| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu?

Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu?

W każdym pozwie należy podać wartość przedmiotu sporu. Bardzo ważne jest jej prawidłowe wyliczenie. Od niej bowiem zależy właściwość rzeczowa sądu oraz tryb w którym będzie rozpatrywany pozew.

Wyliczenie wartości przedmiotu sporu wydaje się czynnością prostą i nie mającą większego znaczenia. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Obowiązek podania wartości przedmiotu sporu w pozwie to tzw. wymóg formalny pisma.

Od tej wartości często zależą opłaty sądowe takie jak wpis. W końcu wartość przedmiotu sporu ma wpływ na właściwość rzeczową sądu.

Co to jest ?

Wartość przedmiotu sporu jest to jak sama nazwa wskazuje suma pieniędzy o którą toczy się spór. Jeżeli sprawa jest o zapłatę pieniędzy stosunkowo łatwo jest obliczyć w.p.s.. Jest to bowiem ta kwota. Tak samo gdy dochodzimy pieniędzy w zamian za jakiś przedmiot (np. odszkodowanie, bezpodstawne wzbogacenie) wtedy wartością przedmiotu sporu jest również ta suma pieniędzy.

Gorzej jest przy pozwach, w których domagamy się wydania rzeczy w naturze, ustalenia istnienia stosunku prawnego, rozwiązania stosunku prawnego.

Przepisy ogóle

Obliczając wartość przedmiotu sporu warto jest znać kilka ogólnych reguł i się do nich stosować.

Jeżeli powód dochodzi pozwem kilku roszczeń. Wtedy podając w pozwie wartość przedmiotu sporu sumuje on wszystkie roszczenia.

Józef G. wynajmował lokal Pawłowi D. Jednocześnie obaj panowie prowadzili interesy. Józef G. właściciel hurtowni sprzedawał Pawłowi D., prowadzącemu sklep artykuły spożywcze. Paweł D. zalegał z zapłatą czynszu za mieszkanie (12.000 zł) a także nie płacił za wydawany mu z hurtowni towar (15.000 zł). Józef G. będzie mógł dochodzić obydwu roszczeń łącznie a wartość przedmiotu sporu wynosić będzie 27.000 zł.

Wartość przedmiotu sporu obejmuje samą należność główną, nie wlicza się do niej tzw. należności pobocznych. Do należności pobocznych zaliczymy m.in. odsetki, koszty i pożytki.

Barbara S. sprzedała samochód Piotrowi Z. za 6.500 zł. Ten nie zapłacił jej umówionej ceny. Od momentu kiedy miała być zapłacone pieniądze minęło 5 lat. Barbara S. wniosła pozew do sądu domagając się zapłaty. Wartość przedmiotu sporu w niniejszej sprawie będzie wynosiła 6.500 zł mimo, że Barbarze S. przysługują odsetki za opóźnienie.

Ważne jest nie tylko właściwe wyliczenie wartości przedmiotu sporu ale również jej podanie. Otóż zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Wartość przedmiotu sporu podaje się w złotych (jeżeli dochodzona kwota wyrażona jest w walucie obcej trzeba podać równowartość w złotych polskich), zaokrąglając w górę do pełnego złotego.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ważne jest nie tylko właściwe wyliczenie wartości przedmiotu sporu ale również jej podanie.
Ważne jest nie tylko właściwe wyliczenie wartości przedmiotu sporu ale również jej podanie.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK