reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rejestracja samochodu > Podatek przy zakupie auta – 2018 r.

Podatek przy zakupie auta – 2018 r.

Kupując samochód od osoby fizycznej, która nie jest podatnikiem VAT, należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC). Z tego obowiązku zwolniona jest osoba nabywająca pojazd za kwotę nie przekraczającą 1000 zł.

Podatek przy zakupie auta – 2019 r.

Obowiązek zapłaty PCC dotyczy sytuacji zakupu auta używanego od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Kupując nowe auto w salonie samochodowym lub w komisie nie ma konieczności zapłaty tego podatku – w cenę samochodu wliczany jest wówczas podatek VAT.

Wysokość PCC i termin wpłaty

Kwestie dotyczące PCC zostały uregulowane w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z tym aktem, obowiązek podatkowy powstaje m.in. z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej a więc z chwilą sprzedaży auta. Kupujący ma od tego czasu 14 dni na uiszczenie tego podatku.

Polecamy: Samochód służbowy do celów prywatnych – pytania i odpowiedzi (PDF)

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Należy zaznaczyć, że w przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym.

Ustawa przewiduje różne progi tego podatku – w przypadku umowy sprzedaży rzeczy ruchomych (a więc auta też) próg PCC wynosi 2 % wartości rynkowej, która zwykle stanowi jego cenę.

Z racji tego, że nie ma konieczności zapłaty PCC w przypadku nabycia rzeczy ruchomej za kwotę nie przekraczającą 1000 zł, zdarza się, że strony zaniżają cenę auta do kwoty nie przekraczającej 1000 zł. Należy zauważyć, że urząd bierze pod uwagę wartość pojazdu, a nie zapłaconą za niego kwotę. Oznacza to, że jeżeli urzędnik stwierdzi, że wartość na umowie jest znacznie niższa niż wartość rynkowa, może domagać się wyjaśnień ze strony kupującego.

Różnica między wartością rynkową pojazdu a zapłaconą za niego ceną może wynikać np. z faktu uszkodzenia samochodu. W takim wypadku dobrze jest dysponować odpowiednią dokumentacją (np. zdjęciami, fakturami potwierdzającymi przeprowadzone naprawy), która potwierdzi, że stan pojazdu uzasadnia niższą cenę.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że urzędnik przeprowadzając wycenę się pomyli albo świeży nabywca auta nie zgadza się z jego wyceną. W takim wypadku nabywcy auta przysługuje możliwość odwołania się od takiej wyceny.

Jak zapłacić PCC

Jak już zostało wspomniane, podatek PCC musi zostać opłacony w terminie 14 dni od dnia zakupu auta. W tym celu nabywca powinien złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym formularz PCC-3 lub PCC-3/A jeżeli nabywców jest kilku.

Formularz PCC-3 (PCC-3/A) nie musi być złożony osobiście. Istnieje możliwość złożenia tego formularza listem poleconym lub drogą elektroniczną.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 28.11.2018

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatek przy zakupie auta – 2017/2018r./ fot. Fotolia
Podatek przy zakupie auta – 2017/2018r./ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama