| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Ubezpieczenie ochrony prawnej > Ubezpieczenie ochrony prawnej dla kierowców i pasażerów

Ubezpieczenie ochrony prawnej dla kierowców i pasażerów

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych powinni zwrócić uwagę na oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe ubezpieczenie ochrony prawnej w zakresie zdarzeń dotyczących pojazdu.

Ubezpieczony spowodował kolizję drogową, uszkadzając inny pojazd. Poszkodowany zgłosił szkodę do ubezpieczyciela sprawcy w celu uzyskania zwrotu kosztów naprawy. Jednakże z uwagi na odmowę wypłaty odszkodowania, skierował powództwo o zapłatę bezpośrednio przeciwko ubezpieczonemu. Koszty związane ze sporem, jakie pozwany musiałby ponieść, wynosiłyby około 3 500 zł.

Ochrona ubezpieczeniowa przysługuje wskazanemu w polisie ubezpieczonemu, który jest właścicielem pojazdu bądź posiadaczem innego tytułu prawnego (np. wynikającego z umowy leasingu).

Ochrona ubezpieczeniowa przysługuje najczęściej także:
1. ubezpieczonemu – również jako uprawnionemu pasażerowi bądź uprawnionemu kierowcy innych pojazdów,
2. osobom będącym uprawnionymi kierowcami bądź uprawnionymi pasażerami ubezpieczonego pojazdu w zakresie zdarzeń związanych z użytkowaniem tego pojazdu.

Kiedy ochrona prawna może nie przysługiwać?

Warto wiedzieć, że poza ogólnymi wyłączeniami odpowiedzialności, wskazanymi w ogólnych warunkach ubezpieczenia, w ubezpieczeniu ochrony prawnej ochrona ubezpieczeniowa może nie przysługiwać:

a) w postępowaniu w związku z zarzutem naruszenia zakazu postoju, zakazu zatrzymywania się albo też w postępowaniu w związku z parkowaniem pojazdów w sposób niezgodny z przepisami miejscowymi,
b) jeżeli ubezpieczony w momencie wystąpienia zdarzenia, jako kierowca, nie miał wymaganego przez przepisy prawa jazdy.

Zazwyczaj za każdy ubezpieczony pojazd pobierana jest dodatkowa składka ubezpieczeniowa.

Czasem, gdy łączy się pakiet rodzinny z wariantem ubezpieczenia dotyczącym pojazdów, ochrona ubezpieczeniowa może dotyczyć (bez dodatkowej składki) wszystkich pojazdów zarejestrowanych na ubezpieczonego lub członków jego rodziny
Można też niekiedy łączyć ubezpieczenie ochrony prawnej prowadzonej działalności gospodarczej z wariantem tego ubezpieczenia dotyczącym pojazdów.
Ubezpieczenie ochrony prawnej (także w zakresie użytkowania pojazdów) może dotyczyć zdarzeń zaistniałych w Polsce albo na terenie Europy, albo wreszcie na całym świecie.

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »