REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zasiłek rodzinny 2024
ile wynosi, dochód, kryterium dochodowe, komu przysługuje
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ile wynosi zasiłek rodzinny w 2024 roku? Jakie jest kryterium dochodowe i jak liczyć dochód na członka rodziny? Jak i kiedy złożyć wniosek o zasiłek rodzinny?
rozwiń >

Zasiłek rodzinny 2024 – komu przysługuje?

Ustawa o świadczeniach rodzinnych reguluje m.in. zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego. Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. 

REKLAMA

Zasiłek rodzinny przysługuje: rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka, opiekunowi faktycznemu dziecka, a także osobie uczącej się. Przyznawany jest na podstawie decyzji administracyjnej.

Zasiłek rodzinny a wiek dziecka

Przyznanie i wypłata zasiłku rodzinnego uzależnione są od wieku dziecka. Zasiłek rodzinny przysługuje:

 • na dziecko do 18 roku życia, 
 • na dziecko uczące się w szkole (maksymalnie do ukończenia 21 roku życia) oraz 
 • w przypadku kontynuacji nauki w szkole lub szkole wyższej i legitymowaniu się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności do 24 roku życia.

Osoba ucząca się w szkole lub w szkole wyższej również może pobierać zasiłek rodzinny, ale najdłużej do ukończenia 24. roku życia. Jeśli taka osoba lub dziecko niepełnosprawne kontynuuje naukę w szkole wyższej, zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia ostatniego roku studiów. Gdyby do ukończenia 24. roku życia doszło w trakcie tego ostatniego roku studiów, wówczas prawo do zasiłku ustaje z dniem ukończenia 24. roku życia.

Ważne

Zasiłek rodzinny nie przysługuje, gdy dziecko ukończyło 18 lat i nie uczy się dalej w szkole.

Komu zasiłek rodzinny nie przysługuje?

Ustawa o świadczeniach rodzinnych wylicza również sytuacje, kiedy zasiłek rodzinny nie przysługuje. Są to następujące przypadki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim;
 2. dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej;
 3. osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;
 4. pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko;
 5. osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:
 • rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
 • ojciec dziecka jest nieznany,
 • powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
 • sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,
 • dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach;

6. członkowi rodziny przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny za granicą, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Ile zasiłek rodzinny wynosi w 2024 roku?

Zasiłek rodzinny wypłaca się co miesiąc i jego wysokość w 2024 roku wynosi:

 • na dziecko do ukończenia 5 lat – 95 zł
 • na dziecko powyżej 5 lat do ukończenia 18 lat – 124 zł
 • na dziecko powyżej 18 lat do ukończenia 24 lat – 135 zł

Zasiłek rodzinny

Kwota na miesiąc

na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia

95,00 zł

na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia

124,00 zł

na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia

135,00 zł

Aktualna wysokość zasiłku rodzinnego >>>

Ważne

Zasiłek rodzinny jest wolny od podatku dochodowego.

Zasiłek rodzinny – kryterium dochodowe brutto czy netto

REKLAMA

Jednym z podstawowych warunków uzyskania zasiłku rodzinnego, obok wieku dziecka, jest spełnianie kryterium dochodowego. Ile w 2024 roku wynosi kryterium dochodowe brutto i netto do zasiłku rodzinnego? Kwota dochodu na członka rodziny, której nie można przekroczyć, aby uzyskać zasiłek rodzinny w 2024 roku wynosi 674,00 zł. Jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne bądź osoba ucząca się, której przysługuje zasiłek rodzinny jest niepełnosprawna, kryterium dochodowe wynosi 764,00 zł.

Kwota 674,00 zł i 764,00 zł to brutto czy netto? Podana wysokość kryterium dochodowego to kwota netto. Oznacza to, że jest to dochód pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne, kwotę alimentów płaconych na rzecz innych.

Zasiłek rodzinny – dochód

Dochód na osobę w rodzinie liczy się z roku kalendarzowego poprzedzającego dany rok zasiłkowy. Dla przykładu, skoro rok zasiłkowy zaczyna się 1 listopada 2024 roku (i trwa do 31 października 2025 roku) to przy składaniu wniosku o zasiłek rodzinny bierze się pod uwagę dochód uzyskany w 2023 roku.

Jak liczyć dochód do zasiłku rodzinnego?

REKLAMA

Dochody wszystkich członków rodziny sumuje się ze sobą, następnie dzieli się je przez liczbę miesięcy, w których zostały osiągnięte. Wynik ten należy podzielić na liczbę osób w rodzinie. Otrzymana kwota stanowi wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie.

Do dochodu dodaje się również te wynikające z prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jeśli osoba ubiegająca się o zasiłek rodzinny prowadzi gospodarstwo rolne, uznaje się, że 1 ha przeliczeniowy przynosi dochód miesięczny w kwocie równej 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie przez GUS. Do niniejszych obliczeń zalicza się również tereny dzierżawione. Dochód obliczony dla dzierżawionego terenu pomniejsza się o czynsz płacony z tytułu dzierżawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(14)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Axa
  2024-02-19 08:52:21
  Nic się nie zmieniło kwota zasiłku rodzinnego to żart a kryteria dochodowe to kpina. Teraz z zasiłków żyją ludzie którzy nie pracują. Zasiłki rodzinne powinny być dla wszystkich pracujących rodziców. Państwo nie ma pojęcia komu dać a komu zabrać. Kryteria dochodowe stoją w miejscu od lat żałosne to jest
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Bonia76
  2024-02-19 01:07:04
  Te progi dochodu to kpina..od lat stoją w miejscu..
  0
 • Wkur.....
  2024-02-18 22:44:52
  Banialuki nic się nie zmieniło a wy wodę lejecie kolejny scam....
  0
 • Mama
  2024-02-19 12:16:55
  Dochody graniczą z cudem,czas najwyższy żeby pomyśleć o podwyżce zasiłku rodzinnego,a nie dają ludzią śmieszne grosze. Co rodzic może kupić z rodzinnego dziecku za tak śmieszną kwotę
  0
 • Mama trojki
  2024-02-19 12:38:30
  Przecież w tym zasiłku Nie ma żadnych zmian nie uwzględnia ona nie inflacja ani waloryzacji w ogóle nic nie uwzględnia po co pisać artykuł który niczego nie wnosi
  0
 • Rene
  2024-02-19 14:45:54
  To normalnie kpina.w żadnym mi znanym kraju nie ma rodzinnego uzależnionego od dochodu w rodzinie.dziecko to dziecko i na nie się należy no i nie w takiej kwocie jak Polska daje.
  0
 • Franka
  2024-02-19 20:08:21
  Przy najniższej krajowej nie mam rodzinnego...dodatkowo tatuś daje po 300 zł na dziecko i rodzinne już odpadają.. niesprawiedliwe...co roku obcinali rodzinne i w końcu nie dostałam...dlaczego próg dochodowy nie zmienia się od 2015r? To normalnie jakieś żarty...najlepiej przestać pracować i korzystać ze wszystkich dodatków jakie państwo daje... powinni to zmienić..niesprawiedliwe dla tych co pracują...i najlepiej nierobom dać...
  0
 • Zeror
  2024-02-19 17:53:20
  JUŻ NAJWYRZSZA PORA PODNIEŚĆ RODZINNE CO TO ZA RODZINNE 95ZŁ LUB 124 ZŁ PORAŻKA WSZYSTKO W GÓRE A TO STOI W MIEJSCU
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Kiki
  2024-02-19 13:49:58
  Wstyd to jest jałomużna
  0
 • Wk*#wiony
  2024-02-19 20:14:49
  A może najwyższy czas po prostu zlikwidować zasiłek rodzinny? Przecież każde dziecko dostaje 800+ i wszystko w temacie. Jak co nie starcza to zapraszam do PRACY, społeczeństwo nie jest od tego żeby utrzymywać Twoje dziecko.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

REKLAMA

Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

REKLAMA

Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

MRPiPS: nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych [Interpelacja]

Ministerstwo Rodziny pracuje nad nowym wzorem karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Informację o tym przekazano w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

REKLAMA