REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2021 r.

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2021 r./Fot. Shutterstock
Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2021 r./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2021 r. mogą otrzymać określeni opiekunowie osób niepełnosprawnych. Ile wynosi świadczenie? Jak złożyć wniosek?

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2021 r. – wniosek

Od 1 lipca 2021 r. można składać wnioski elektroniczne o specjalny zasiłek opiekuńczy na nowy okres zasiłkowy. Wniosek online składa się za pośrednictwem portalu Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl).

REKLAMA

Wnioski papierowe będą przyjmowane w gminach od 1 sierpnia.

Specjalny zasiłek opiekuńczy – wzór wniosku

Aktualny wzór wniosku o specjalny zasiłek opiekuńczy i niezbędnych oświadczeń można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej:

https://www.gov.pl/web/rodzina/specjalny-zasilek-opiekunczy---wzor-wniosku-do-stosowania-na-nowy-okres-20212022

Specjalny zasiłek opiekuńczy – okres zasiłkowy

REKLAMA

Nowy okres zasiłkowy potrwa od 1 listopada 2021 r. do 31 października 2022 r. Co do zasady prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego. Jeżeli jednak orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony, to prawo do tego świadczenia organ ustali do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia, nie dłużej jednak niż do końca okresu zasiłkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto, gdy wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy zostanie złożony w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, to prawo do świadczenia ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2021 r. - ile wynosi?

W 2021 r. specjalny zasiłek opiekuńczy wynosi 620,00 zł. Kwota ta obowiązuje od 1 listopada 2018 r.

Specjalny zasiłek opiekuńczy - podwyżka w 2021 r.?

REKLAMA

Kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego, podobnie jak innych świadczeń rodzinnych, podlega weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Weryfikacja przypada na 2021 r., jednak nie oznacza to, iż kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego automatycznie zostanie podwyższona. W procesie ustalania kwot kryteriów dochodowych i kwot świadczeń rodzinnych bierze udział Rada Ministrów i Rada Dialogu Społecznego. Ostatecznego rozstrzygnięcia o zakresie zmian tych kwot w ramach danej weryfikacji dokonuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Przedstawiona przez rząd tegoroczna propozycja zakłada zamrożenie kryteriów dochodowych i nie podwyższanie kwot poszczególnych świadczeń rodzinnych (w tym specjalnego zasiłku opiekuńczego).

Co to jest specjalny zasiłek opiekuńczy?

Specjalny zasiłek opiekuńczy jest jednym ze świadczeń opiekuńczych określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Obok specjalnego zasiłku opiekuńczego do świadczeń opiekuńczych zaliczają się również: świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny.

Dla kogo specjalny zasiłek opiekuńczy?

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli:

  • nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
  • rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej

– w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych w art. 16 ust. 8 określa sytuacje, gdy specjalny zasiłek nie przysługuje np. gdy osoba wymagająca opieki została umieszczona w placówce zapewniającej całodobową opiekę.

Specjalny zasiłek opiekuńczy – kryterium dochodowe

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 764,00 zł.

W pewnych przypadkach świadczenie zostanie jednak przyznane pomimo przekroczenia kryterium dochodowego, jeżeli przysługiwało w poprzednim okresie zasiłkowym. Jest to możliwe w sytuacji, gdy łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę przekracza kwotę uprawniającą daną osobę do specjalnego zasiłku opiekuńczego o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany.

W przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku kalendarzowym specjalny zasiłek opiekuńczy nie przysługuje.

Członkowie rodziny, których dochód uwzględnia się przy ustalaniu prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego został wymienieni w art. 16a ust. 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 111; ost. zm. Dz. U. z 2021 r., poz. 1162)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2018 r., poz. 1497)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Mama
    2021-07-14 21:26:10
    Weź przeżyj za tą kwotę opiekując się osobą niepełnosprawną.Przecież to jest śmiechu warte.I jeszcze kryteria trzeba mieć.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • aaa
    2021-07-14 13:51:15
    zlodzieje
    2
  • Kasia
    2021-08-18 13:14:48
    Na dziecko za nic dostaję się 1000+ A na dziecko niepełnosprawne 1920zł Na osobę dorosłą 620zł. PIS nienawidzi osób starszych lubi tylko dzieci jak pedofile.
    4
  • Manek
    2021-07-15 00:07:32
    Teraz co sa te komisjie od orzekania to patologia podwazajaca lekarzy specjalistow Profesorow Dr medycyny ktorzy utrzymuja przy zyciu schorowanych niepelnosprawnych a WZON orzecznik podwaza kompetencjie tych wybitnych specjialistow pozbawiajac opieki ktorym jest potrzeba w egzystencji podwarzaja ich skale barthela 70 letni schorowany nie jest wstanie przejsc 10 m a zataja sie w orzeczeniach opisach nie moga ustalic od ilu lat powstala niepelnosprawnosc to niechlujstwo urzednika ktory ma pelna dokumentacje w archimum wszystkich orzeczen z przed 20 lat i ten sam orzecznik w PCPR po 20 latach zmienia bez badania i wpisije w dokumentacji niepelna dokumentacjie chorob specjalistow pomijajac faktyczny stan zdrowia I w orzeczeniu z WZON zastrasza sie prawnymi sugestiami prawa wpisy apiori a z medycznymi opisami i faktycznym zdrowim i powolania bieglych specjialistow do merytorycznej sprawy do orzeczenia faktycznego zdrowia to orzecznik WZON robi wywody prawne mam takie uzasadnienie ktore przesle do Sztrasburga za pozbawienie art 69 konstytucji ktorej zostalem pozbawiony opieki bez prawa stwierdzenia oceny mojego zdrowia bez bieglych i zatajenie skali 50 st Barthela w orzeczeniu
    1
  • UCZCIWIE
    2021-07-18 15:26:35
    DAC WSZYSTKIM LUDZIOM BEZWARUNKOWE PIENIADZE POZOSTAWIAJAC TYLKO RODZINNE NA DZIECI INNI NIE MAJA ZADNYCH PIENIEDZY Z TYM POLSKIM LADEM TO PRZESADA JUZ NIE GLOSUJE NA PIS A NA TEGO KTO WPROWADZI BEZWARUNKOWE PIENIADZE DLA WSZTSTKICH LUB TYCH BEZ DOCHODOW
    3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd: Premie i wszelkie dodatki zostaną wyjęte z pensji minimalnej? Czy to oznacza podwyżki?

Dajemy pytajniki w tytule bo jest to propozycja minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Płaca minimalna nie ma zawierać żadnych dodatków i premii. Musi to zaakceptować premier Donald Tusk.

Zmiany w szkołach. Mydło, papier toaletowy i papierowe ręczniki w każdej łazience? Znowelizowane przepisy nie pozostawiają wątpliwości.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do tego, jakiego rodzaju środki higieniczne szkoły powinny zapewnić uczniom, to już niedługo stanie się to jasne. Procedowane są zmiany w przepisach, w wyniku których w każdej szkolnej łazience mają być dostępne co najmniej papier toaletowy, mydło do rąk i papierowe ręczniki.

Można leczyć zęby za darmo „na NFZ”. Jaki zakres świadczeń w 2024 roku? Badania kontrolne, leczenie próchnicy, także kanałowe, protezy, usuwanie kamienia i inne

Warto wiedzieć, że cały czas istnieje możliwość wyleczenia w Polsce zębów bezpłatnie. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego z refundacją NFZ. Niestety nie każdy dentysta ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo tylko w takim gabinecie można skorzystać z darmowego leczenia. Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć zakres gwarantowanych świadczeń stomatologicznych. Właśnie ukazał się projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Ulga na dziecko. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”

Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi na dzieci w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”.

REKLAMA

Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Co jak ktoś będzie miał problemy z prądem za pół roku?

Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

Nowe regulacje dotyczące cen energii w Polsce

Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała w Polsat News, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

Kilka dodatków osłonowych na jeden adres. Jak z tym było w dodatku węglowym?

Jeszcze przez miesiąc można składać wnioski o dodatek osłonowy. Stałym problemem jest złożenie kilku wniosków z jednego adresu. Częsta sytuacja, gdy w domu na parterze mieszkają teściowie, na piętrze młode małżeństwo z dzieckiem.

REKLAMA

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Przedstawicielowi Fundacji Profeto usłyszał zarzuty

W kontekście śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości, prokuratura postawiła zarzuty przedstawicielowi Fundacji Profeto, organizacji kościelnej działającej od 2014 roku. Zarzuty wynikają z faktu, że fundacja otrzymała ponad 66 milionów złotych, mimo że jej projekt nie spełniał wymogów formalnych ani merytorycznych.

Byli mundurowi mogą wrócić do policji. Korpus oficerów młodszych bez limitu czasu na decyzję [Nowelizacja ustawy o Policji]

Rząd ułatwi powrót do służby policjantom, którzy z niej odeszli. Zmieni ustawę o Policji.

REKLAMA