| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Zastosowanie dozoru policyjnego

Zastosowanie dozoru policyjnego

Dozór policyjny podobnie jak inne środki zapobiegawcze jest stosowany zarówno przez sąd jak i prokuratora w celu zabezpieczenia prawidłowego toku procesu karnego. Co zatem odróżnia dozór od pozostałych środków?

Czym jest dozór policyjny?

Środek ten polega na obowiązku okresowego zgłaszania się do jednostki policji, określonej w postanowieniu o zastosowaniu dozoru policyjnego. W praktyce, najczęściej jest nią komenda policji właściwa dla miejsca zamieszkania dozorowanego. Dozorem policyjnym objęty może być tylko oskarżony lub podejrzany, a więc osoba wobec której zostały wcześniej przedstawione zarzuty. Ustanawiany jest przez sąd lub prokuratora w drodze postanowienia, na każdym etapie procesu.

Osoba objęta dozorem korzysta ze znacznego zakresu swobody, mianowicie może podjąć lub kontynuować pracę zawodową, naukę w szkolę itp. W porównaniu do tymczasowego aresztowania jest środkiem dużo mniej uciążliwym zarówno dla oskarżonego (podejrzanego) jak i Skarbu Państwa. Dozór nie jest ograniczony terminami – trwa zatem do jego odwołania lub zakończenia postępowania karnego.

Wykonywanie dozoru należy do wyłącznych kompetencji Policji. Jednakże w sprawach karnych podlegających orzecznictwu sądów wojskowych oskarżonego, który jest żołnierzem, można poddać pod dozór przełożonego wojskowego.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Obowiązki osoby dozorowanej

Zgodnie z art. 275 § 2 kodeksu postępowania karnego, oddany pod dozór ma obowiązek stosować się do wymagań zawartych w postanowieniu o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci dozoru policji. W szczególności takimi wymaganiami mogą być:

- Zakaz opuszczania miejsca pobytu – oznacza zakaz opuszczania miejsca wyznaczonego przez sąd lub prokuratora w postanowieniu o zastosowaniu dozoru Policji. Najczęściej jest to miejscowość w której oskarżony (podejrzany) mieszka na stałe.

- Zgłaszanie się do organu dozorującego w określonych odstępach czasu – polega na okresowych meldunkach oskarżonego (podejrzanego) organowi sprawującemu dozór, w celu poddania go systematycznej kontroli policji. Częstotliwość meldunków określona jest w postanowieniu o zastosowaniu dozoru policji (np. raz w tygodniu).

- Zawiadamianie organu dozorującego o zamierzonym wyjeździe oraz o terminie powrotu.

- Zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym lub innymi osobami (w szczególności świadkami lub współoskarżonymi) – oznacza zakaz osobistego, zdalnego lub elektronicznego komunikowania się z wyżej wskazanymi osobami (np. nachodzenie, wysyłanie listów, maili).

- Zakaz przebywania w określonych miejscach – polega na określeniu miejsc w postanowieniu o zastosowaniu dozoru policji, w których oskarżonemu (podejrzanemu) nie wolno przebywać. Mogą one być określone rodzajowo lub konkretnie.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »