reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zmiany w dozorze elektronicznym

Zmiany w dozorze elektronicznym

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w funkcjonowaniu dozoru elektronicznego. Kluczową zmianą będzie rozszerzenie dozoru elektronicznego na osoby skazane na kary do półtora roku więzienia.

Wiceminister wraz z szefem Służby Więziennej gen. Jackiem Kitlińskim przedstawili założenia planowanej kompleksowej reformy funkcjonowania SW i systemu resocjalizacji w Polsce. Według jednego z tych założeń zostanie rozbudowany system dozoru elektronicznego. Dozorem elektronicznym mają być objęte m.in. na osoby skazane na kary do półtora roku więzienia.

Elektroniczny system monitoringu skazanego kontroluje wykonywanie przez niego obowiązków nałożonych przez sąd i umożliwia odbywanie kary poza zakładem karnym, w miejscu zamieszkania. System, dzięki nadajnikowi, umożliwia monitorowanie miejsca pobytu skazanego.

Obecnie ta forma wykonywania kary pozbawienia wolności może być stosowana, jeśli kara nie przekracza roku. Według założeń MS dozorem będą mogły być także objęte osoby skazane na kary do półtora roku pozbawienia wolności, więźniowie odbywający przerwę w karze oraz sprawcy przestępstw mający zaburzenia seksualne, którzy po wyjściu na wolność nie zostali skierowani do ośrodka specjalnego.

Zobacz serwis: Sprawy karne

"Dozór lepiej służy resocjalizacji, a państwa nie naraża na wysokie koszty związane z pobytem skazanego w więzieniu" - przekonuje MS.

Według założeń reformy ponadto m.in. utworzona ma zostać Państwowa Akademia Więziennictwa - uczelnia kształcąca na studiach pierwszego i drugiego stopnia przyszłą kadrę oficerską i dowódczą SW. Powołany miałby też zostać Instytut Kryminologii zajmujący się m.in. problematyką resocjalizacji.

Plany resortu zakładają też zwiększenie liczby pracujących więźniów. "Przełomem w polskim systemie resocjalizacji więźniów jest planowana budowa pierwszego w Polsce +domu przejściowego+, do którego trafiać będą więźniowie na kilka miesięcy przed końcem wyroku" - przewidują plany resortu.

Źródło: PAP

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama