reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu?

Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu?

W każdym pozwie należy podać wartość przedmiotu sporu. Bardzo ważne jest jej prawidłowe wyliczenie. Od niej bowiem zależy właściwość rzeczowa sądu oraz tryb w którym będzie rozpatrywany pozew.

Wyliczenie wartości przedmiotu sporu wydaje się czynnością prostą i nie mającą większego znaczenia. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Obowiązek podania wartości przedmiotu sporu w pozwie to tzw. wymóg formalny pisma.

Od tej wartości często zależą opłaty sądowe takie jak wpis. W końcu wartość przedmiotu sporu ma wpływ na właściwość rzeczową sądu.

Co to jest ?

Wartość przedmiotu sporu jest to jak sama nazwa wskazuje suma pieniędzy o którą toczy się spór. Jeżeli sprawa jest o zapłatę pieniędzy stosunkowo łatwo jest obliczyć w.p.s.. Jest to bowiem ta kwota. Tak samo gdy dochodzimy pieniędzy w zamian za jakiś przedmiot (np. odszkodowanie, bezpodstawne wzbogacenie) wtedy wartością przedmiotu sporu jest również ta suma pieniędzy.

Gorzej jest przy pozwach, w których domagamy się wydania rzeczy w naturze, ustalenia istnienia stosunku prawnego, rozwiązania stosunku prawnego.

Przepisy ogóle

Obliczając wartość przedmiotu sporu warto jest znać kilka ogólnych reguł i się do nich stosować.

Jeżeli powód dochodzi pozwem kilku roszczeń. Wtedy podając w pozwie wartość przedmiotu sporu sumuje on wszystkie roszczenia.

Józef G. wynajmował lokal Pawłowi D. Jednocześnie obaj panowie prowadzili interesy. Józef G. właściciel hurtowni sprzedawał Pawłowi D., prowadzącemu sklep artykuły spożywcze. Paweł D. zalegał z zapłatą czynszu za mieszkanie (12.000 zł) a także nie płacił za wydawany mu z hurtowni towar (15.000 zł). Józef G. będzie mógł dochodzić obydwu roszczeń łącznie a wartość przedmiotu sporu wynosić będzie 27.000 zł.

Wartość przedmiotu sporu obejmuje samą należność główną, nie wlicza się do niej tzw. należności pobocznych. Do należności pobocznych zaliczymy m.in. odsetki, koszty i pożytki.

Barbara S. sprzedała samochód Piotrowi Z. za 6.500 zł. Ten nie zapłacił jej umówionej ceny. Od momentu kiedy miała być zapłacone pieniądze minęło 5 lat. Barbara S. wniosła pozew do sądu domagając się zapłaty. Wartość przedmiotu sporu w niniejszej sprawie będzie wynosiła 6.500 zł mimo, że Barbarze S. przysługują odsetki za opóźnienie.

Ważne jest nie tylko właściwe wyliczenie wartości przedmiotu sporu ale również jej podanie. Otóż zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Wartość przedmiotu sporu podaje się w złotych (jeżeli dochodzona kwota wyrażona jest w walucie obcej trzeba podać równowartość w złotych polskich), zaokrąglając w górę do pełnego złotego.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ważne jest nie tylko właściwe wyliczenie wartości przedmiotu sporu ale również jej podanie.
Ważne jest nie tylko właściwe wyliczenie wartości przedmiotu sporu ale również jej podanie.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama