Kategorie

Dolar najtańszy od 2014 r.

Dolar najtańszy od 2014 r./ fot. fotolia
Dolar najtańszy od 2014 r./ fot. fotolia
Dolar jest najtańszy od 2014 r. Pomimo trzeciej podwyżki stóp procentowych oraz początku reformy podatkowej notowania dolara nie wzrosły w grudniu. Co się przekłada na taki stan rzeczy?

Grudzień mógł należeć do dolara. Trzecia podwyżka stóp procentowych, początek wielkiej reformy podatkowej - to czynniki, które rozpalały wyobraźnię, jednak nie notowania amerykańskiej waluty, która w parze ze złotym nie była tak słaba od 2014 roku - mówi analityk walutowy Ekantor.pl.

Można powiedzieć, że wszystko poszło zgodnie z planem. 13 grudnia decyzją FOMC stopy procentowe Rezerwy Federalnej zostały podniesione o 25 punktów bazowych. Natomiast Trumpowi, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, udało się złożyć podpis pod ustawą o podatkach jeszcze przed świąteczną kolacją. W teorii czynniki te powinny umocnić dolara, w praktyce po świętach kurs EUR/USD pokazuje wartość 1,19, natomiast w parze ze złotym dolar wyceniany jest na 3,50 - zaznacza Katarzyna Orawczak z Ekantor.pl.

Brak niespodzianek osłabia dolara?

Czy brak rozczarowania jest wystarczającym argumentem do kupna waluty? Jak widać nie. Najwidoczniej inwestorom potrzeba czegoś więcej, by zachęcić ich do dolara niż spodziewana podwyżka stóp procentowych, czy podpis pod reformą podatkową. Słowo “spodziewana” jest w tym przypadku kluczowe, bowiem to brak elementu zaskoczenia po części zagrał na niekorzyść USD. Trzecia podwyżka była wyceniana już od kilku tygodni. Mniej czasu mieli inwestorzy na to, by przygotować się do zwieńczenia działań związanych z ustawą podatkową. W tym przypadku nie bez znaczenia był jednak fakt, że zmiany mogą nie mieć dużego wpływu na postawę Rezerwy Federalnej. Jak zaznaczyła Janet Yellen w trakcie konferencji po ostatnim posiedzeniu, członkowie FOMC uwzględnili ustawę w swoich planach.Tym samym wpływ reformy na przyszłą ścieżkę Fed może być ograniczony.

Trudny czas dolara łaskawy dla złotego

Przewidywalna końcówka roku nie jest jedynym czynnikiem słabości USD. Zła passa amerykańskiej waluty rozpoczęła się przecież już znacznie wcześniej. Przeszło rok temu kurs USD/PLN sięgał wartości najwyższych od 14 lat, dziś dolar w parze ze złotym jest najsłabszy od 2014 roku. Przyczyna tkwi przede wszystkim w atmosferze na szerokim rynku, choć silne fundamenty w postaci krajowych danych gospodarczych również mają znaczenie. Czy jednak zamknięcie roku na silnej pozycji, gwarantuje mocne wejście w Nowy Rok? - Na rynku walutowym nic nie może być pewne i niewykluczone, że pojawi się korekta. Duże znaczenie może odegrać postawa Rezerwy. Wizja kolejnych podwyżek może umocnić dolara i równocześnie pogłębić rozbieżność pomiędzy działaniami Fed, a innymi bankami centralnymi, w tym również NBP - dodaje analityk Ekantor.pl.

Zobacz również: Działalność gospodarcza

Do końca roku kalendarz makroekonomiczny prezentuje się skromnie. Nie powinno więc dojść do gwałtownej zmiany nastawienia inwestorów. W pierwszych miesiącach 2018 roku dla dolara ważne stanie się to, jak reforma podatkowa wpłynie na amerykańską gospodarkę. Rynek będzie również śledził atmosferę panującą w Fed pod przewodnictwem nowego szefa.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  21 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?