja i zawarcie przez upadłego układu z wierzycielami.

Układ z wierzycielami dotyczyć będzie tych, którzy popadli w niewypłacalność z niezależnych od siebie przyczyn, takich jak wypadki losowe (np. choroba). Przedstawiają oni wówczas przygotowany przez siebie plan. Jeśli w okresie pięciu lat nie zostanie on wykonany, wówczas syndyk wszczyna postępowanie upadłościowe mające na celu likwidację majątku upadłego. W trakcie wykonywania planu konsument nie będzie mógł brać kredytów, pożyczek, ani korzystać z innego typu pomocy finansowych.

Projekt wycofuje również dotychczasowe rozwiązanie, na mocy którego upadły sam może przeprowadzić likwidację majątku. Odbywać się to mogło aktualnie pod nadzorem syndyka i za zgodą sędziego komisarza.

Obecne przepisy przewidują możliwość ogłoszenia upadłości raz na 10 lat. Jednakże przyczyną tego stanu rzeczy mogły być okoliczności zupełnie wyjątkowe i niezależne od upadłego.

Posłowie chcą, aby po dokonaniu zmian w ustawie osoba fizyczna mogła ogłosić upadłość tylko raz w życiu. Równocześnie ogłoszenie tego typu upadłości mogłoby nastąpić bez względu na przyczyny, co budzi największe kontrowersje.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama