| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Zastosowanie dozoru policyjnego

Zastosowanie dozoru policyjnego

Dozór policyjny podobnie jak inne środki zapobiegawcze jest stosowany zarówno przez sąd jak i prokuratora w celu zabezpieczenia prawidłowego toku procesu karnego. Co zatem odróżnia dozór od pozostałych środków?

Czym jest dozór policyjny?

Środek ten polega na obowiązku okresowego zgłaszania się do jednostki policji, określonej w postanowieniu o zastosowaniu dozoru policyjnego. W praktyce, najczęściej jest nią komenda policji właściwa dla miejsca zamieszkania dozorowanego. Dozorem policyjnym objęty może być tylko oskarżony lub podejrzany, a więc osoba wobec której zostały wcześniej przedstawione zarzuty. Ustanawiany jest przez sąd lub prokuratora w drodze postanowienia, na każdym etapie procesu.

Osoba objęta dozorem korzysta ze znacznego zakresu swobody, mianowicie może podjąć lub kontynuować pracę zawodową, naukę w szkolę itp. W porównaniu do tymczasowego aresztowania jest środkiem dużo mniej uciążliwym zarówno dla oskarżonego (podejrzanego) jak i Skarbu Państwa. Dozór nie jest ograniczony terminami – trwa zatem do jego odwołania lub zakończenia postępowania karnego.

Wykonywanie dozoru należy do wyłącznych kompetencji Policji. Jednakże w sprawach karnych podlegających orzecznictwu sądów wojskowych oskarżonego, który jest żołnierzem, można poddać pod dozór przełożonego wojskowego.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Obowiązki osoby dozorowanej

Zgodnie z art. 275 § 2 kodeksu postępowania karnego, oddany pod dozór ma obowiązek stosować się do wymagań zawartych w postanowieniu o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci dozoru policji. W szczególności takimi wymaganiami mogą być:

- Zakaz opuszczania miejsca pobytu – oznacza zakaz opuszczania miejsca wyznaczonego przez sąd lub prokuratora w postanowieniu o zastosowaniu dozoru Policji. Najczęściej jest to miejscowość w której oskarżony (podejrzany) mieszka na stałe.

- Zgłaszanie się do organu dozorującego w określonych odstępach czasu – polega na okresowych meldunkach oskarżonego (podejrzanego) organowi sprawującemu dozór, w celu poddania go systematycznej kontroli policji. Częstotliwość meldunków określona jest w postanowieniu o zastosowaniu dozoru policji (np. raz w tygodniu).

- Zawiadamianie organu dozorującego o zamierzonym wyjeździe oraz o terminie powrotu.

- Zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym lub innymi osobami (w szczególności świadkami lub współoskarżonymi) – oznacza zakaz osobistego, zdalnego lub elektronicznego komunikowania się z wyżej wskazanymi osobami (np. nachodzenie, wysyłanie listów, maili).

- Zakaz przebywania w określonych miejscach – polega na określeniu miejsc w postanowieniu o zastosowaniu dozoru policji, w których oskarżonemu (podejrzanemu) nie wolno przebywać. Mogą one być określone rodzajowo lub konkretnie.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK