reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Wszystko o kosztach postępowania sądowego

Wszystko o kosztach postępowania sądowego

Postępowanie sądowe w sprawach cywilnych wiąże się z określonymi kosztami. Ile płacimy za pozew, jakie koszty mogą powstać w trakcie postępowania, a także czy uda nam się odzyskać poniesione koszty. Czytaj bezpłatną poradę prawną.

Opłata sądowa

Występowanie z roszczeniem cywilnym do sądu wiąże się z określonymi kosztami. Jednym z podstawowych wydatków, które musimy uwzględnić, jest opłata sądowa. Opłacie w postępowaniu cywilnym podlegają pisma, od których ustawa przewiduje jej pobranie. W takim przypadku warunkiem skutecznego złożenia pisma procesowego jest uiszczenie przez stronę opłaty w odpowiedniej wysokości. Przede wszystkim opłacie podlegają pisma, które inicjują dany etap postępowania. Będziemy zatem musieli zapłacić za wniesienie pozwu, czy złożenie apelacji.

To jaka będzie wysokość opłata zależy m.in. od rodzaju sprawy, czy też rodzaju postępowania, w jakim będzie się sprawa toczyła.

Zobacz: Co to jest opłata i ile wynosi?

Zobacz: Kto ponosi koszty postępowania w postępowaniu procesowym?

Jakie koszty?

W wielu przypadkach opłata będzie stosunkowa w zależności od wartości przedmiotu sporu. Niemniej jednak w wielu przypadkach będziemy mieli do czynienia z opłatą stałą, która jest zawsze pobierana w tej samej wysokości. Niezależnie od wartości nieruchomości stała opłata będzie płacona w sprawach o zasiedzenie.

Zobacz: Kiedy należy oznaczyć wartość przedmiotu sporu?

Zobacz: Jaka jest opłata sądowa za zasiedzenie?

Ile będzie kosztować wniosek o zniesienie współwłasności? Jakie są koszty wniesienia pozwu rozwodowego? Ile zapłacimy za sądowe stwierdzenie nabycia spadku? Jakie koszty będą ponoszone w postępowaniu uproszczonym?

Zobacz: Ile kosztuje wniosek o zniesienie współwłasności?

Zobacz: Ile kosztuje wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Zobacz: Jaka jest opłata w postępowaniu uproszczonym?

Zobacz: Ile kosztuje pozew rozwodowy?

Nieuiszczenie opłaty sądowej

Prawidłowe opłacenie naszego pozwu lub wniosku jest szczególnie istotne. Nieuczynienie zadość temu obowiązku będzie powodować szereg komplikacji. Po pierwsze sąd nie podejmie żadnej czynności wskutek pisma, które nie zostało należycie opłacone (art. 1262 Kodeksu postępowania cywilnego). Oprócz tego nieopłacenie pisma będzie powodowało, iż przewodniczący wezwie stronę do dokonania opłaty w terminie tygodniowym, pod rygorem zwrotu pisma (art. 130).

Zobacz: Jakie są skutki nieuiszczenia należnej opłaty sądowej?

Zwolnienie i zwrot kosztów

Fakt, iż postępowanie sądowe nie jest bezpłatne rodzi dwa pytania. Po pierwsze co z osobami, których nie stać na ponoszenie kosztów? Po drugie czy koszty przez nas poniesione będą nam zwrócone po wygraniu sprawy. Jak tak, to przez kogo?

W odniesieniu do pierwszej kwestii pojawia się możliwość zwolnienia od kosztów. Takie zwolnienie w niektórych sprawach przysługuje z mocy samego prawa. Są to najczęściej sprawy z zakresu prawa rodzinnego. W innych przypadkach zwolnienie będzie możliwe na wniosek zainteresowanego.

Zobacz:  Komu przysługuje zwolnienie od kosztów sądowych?

Zobacz: Zwolnienie od kosztów sądowych?

Inną kwestią jest zwrot kosztów w przypadku wygranej. Jedną z podstawowych zasad postępowania cywilnego jest obowiązek zwrotu kosztów zwycięzcy sporu.

Zobacz: Kiedy należy złożyć wniosek o zwrot kosztów procesu?

Zobacz: Jakie koszty zwróci nam przegrany?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość opłaty zależy m.in. od rodzaju sprawy, czy też rodzaju postępowania, w jakim będzie się sprawa toczyła.
Wysokość opłaty zależy m.in. od rodzaju sprawy, czy też rodzaju postępowania, w jakim będzie się sprawa toczyła.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama