Jak kształtują się koszty mediacji w okresie epidemii koronawirusa?
Aktualizacja: 04.05.2020
Jednym z częstszych oporów przed skorzystaniem z mediacji jest obawa, że generuje duże koszty. Warto zatem rozwiać mity i przybliżyć faktyczne koszty mediacji, zwłaszcza że w okresie epidemii koronawirusa mediacja może być nie tylko szybszym, ale też często tańszym sposobem zakończenia sporu, w porównaniu z prowadzeniem sprawy sądowej. »
Mediacja w postępowaniu karnym, cywilnym, administracyjnym i sądowoadministracyjnym
Aktualizacja: 11.07.2017
Mediacja w znaczeniu prawnym określana jest jako, uregulowane legislacyjne, pośredniczenie osób trzecich w sporze, którego celem jest ugodowe załatwienie sprawy, rodzące dla stron sporu skutki prawne. Fundamentem mediacji jest jej dobrowolność, różnie jednak uregulowana na gruncie funkcjonujących w Polsce procedur sądowych. Równie zróżnicowane są restrykcje przyjęte dla wyboru mediatorów. Przy czym należy zaznaczyć, iż mediację może prowadzić więcej, niż jeden mediator – czasami wskazane bywa nawet, by funkcje mediatorów pełniły osoby specjalizujące się w dwóch różnych dziedzinach, np. prawnik i psycholog lub też osoby odmiennych płci (w celu uniknięcia oskarżeń o stronniczość z przyczyn sympatyzowania z jedną ze stron konfliktu, gdy są one odmiennej płci). »
Mediacja w sprawach ze stosunku pracy
Aktualizacja: 06.06.2017
Sporów pomiędzy pracodawcą i pracownikiem nie można uniknąć, nie zawsze jednak wbrew powszechnemu przekonaniu muszą być rozstrzygane wyrokiem sądowym. Niekiedy warto poszukać innej możliwości rozwiązania konfliktu, wykorzystując jego potencjał mediacyjny. »
Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego
Aktualizacja: 13.01.2012
Warunkiem rozpoczęcia postępowania mediacyjnego lub sądowego jest wyrażenie na nie zgody przez obie strony sporu. W przypadku przegrania sprawy konsument może zostać obciążony wydatkami sądu powstałymi w toku sprawy. »
Rozstrzyganie sporów przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)
Aktualizacja: 13.01.2012
Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozstrzyga spory związane z usługami telefonii komórkowej i stacjonarnej, dostępu do Internetu oraz usługami pocztowymi. »
Arbiter Bankowy przy Związku Banków Polskich
Aktualizacja: 13.01.2012
Postępowanie toczone przed arbitrem może się zakończyć ugodą lub też wygraną jednej ze stron. Jeżeli bank przegra, nie ma on możliwości odwołania się od decyzji arbitra. »
Związek Stowarzyszeń Rada Reklamy
Aktualizacja: 12.01.2012
Do Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy można złożyć skargę w przypadku, gdy konsument uzna, że reklama wprowadza w błąd lub w inny sposób narusza zasady Kodeksu Etyki Reklamy. »
Rozstrzyganie sporów przez Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej (WIIH)
Aktualizacja: 12.01.2012
Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej (WIIH) rozstrzygają spory związane z zakupionym towarem lub usługą (m.in. zakupem obuwia, sprzętu AGD, wykonaniem usług remontowo-budowlanych itp.) »
Rozstrzyganie sporów przez Sąd Polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych
Aktualizacja: 12.01.2012
Sąd Polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych rozstrzyga spory powstałe między konsumentami a zakładami ubezpieczeń, powszechnymi towarzystwami emerytalnymi, Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym oraz Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wartość sporu nie może być niższa niż 1 000 zł. »
Alternatywne metody rozstrzygania sporów konsumenckich
Aktualizacja: 12.01.2012
Jeżeli przedsiębiorca nie uznał reklamacji konsumenta, a ten się nie zgadza z jego decyzją, może zwrócić się o mediację lub rozstrzygnięcie do sądu polubownego, a więc skorzystać z alternatywnych metod rozstrzygania sporów. »
Aktualizacja: 30.12.2011
Mediacja staje się coraz popularniejszym sposobem rozwiązywania sporów. Jest to sposób alternatywny do postępowania sądowego i często okazuje się o wiele korzystniejszy dla spierających się stron. Gdzie należy szukać mediatora, który pomoże rozwiązać nasz spór? »
Jak zabezpieczyć się przed ujawnieniem poufnych informacji z negocjacji?
Aktualizacja: 03.11.2011
Rozpoczynając negocjacje mające na celu zawarcie umowy, potencjalni kontrahenci zazwyczaj myślą przede wszystkim o sprawnym ich zakończeniu i przystąpieniu do realizacji założonego celu biznesowego. Warto pamiętać jednak, aby dążenie do osiągnięcia celu biznesowego (choć oczywiście najważniejsze), nie przesłoniło innych ważnych aspektów związanych z przystąpieniem do negocjacji i ich prowadzeniem. »
Mediacja cywilna - podział majątku, dział spadku
Aktualizacja: 31.03.2011
Mediacja ma swoje szczególne zastosowanie w rozwiązywaniu spraw majątkowych. Wchodzi ona w zakres tzw. mediacji cywilnych - sprawy kierowane do mediacji przez wydziały cywilne sądów lub na wniosek stron. »
Zasady i procedury mediacji prowadzonej przez Inspekcję Handlową
Aktualizacja: 31.03.2011
Do zadań Inspekcji Handlowej należy m.in. podejmowanie mediacji w sprawach dotyczących sporów cywilnoprawnych między konsumentem a przedsiębiorcą, z wyłączeniem sporów dotyczących zakupu energii, usług bankowych, ubezpieczeniowych, pocztowych i telekomunikacyjnych, pośrednictwa finansowego, informatycznych, naukowo-badawczych, edukacyjnych oraz w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej. »
Aktualizacja: 31.03.2011
Celem mediacji sąsiedzkich jest uregulowanie stosunków między sąsiadami tj. między osobami, które się znają i na co dzień widują. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie