Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Mediacja to alternatywny sposób rozwiązywania sporów.
Mediacja to alternatywny sposób rozwiązywania sporów.

REKLAMA

REKLAMA

Mediacja to alternatywny sposób rozwiązywania sporów. Opiera się ona na autonomii stron. Uczestników mediacji nie można bowiem do niczego zmuszać. Muszą one same wypracować pewien konsensus. 

Podczas mediacji można wyodrębnić kilka etapów, które nadają prowadzonym rozmowom, wyraźną strukturę i są punktami odniesienia pozwalającymi na ustalenie miejsca, w jakim znajduje się konflikt. Etapy te można porównać do szlaku, który wytycza drogę w kierunku osiągnięcia porozumienia.

REKLAMA

Etap pierwszy

Otwarcie. Etap ten służy temu, by uczestnicy mediacji mogli się krótko sobie przedstawić. Mediatorzy wyjaśniają czym jest mediacja i sprawdzają razem ze stronami, czy ten rodzaj interwencji w konflikt jest odpowiedni do sprawy z jaką przychodzą.

Etap drugi

Niezakłócane wypowiedzi. Każda ze stron ma możliwość przedstawienia swojego spojrzenia na sprawę. Etap ten pozwala też rozładować napięcie emocjonalne, jakie często towarzyszy początkom mediacji. Dla niektórych może to być pierwszą sposobnością do przedstawienia drugiej stronie swojego punktu widzenia na sprawę, w sposób wyczerpujący i bez przerywania.

Etap trzeci

Ustalenie kwestii, które mają być przedmiotem mediacji. Kwestie formułowane są w sposób neutralny (niesugerujący rozwiązania) i akceptowalny dla obydwu stron mediacji, np.: Mąż chce po rozwodzie widywać dzieci w każdy weekend. Żona chciałaby również mieć możliwość spędzania czasu z dziećmi w soboty i niedziele. Kwestia mogłaby brzmieć wtedy następująco: „ustalenie kontaktów z dziećmi”.

Etap czwarty

Dotarcie do potrzeb. Każda z kwestii jest omawiana osobno i po kolei. Strony ustosunkowują się do omawianej kwestii, wyrażają swoje oczekiwania i myśli na jej temat. Mediator pomaga zrozumieć potrzeby, jakie stoją za każdym z tych ustosunkowań i buduje zrozumienie dla drugiej strony (nie: zgodę). Pomaga skupić uwagę na przyszłości. Wszystkie szkoły mediacji podkreślają, że jest to najważniejszy etap mediacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Etap piąty

Poszukiwanie rozwiązań. Kiedy strony wyjdą poza własne stanowiska i lepiej rozumieją swoje potrzeby, to możliwe staje się poszukiwanie rozwiązań, które zaspokajają potrzeby obydwu stron, często takich, które nie były wcześniej brane pod uwagę. Lepsze rozumienie siebie nawzajem może też zwiększyć łatwość w wymienianiu się ustępstwami.

Etap szósty

REKLAMA

Spisanie porozumienia. Mediator pomaga stronom mediacji zapisać to co ustaliły. Dba przy tym aby sformułowania były jak najbardziej konkretne (Kto? Co? Gdzie?) i mierzalne (Kiedy? Ile?). Żeby ugoda mogła być zatwierdzona przez sąd, musi być zgodna z prawem i zasadami współżycia społecznego, nie może zmierzać do obejścia prawa, powinna być zrozumiała i nie zawierać sprzeczności. Ugoda zawarta przed mediatorem, ma po jej zatwierdzeniu przez sąd, moc prawną ugody zawartej przed sądem.

Znajomość etapów mediacji pozwala stronom na lepszą orientację w tym co jest jeszcze do zrobienia, a także docenienie tego co zostało już zrobione. Etapy nadają rozmowom kierunek, który sprzyja porozumieniu. Zwieńczeniem wszystkich etapów jest spisanie ugody mediacyjnej, która podpisana przez strony i mediatora, może zostać przekazana do zatwierdzenia przez sąd.

Sąd zatwierdza ugodę na posiedzeniu niejawnym. Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją przez nadanie klauzuli wykonalności. Ugoda zawarta przed mediatorem ma - po jej zatwierdzeniu przez sąd - moc orzeczenia sądowego.

                                              

Autor tekstu jest psychologiem i mediatorem, członkiem Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych i Polskiego Centrum Mediacji. Współzałożycielem Sopockiego Oddziału Polskiego Centrum Mediacji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czas urzędowy w Polsce

  Jaki czas urzędowy obowiązuje w Polsce? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy? Czym jest czas środkowoeuropejski i czas letni środkowoeuropejski?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2023 r.? To już w październiku!

  W październiku tradycyjnie czeka nas zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Jakie przepisy to regulują? Co z pracownikami, którzy w tym czasie mają nocną zmianę?

  Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

  Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

  Wybory 2023. Najważniejsze terminy dla wyborców

  15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. O jakich przedwyborczych terminach warto pamiętać?

  REKLAMA

  Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

  Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

  Czy przekazane gospodarstwo rolne wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Uchwała SN

  „Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków” – uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 2023 r.

  Adwokat i radca prawny w 2024 r. zarobi dwa razy więcej? Na ten cel ma być przeznaczona dodatkowa kwota 120 milionów złotych, co da łącznie 240 milionów zł.

  Podwojenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu w 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększyło przyszłoroczny budżet na ich wynagrodzenia.

  Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić online!

  Przygotuj się do głosowania w wyborach 2023 r. Formalności możesz załatwić online. Sprawdź co!

  REKLAMA

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić jeden z niewymagających warunków

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić  jeden z niewymagających warunków. Sprawdź co zrobić!

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie 29 września 2023 r.

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe weszło w życie 29 września 2023 r.

  REKLAMA