REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt zmiany dotyczący upadłości konsumenckiej

Emilia Amielanczyk

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Przyjazne Państwo opracowuje projekt nowelizacji ustawy prawa upadłościowego i naprawczego.

Obecne przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej odstraszają wiele osób, które nie są w stanie spłacić swoich należności. Obawiają się one utraty mieszkania w drodze likwidacji majątku.

REKLAMA

Proponowane zmiany niezupełnie podobają się także rządowi, który uważa, że wprowadzenie zbyt liberalnych przepisów może narazić Skarb Państwa na straty związane z ogłoszeniem upadłości przez nieuczciwych konsumentów.

Kto nie utraci mieszkania

Nowe przepisy przewidują, iż nie każda z osób fizycznych, która ogłosi upadłość, straci swoje mieszkanie lub dom jednorodzinny. Dotyczyć to jednak będzie wyłącznie tych, którzy w niewypłacalność popadli z wyjątkowych przyczyn, niezależnych od nich samych. W takiej sytuacji nie można również zaciągać nowych zobowiązań, utrata pracy z własnej winy także jest niemożliwa. Wykluczone jest równocześnie rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron.

Dwa sposoby upadłości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt nowelizacji proponuje również dwa tryby przeprowadzenia upadłości konsumenckiej: będzie to likwidacja i zawarcie przez upadłego układu z wierzycielami.

REKLAMA

Układ z wierzycielami dotyczyć będzie tych, którzy popadli w niewypłacalność z niezależnych od siebie przyczyn, takich jak wypadki losowe (np. choroba). Przedstawiają oni wówczas przygotowany przez siebie plan. Jeśli w okresie pięciu lat nie zostanie on wykonany, wówczas syndyk wszczyna postępowanie upadłościowe mające na celu likwidację majątku upadłego. W trakcie wykonywania planu konsument nie będzie mógł brać kredytów, pożyczek, ani korzystać z innego typu pomocy finansowych.

Projekt wycofuje również dotychczasowe rozwiązanie, na mocy którego upadły sam może przeprowadzić likwidację majątku. Odbywać się to mogło aktualnie pod nadzorem syndyka i za zgodą sędziego komisarza.

Tylko raz w życiu

Obecne przepisy przewidują możliwość ogłoszenia upadłości raz na 10 lat. Jednakże przyczyną tego stanu rzeczy mogły być okoliczności zupełnie wyjątkowe i niezależne od upadłego.

Posłowie chcą, aby po dokonaniu zmian w ustawie osoba fizyczna mogła ogłosić upadłość tylko raz w życiu. Równocześnie ogłoszenie tego typu upadłości mogłoby nastąpić bez względu na przyczyny, co budzi największe kontrowersje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Płaca minimalna 2025: Ile wyniesie na rękę, czyli netto?

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku? Rząd zaproponował, aby od 1 stycznia 2025 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wyniosło 4626 zł brutto. Ta propozycja ma duże szanse na wejście w życie, bo Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w tej sprawie. Zobaczmy, ile to jest netto, czyli "na rękę".

REKLAMA

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

REKLAMA