REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dezinformacja w Internecie: jak znaleźć pomoc prawną?

Natalia Teper
Adwokat amerykański
Prawo, Internet./ Fot. Fotolia
Prawo, Internet./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje wiele stron internetowych, publikujących błędne informacje i udzielających błędnych porad. Nazywa się to "dezinformacją w Internecie”. Jeśli chcesz uzyskać informację lub poradę prawną, bardzo ostrożnie dobieraj źródła informacji.

Niedawno brałam udział w szkoleniach prawnych w zakresie technologii i social media, pomyślałam, że jest to dobra okazja do powiadomienia czytelników o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą Internet i zawarte w nim informacje.

REKLAMA

REKLAMA

Z pewnością istnieje wiele wspaniałych stron internetowych i blogów zawierających sporo przydatnych porad, a wielu autorów podejmuje wszelkie starania, aby zamieszczane przez nich informacje były poprawne i aktualne (przynajmniej w dniu publikacji).  Równolegle jednak, istnieje wiele stron internetowych publikujących błędne informacje i udzielających błędnych porad... celowo.

Dlaczego ktoś miałby to robić? Najczęściej tylko dlatego, że można. Nazywa się to "dezinformacją w Internecie" i jest to dokładnie tym, na co wygląda. Sposobów jest wiele. Ktoś włamuje się do prawdziwej witryny i zmienia zawarte w niej dane w celu szerzenia dezinformacji, lub tworzy fałszywą stronę w celu świadomego rozprzestrzeniania fałszywych wiadomości lub porad.

Zobacz również: Czym jest cyberprzestępstwo?

Jeśli chodzi o uzyskanie informacji lub porady prawnej, bardzo ostrożnie dobieraj źródła informacji. Nawet, jeśli znajdziesz jakieś ciekawe lub przydatne "smaczne kąski" na stronach internetowych, nie masz gwarancji, że osoba, która je napisała lub zamieściła ma rzeczywistą wiedzę na ten temat. W internecie każdy ma prawo dzielić się informacjami prawdziwymi, bądź nie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawet, jeśli informacje były aktualne w chwili ich zamieszczenia, zanim ty je przeczytasz mogą już być nieaktualne i całkowicie nieprzydatne.

REKLAMA

Dlatego też, gdy szukasz odpowiedzi na pytanie, lub masz problem prawny, pamiętaj, że książki i oprogramowania zazwyczaj zawierają ostrzeżenie, że - "Informacje zawarte w tej książce/programie nie są poradą prawną i nie mogą zastąpić porady prawnej. W celu uzyskania porady prawnej, należy skonsultować się z prawnikiem."

Pozyskanie informacji w Internecie może być przydatne, ale w przypadku, gdy mamy do czynienia z realnym zagadnieniem prawnym (twoim własnym problem prawnym), nie zastąpi to szczerej rozmowy z adwokatem, który rzetelnie przeanalizuje twoją sytuację i zaoferuje profesjonalną poradę prawną, dostosowaną do twojego specyficznego problemu. Tylko taka droga gwarantuje sukces i pozytywne rozwiązanie nurtującej cię sprawy.

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

REKLAMA