| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Zarzut przedawnienia

Zarzut przedawnienia

Mój wierzyciel wystąpił z powództwem o roszczenie które uległo już przedawnieniu. Jak w takiej sytuacji powinienem się zachować? 

Wierzyciel może domagać się spełnienia świadczenia od dłużnika tylko przez określony ustawowo okresMa to na celu stabilizację stosunków społecznych i pewność obrotu

Ogólne terminy przedawnienia, po których można odmówić spełnienia świadczenie to 3 i 10 lat. Zasadą jest termin 10-letni, natomiast termin 3-letni jest zarezerwowany dla osób, które dochodzą roszczeń wynikających ze świadczeń okresowych( np. zapłata czynszu przy umowie najmu) lub ich roszczenia związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej ( np. roszczenie o zapłatę przysługujące przedsiębiorcy).

Należy pamiętać, iż przedmiotem przedawnienia mogą być wyłącznie cywilnoprawne roszczenia majątkowe.

Skutki przedawnienia roszczenia

Po upływie terminu przedawnienia roszczenie nie wygasa, tylko zmienia się w zobowiązanie niezupełnie, co oznacza niemożność jego przymusowej realizacji. Dlatego też Pana wierzyciel mógł wystąpić do sądu z powództwem o roszczenie, mimo jego przedawnienia.

Jednakże może Pan uchylić się od jego zaspokojenia poprzez podniesienie zarzutu przedawnienia, co będzie skutkować oddaleniem powództwa wierzyciela przez sąd. Zarzut przedawnienia najlepiej złożyć przy dokonywaniu pierwszej czynności procesowej, np. w odpowiedzi na pozew czy w sprzeciwie od nakazu zapłaty.

Zrzeczenie się zarzutu przedawnienia

W przeciwnym wypadku Pana zachowanie może być poczytane jako zrzeczenie się zarzutu przedawnienia, co skutkuje ponownym przeobrażeniem zobowiązania naturalnego w zupełne.

Zrzeczenie się zarzutu przedawnienia jest jednostronną czynnością prawną, polegającą na tym iż w toku postępowania nie można powoływać się na przedawnienie roszczenia, a tym samym uchylić się od jego spełnienia. Ponieważ kodeks nie zastrzega specjalnej formy dla tego zrzeczenia się, może ono nastąpić poprzez nie wniesienie zarzutów.

Podstawa prawna: art.117 kodeksu cywilnego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »