Kategorie

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2021 r.

Wioleta Matela-Marszałek
Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2021 r./Fot. Shutterstock
Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2021 r./Fot. Shutterstock
shutterstock
Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2021 r. mogą otrzymać określeni opiekunowie osób niepełnosprawnych. Ile wynosi świadczenie? Jak złożyć wniosek?

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2021 r. – wniosek

Od 1 lipca 2021 r. można składać wnioski elektroniczne o specjalny zasiłek opiekuńczy na nowy okres zasiłkowy. Wniosek online składa się za pośrednictwem portalu Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl).

Wnioski papierowe będą przyjmowane w gminach od 1 sierpnia.

Specjalny zasiłek opiekuńczy – wzór wniosku

Aktualny wzór wniosku o specjalny zasiłek opiekuńczy i niezbędnych oświadczeń można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej:

https://www.gov.pl/web/rodzina/specjalny-zasilek-opiekunczy---wzor-wniosku-do-stosowania-na-nowy-okres-20212022

Specjalny zasiłek opiekuńczy – okres zasiłkowy

Reklama

Nowy okres zasiłkowy potrwa od 1 listopada 2021 r. do 31 października 2022 r. Co do zasady prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego. Jeżeli jednak orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony, to prawo do tego świadczenia organ ustali do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia, nie dłużej jednak niż do końca okresu zasiłkowego.

Ponadto, gdy wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy zostanie złożony w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, to prawo do świadczenia ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2021 r. - ile wynosi?

W 2021 r. specjalny zasiłek opiekuńczy wynosi 620,00 zł. Kwota ta obowiązuje od 1 listopada 2018 r.

Specjalny zasiłek opiekuńczy - podwyżka w 2021 r.?

Reklama

Kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego, podobnie jak innych świadczeń rodzinnych, podlega weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Weryfikacja przypada na 2021 r., jednak nie oznacza to, iż kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego automatycznie zostanie podwyższona. W procesie ustalania kwot kryteriów dochodowych i kwot świadczeń rodzinnych bierze udział Rada Ministrów i Rada Dialogu Społecznego. Ostatecznego rozstrzygnięcia o zakresie zmian tych kwot w ramach danej weryfikacji dokonuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Przedstawiona przez rząd tegoroczna propozycja zakłada zamrożenie kryteriów dochodowych i nie podwyższanie kwot poszczególnych świadczeń rodzinnych (w tym specjalnego zasiłku opiekuńczego).

Co to jest specjalny zasiłek opiekuńczy?

Specjalny zasiłek opiekuńczy jest jednym ze świadczeń opiekuńczych określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Obok specjalnego zasiłku opiekuńczego do świadczeń opiekuńczych zaliczają się również: świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny.

Dla kogo specjalny zasiłek opiekuńczy?

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli:

 • nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
 • rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej

– w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych w art. 16 ust. 8 określa sytuacje, gdy specjalny zasiłek nie przysługuje np. gdy osoba wymagająca opieki została umieszczona w placówce zapewniającej całodobową opiekę.

Specjalny zasiłek opiekuńczy – kryterium dochodowe

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 764,00 zł.

W pewnych przypadkach świadczenie zostanie jednak przyznane pomimo przekroczenia kryterium dochodowego, jeżeli przysługiwało w poprzednim okresie zasiłkowym. Jest to możliwe w sytuacji, gdy łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę przekracza kwotę uprawniającą daną osobę do specjalnego zasiłku opiekuńczego o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany.

W przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku kalendarzowym specjalny zasiłek opiekuńczy nie przysługuje.

Członkowie rodziny, których dochód uwzględnia się przy ustalaniu prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego został wymienieni w art. 16a ust. 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 111; ost. zm. Dz. U. z 2021 r., poz. 1162)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2018 r., poz. 1497)

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • aaa
  2021-07-14 13:51:15
  zlodzieje
  0
 • Mama
  2021-07-14 21:26:10
  Weź przeżyj za tą kwotę opiekując się osobą niepełnosprawną.Przecież to jest śmiechu warte.I jeszcze kryteria trzeba mieć.
  0
 • Manek
  2021-07-15 00:07:32
  Teraz co sa te komisjie od orzekania to patologia podwazajaca lekarzy specjalistow Profesorow Dr medycyny ktorzy utrzymuja przy zyciu schorowanych niepelnosprawnych a WZON orzecznik podwaza kompetencjie tych wybitnych specjialistow pozbawiajac opieki ktorym jest potrzeba w egzystencji podwarzaja ich skale barthela 70 letni schorowany nie jest wstanie przejsc 10 m a zataja sie w orzeczeniach opisach nie moga ustalic od ilu lat powstala niepelnosprawnosc to niechlujstwo urzednika ktory ma pelna dokumentacje w archimum wszystkich orzeczen z przed 20 lat i ten sam orzecznik w PCPR po 20 latach zmienia bez badania i wpisije w dokumentacji niepelna dokumentacjie chorob specjalistow pomijajac faktyczny stan zdrowia I w orzeczeniu z WZON zastrasza sie prawnymi sugestiami prawa wpisy apiori a z medycznymi opisami i faktycznym zdrowim i powolania bieglych specjialistow do merytorycznej sprawy do orzeczenia faktycznego zdrowia to orzecznik WZON robi wywody prawne mam takie uzasadnienie ktore przesle do Sztrasburga za pozbawienie art 69 konstytucji ktorej zostalem pozbawiony opieki bez prawa stwierdzenia oceny mojego zdrowia bez bieglych i zatajenie skali 50 st Barthela w orzeczeniu
  1
 • UCZCIWIE
  2021-07-18 15:26:35
  DAC WSZYSTKIM LUDZIOM BEZWARUNKOWE PIENIADZE POZOSTAWIAJAC TYLKO RODZINNE NA DZIECI INNI NIE MAJA ZADNYCH PIENIEDZY Z TYM POLSKIM LADEM TO PRZESADA JUZ NIE GLOSUJE NA PIS A NA TEGO KTO WPROWADZI BEZWARUNKOWE PIENIADZE DLA WSZTSTKICH LUB TYCH BEZ DOCHODOW
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
3 sie 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieuwzględnienie skargi przez sąd - brak interesu skarżącego

Skarżący musi mieć w złożeniu skargi interes prawny pojmowany jako istnienie związku między sferą jego indywidualnych praw i obowiązków a zaskarżonym aktem lub czynnością.

Długi w małżeństwie w praktyce

Wspólna odpowiedzialność małżonków za długi w małżeństwie zależy od wielu czynników. Czy intercyza zawsze chroni przed zadłużeniem?

Wniosek o EKUZ online - zmiana od 1 października 2021 r.

Wniosku o EKUZ online od 1 października 2021 r. nie złożymy przez e-mail. Dotyczy to wyjazdów turystycznych.

RODO II czyli Rozporządzenie o e-Prywatności – co już wiemy?

RODO II czyli Rozporządzenie o e-Prywatności to nowa regulacja unijna dotycząca bezpieczeństwa danych w Internecie.

Monitoring na posesji a przepisy o ochronie danych osobowych

Monitoring na posesji może nam przysporzyć wielu problemów natury prawnej. Warto pamiętać o przepisach dotyczących ochrony danych osobowych.

Presja odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu?

Presję odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu odczuwa co czwarty Polak. Kto ma największy problem z przejściem w tryb offline?

Senackie poprawki do nowelizacji KPA [KOMENTARZ]

Senat stworzył rozwiązanie, które tak naprawdę podzieli uprawnionych na dwie grupy. Zmiany komentuje radca prawny Jan Delmanowski.

Dobry start - ZUS przelał prawie 240 mln zł na wyprawki

ZUS przelał prawie 240 mln zł na konta w ramach programu "Dobry start". Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód.

Zmiany w Kodeksie karnym ze względu na dobro dziecka

Rząd zapowiada zmiany w Kodeksie karnym. "Musimy chronić dobro dziecka" - mówił minister w KPRM Michał Wójcik.

Konfiskata pojazdu w projekcie Kodeksu karnego

Rozwiązania dotyczące m.in. konfiskaty pojazdu mają się znaleźć w w osobnym projekcie Kodeksu karnego.

Wysokie kary za zaśmiecanie m.in. plaż

Rząd zapowiada zaostrzenie kar za zaśmiecanie m.in. plaż i lasów. Grzywna miałaby wzrosnąć z 500 zł do nawet 5 tys. zł.

Recepta farmaceutyczna w 2021 r.

Czym jest recepta farmaceutyczna? Kto w 2021 r. może skorzystać z takiej recepty? Kiedy można ją wystawić?

Dziecko cudzoziemca urodzone w Polsce

Narodziny i związane z tym procedury dotyczą również dzieci obcokrajowców. Jaka jest sytuacja prawna urodzonych w Polsce dzieci cudzoziemców?

Fundusz Kompensacyjny Szczepień - projekt przyjęty przez rząd

Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został przyjęty przez rząd. Kto będzie mógł otrzymać świadczenie?

Jak zamówić e-receptę przez Internet?

Jak zamówić e-receptę przez Internet? Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta.

Co wie o nas Internet?

Dane osobowe w Internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Co wie o nas Internet? Czy dane można wykorzystać przeciwko nam?

Mój wizerunek - czy to tylko zdjęcie?

Każdy ma swoje wyobrażenie czym jest wizerunek albo co potocznie uznawane jest za wizerunek.

Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

24 lipca przypada Święto Policji

24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.