Kategorie

Dolar najtańszy od 2014 r.

Dolar najtańszy od 2014 r./ fot. fotolia
Dolar jest najtańszy od 2014 r. Pomimo trzeciej podwyżki stóp procentowych oraz początku reformy podatkowej notowania dolara nie wzrosły w grudniu. Co się przekłada na taki stan rzeczy?

Grudzień mógł należeć do dolara. Trzecia podwyżka stóp procentowych, początek wielkiej reformy podatkowej - to czynniki, które rozpalały wyobraźnię, jednak nie notowania amerykańskiej waluty, która w parze ze złotym nie była tak słaba od 2014 roku - mówi analityk walutowy Ekantor.pl.

Można powiedzieć, że wszystko poszło zgodnie z planem. 13 grudnia decyzją FOMC stopy procentowe Rezerwy Federalnej zostały podniesione o 25 punktów bazowych. Natomiast Trumpowi, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, udało się złożyć podpis pod ustawą o podatkach jeszcze przed świąteczną kolacją. W teorii czynniki te powinny umocnić dolara, w praktyce po świętach kurs EUR/USD pokazuje wartość 1,19, natomiast w parze ze złotym dolar wyceniany jest na 3,50 - zaznacza Katarzyna Orawczak z Ekantor.pl.

Brak niespodzianek osłabia dolara?

Czy brak rozczarowania jest wystarczającym argumentem do kupna waluty? Jak widać nie. Najwidoczniej inwestorom potrzeba czegoś więcej, by zachęcić ich do dolara niż spodziewana podwyżka stóp procentowych, czy podpis pod reformą podatkową. Słowo “spodziewana” jest w tym przypadku kluczowe, bowiem to brak elementu zaskoczenia po części zagrał na niekorzyść USD. Trzecia podwyżka była wyceniana już od kilku tygodni. Mniej czasu mieli inwestorzy na to, by przygotować się do zwieńczenia działań związanych z ustawą podatkową. W tym przypadku nie bez znaczenia był jednak fakt, że zmiany mogą nie mieć dużego wpływu na postawę Rezerwy Federalnej. Jak zaznaczyła Janet Yellen w trakcie konferencji po ostatnim posiedzeniu, członkowie FOMC uwzględnili ustawę w swoich planach.Tym samym wpływ reformy na przyszłą ścieżkę Fed może być ograniczony.

Trudny czas dolara łaskawy dla złotego

Przewidywalna końcówka roku nie jest jedynym czynnikiem słabości USD. Zła passa amerykańskiej waluty rozpoczęła się przecież już znacznie wcześniej. Przeszło rok temu kurs USD/PLN sięgał wartości najwyższych od 14 lat, dziś dolar w parze ze złotym jest najsłabszy od 2014 roku. Przyczyna tkwi przede wszystkim w atmosferze na szerokim rynku, choć silne fundamenty w postaci krajowych danych gospodarczych również mają znaczenie. Czy jednak zamknięcie roku na silnej pozycji, gwarantuje mocne wejście w Nowy Rok? - Na rynku walutowym nic nie może być pewne i niewykluczone, że pojawi się korekta. Duże znaczenie może odegrać postawa Rezerwy. Wizja kolejnych podwyżek może umocnić dolara i równocześnie pogłębić rozbieżność pomiędzy działaniami Fed, a innymi bankami centralnymi, w tym również NBP - dodaje analityk Ekantor.pl.

Zobacz również: Działalność gospodarcza

Do końca roku kalendarz makroekonomiczny prezentuje się skromnie. Nie powinno więc dojść do gwałtownej zmiany nastawienia inwestorów. W pierwszych miesiącach 2018 roku dla dolara ważne stanie się to, jak reforma podatkowa wpłynie na amerykańską gospodarkę. Rynek będzie również śledził atmosferę panującą w Fed pod przewodnictwem nowego szefa.

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.