| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Ubezpieczenie ochrony prawnej > Ubezpieczenie ochrony prawnej – korzyść dla przedsiębiorców

Ubezpieczenie ochrony prawnej – korzyść dla przedsiębiorców

W Polsce mamy niezliczoną ilość regulacji prawnych, bezustannie nowelizowanych. W szczególności dla małych i średnich przedsiębiorców ciągłe zmiany nie są sprzyjającym podłożem do tworzenia i prowadzenia własnego biznesu. Niosą za sobą o wiele większe ryzyko niż w kraju z ustabilizowanym porządkiem prawnym. Ubezpieczenie ochrony prawnej może być remedium na bałagan legislatorski.

Roszczenie 15 000 zł to koszty procesu w wysokości prawie 10 000 zł

Wartość roszczeń klientki wynosiła ok. 15 000 zł. Koszty, które zobowiązany jest ponieść ubezpieczony w takim przypadku:

  •  koszt wynagrodzenia pełnomocnika określony zgodnie z Rozporządzeniami Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie/radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. Nr 163 poz. 1348 i poz. 1349 ze zm.) wynosi w takim przypadku 2.400 zł (w razie wydania przez sąd wyroku nieuwzględniającego powództwa bądź uwzględniającego żądanie pozwu jedynie w części; powód (ubezpieczony) zobowiązany jest także ponieść koszty wynagrodzenia pełnomocnika strony przeciwnej w całości lub w części, proporcjonalnie do zakresu uwzględnienia żądania pozwu, co w najgorszym przypadku może skutkować obciążeniem ubezpieczonego łącznie kosztem w wysokości 4.800 zł, tj. kosztem pełnomocnika ubezpieczonego i pełnomocnika drugiej strony);
  •  wysokość opłaty od pozwu zgodnie z ustawą z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 167, poz. 1398 ze zm.) wynosi 750 zł; kwotę tę ubezpieczony będzie musiał ponieść, jeżeli przegra w całości w I instancji;
  •  koszt opinii biegłego z zakresu medycyny, który określi zakres obrażeń i ewentualnego trwałego uszczerbku na zdrowiu  - to średnio ok. 1000 zł;
  •  koszt opłaty od ewentualnej apelacji w razie wydania przez sąd I instancji niekorzystnego rozstrzygnięcia dla powoda a następnie przegrana w całości przez pozwanego  to kolejne 750 zł;
  •  koszt wynagrodzenia pełnomocnika w postępowaniu apelacyjnym to 1.200 zł (50% za pełnomocnika reprezentującego ubezpieczonego) i kolejne 1.200 zł za pełnomocnika drugiej strony (w razie wydania niekorzystnego rozstrzygnięcia również przez sąd II instancji).

Zestawienie wyżej wymienionych kwot pozwala określić prawdopodobne koszty procesu o odszkodowanie prowadzonego przeciwko ubezpieczycielowi sprawcy, w której roszczenie wynosi 15.000 zł, na kwotę ok. 9.700 zł.

Ochrona prawna w każdym sporze

Co ważne, wachlarz dostępnych produktów ubezpieczeniowych umożliwia ubezpieczenie się  od kosztów w związku ze sporem prawnym na miarę naszych potrzeb. Zatem możemy objąć ubezpieczeniem nieruchomości wchodzące w skład przedsiębiorstwa  (a więc spory powstałe z ich posiadaniem, używaniem, wynajmowaniem), flotę pojazdów firmy czy też całą działalność, łącznie z konfliktami z pracownikami. Wysokie sumy ubezpieczenia dają realną ochronę nawet w przypadku najbardziej wieloinstancyjnych, długotrwałych i kosztownych spraw.

Firmy ubezpieczeniowe oferują też w niektórych pakietach zwrot kosztów spraw (także sądowych) podatkowych czy postępowań mediacyjnych.

Ubezpieczenie nie posiada limitów ilości prowadzonych spraw w ramach jednej polisy, może obejmować spory i zdarzenia prawne mające miejsce, np. w innych krajach UE, co jest szczególnie ważne przy umowach z zagranicznymi kontrahentami lub transporcie.

Reasumując, ubezpieczenie ochrony prawnej jest niewymierną korzyścią przy określonych kosztach. Oprócz pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów sporów, w ramach ochrony prawnej standardem staje się szybki i łatwy dostęp do profesjonalnych usług prawnych, w tym również za pośrednictwem infolinii czy Internetu, świadczonych przez ubezpieczycieli bez dodatkowych opłat.

Polecamy serwis: Ubezpieczenie ochrony prawnej

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »