REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradź sobie bez prawnika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Rychter
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W wielu przypadkach nie potrzebujemy pomocy adwokata, radcy prawnego ani notariusza. Umowę sprzedaży lub pożyczki, testament, czy pozew możemy sporządzić sami.

REKLAMA





Kupno-sprzedaż samochodu

Umowa kupna-sprzedaży samochodu musi zawierać przede wszystkim dokładne dane właściciela pojazdu oraz nabywcy. Chodzi o imię, nazwisko, adres oraz numer dowodu osobistego. W umowie powinno zostać zapisane oświadczenie sprzedającego, że jest właścicielem samochodu będącego przedmiotem umowy. W tym miejscu podajemy markę pojazdu, aktualny numer rejestracyjny, numer silnika oraz nadwozia, rok produkcji, kolor oraz ile kilometrów samochód przejechał.

Bez obciążeń i wad

W treści umowy sprzedający oświadcza także, że samochód nie jest obciążony na rzecz osób trzecich, czyli np. nie stanowi zabezpieczenia kredytu zaciągniętego przez jego właściciela. Właściciel oświadcza także, że samochód nie ma wad prawnych, czyli np. nie stanowi przedmiotu użyczenia innej osobie oraz że nie stanowi przedmiotu żadnego postępowania bądź zabezpieczenia roszczeń.

Ważne!

W urzędzie skarbowym należy złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-1

340 zł - wyniesie podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie samochodu za 17 tys. złotych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W umowie musi zostać określona kwota, za jaką samochód zostanie sprzedany. Kwota musi być podana zarówno cyframi jak i słownie.

W umowie powinien znaleźć się zapis, że kupujący oświadcza, iż zna aktualny stan techniczny nabywanego samochodu.

Istotne jest także, aby w umowie zapisać, jakie dokumenty związane z pojazdem są kupującemu wręczane. Chodzi tu głównie o dowód rejestracyjny, czerwoną książeczkę, czyli kartę pojazdu, książkę serwisową, a także instrukcję obsługi i ewentualnie pozostałe dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o homologacji klatki bezpieczeństwa, jeśli np. w samochodzie została taka zainstalowana.

Ważne!

Kupując samochód można poprosić sprzedającego aby umożliwił dokonanie badania technicznego pojazdu w autoryzowanym serwisie określonej marki samochodu. Za takie badanie techniczne zazwyczaj płaci kupujący. Badanie trwa przeważnie kilka godzin i kosztuje około kilkuset złotych


Koszty związane z umową sprzedaży samochodu ponosi kupujący. Zapis o tym, kto poniesie te koszty, musi także znaleźć się w treści umowy. Kupujący musi bowiem umowę zarejestrować w urzędzie skarbowym i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. wartości samochodu.

Umowę sporządzamy w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla sprzedającego i kupującego.

Podpisy pod umową złożone przez sprzedającego oraz kupującego oznaczają, że sprzedający otrzymał w całości sumę pieniędzy, za jaką samochód sprzedał, zaś kupujący w ten sposób potwierdza, że samochód został mu wydany.

Ważne!

Jeśli chcemy, aby inna osoba skutecznie sprzedała w naszym imieniu nasz samochód, musimy ją do tej czynności upoważnić. Pełnomocnictwo udzielone danej osobie musi być podpisane własnoręcznie przez mocodawcę, zaś podpis musi poświadczyć notariusz. Taksa notarialna w tym wypadku wynosi 20 zł plus 22 proc. VAT

Wzór umowy sprzedaży samochodu


Jak sporządzić testament

REKLAMA

Każdy, kto spełnia warunki określone prawem, może według własnej woli rozporządzić swoim majątkiem na wypadek śmierci. Jeżeli nie podejmie za życia żadnych decyzji w tej sprawie, jego dorobek może trafić w przyszłości do rąk niewłaściwych osób.

Jeżeli przyszły spadkodawca sam nie zaplanuje, jak ma być rozdzielony majątek po jego śmierci, i nie sporządzi testamentu, zostanie on podzielony pomiędzy jego spadkobierców zgodnie z prawem cywilnym. Trzeba wiedzieć, że nie zawsze normy prawne powołują do spadku te osoby, które spadkodawca chciałby przede wszystkim obdarować.

Czym jest testament

Testament to czynność prawna, której celem jest rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci. Osoba, która sporządza taki dokument, wskazuje w nim, jaka jest jej wola co do tego, kto i w jakich częściach powinien odziedziczyć jej majątek. Należy pamiętać, że w jednym testamencie może być zawarte rozrządzenie majątkiem tylko jednej osoby. Tak więc nawet małżonkowie nie mogą sporządzić go wspólnie. Trzeba także wiedzieć, że według prawa nie każdy może dokonać takiej czynności. Osoba sporządzająca testament musi spełnić kilka istotnych warunków. Przede wszystkim trzeba posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Testator musi więc mieć ukończone 18 lat i nie może być ubezwłasnowolniony całkowicie lub częściowo. Trzeba także wspomnieć, że testament należy sporządzać osobiście, nigdy więc przez przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Testator musi również być świadomy, że jego zachowanie spowoduje skutek w postaci sporządzenia testamentu i musi tego chcieć.

Trzy możliwe formy

Testament należy sporządzić w jednej z trzech prawnie dozwolonych form. Wśród tych form jest testament holograficzny, który można sporządzić samemu - bez udziału notariusza czy też sądu. Jest to najprostszy i bezpłatny sposób. Należy jednak pamiętać, że taki testament musi zostać sporządzony własnoręcznie, czyli że wykluczone jest napisanie go na komputerze lub maszynie do pisania. Musi być czytelny - jeżeli pisma nie da się odczytać, testament będzie nieważny. Nie możemy podyktować treści naszej ostatniej woli nikomu, nawet najbliższej osobie. Testament musi być bowiem sporządzony naszym pismem. Prawo natomiast nie wymaga, aby został napisany w języku polskim. Możemy więc napisać go w jakimkolwiek innym języku. Warunkiem jest jednak znajomość języka obcego, którym chcemy się posłużyć. Pismo zawierające ostatnią wolę nie musi być też zatytułowane wyrazem testament - ważna jest bowiem jego treść, a nie tytuł. Testament należy opatrzyć datą, aczkolwiek jej brak nie spowoduje nieważności testamentu.

Istnieje możliwość

podstawienia nowego spadkobiercy na wypadek, jeśli właściwy spadkobierca nie dożyje otwarcia spadku lub odrzuci jego przyjęcie


Bardzo ważnym elementem ostatniej woli jest podpis osoby sporządzającej testament. Podpis musi być złożony pod całym dokumentem. Jeżeli jakieś postanowienie testamentu zostanie zamieszczone poniżej podpisu, wtedy nie będzie ono ważne. Dokument musi zostać podpisany co najmniej nazwiskiem, ale najlepiej także i imieniem. Co do nazwiska, to ono także nie musi być zamieszczone w pełnym brzmieniu. Oznacza to, że podpisanie testamentu jednym z członów nazwiska dwuczłonowego nie powoduje nieważności tego dokumentu. Aby jednak podpis pod testamentem był całkowicie jednoznaczny, powinien składać się z imienia, pełnego nazwiska i powinien zostać opatrzony datą. Dzięki temu bez żadnych wątpliwości będzie można zidentyfikować osobę spadkodawcy.

Zmiany testamentu

Testator może dokonywać poprawek w treści swojej ostatniej woli. Główną zaletą testamentu własnoręcznego jest fakt, że można go sporządzić, a także zmienić w każdej chwili. Tak samo w dowolnym momencie można go również odwołać, czyli zniszczyć. Odwołać testament można także poprzez napisanie nowego dokumentu, w którym spadkodawca wyraźnie zaznacza, że odwołuje poprzedni testament. W przypadku braku takiego zaznaczenia poprzedni testament zachowuje swoją ważność, a tracą moc tylko te jego postanowienia, których nie da się pogodzić z treścią nowego testamentu.

Postanowienia ostatniej woli

Głównym postanowieniem testamentu powinno być określenie osoby spadkobiercy. To na niego przejdą nie tylko prawa, ale i obowiązki co do majątku spadkodawcy po jego śmierci. Spadkobierca musi zostać bezwarunkowo powołany do spadku. Oznacza to, że w testamencie nie można zastrzec, że ktoś stanie się spadkobiercą dopiero po spełnieniu jakiegoś warunku lub po upływie jakiegoś terminu. Natomiast inaczej jest z zapisem na rzecz konkretnych osób. Spadkodawca może w testamencie ustanowić taki zapis i on może mieć charakter warunkowy lub terminowy. Dla przykładu - spadkodawca dokonuje zapisu na rzecz córki, zgodnie z którym otrzyma ona po jego śmierci mieszkanie, ale jedynie w przypadku ukończenia studiów. Testament może zawierać także polecenia. Polecenie może odnosić się do spadkobiercy lub zapisobiercy. Zobowiązuje ono osobę powołaną do spadku do wykonania lub zaniechania określonych w testamencie działań. Jeżeli polecenie ma na względzie wyłącznie dobro osoby nim obciążonej, nikt nie może domagać się wykonania polecenia. W innym przypadku wykonania lub zaniechania działań wynikających z polecenia może się domagać wykonawca testamentu lub inny spadkobierca.

NIEWAŻNY TESTAMENT

Testament jest nieważny, gdy jest sprzeczny z ustawą lub zasadami współżycia społecznego (np. jeżeli spadkodawca nakazuje w testamencie spadkobiercy zachowanie sprzeczne z prawem). Nieważny jest także testament sporządzony pod wpływem groźby, istotnego błędu lub jeżeli testator znajdował się w stanie wyłączającym możliwość świadomego i swobodnego działania.

Ważne!

Kilku spadkobierców można powołać w testamencie - jeżeli nie określimy, w jakich częściach będą oni dziedziczyć majątek, przyjmuje się, że dziedziczą w częściach równych


Wzór testamentu własnoręcznego

Wzór testamentu z poleceniem


Podstawa prawna

Art. 949, 959-960, 962, 968 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

KATARZYNA RYCHTER

katarzyna.rychter@infor.pl

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

REKLAMA

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności części orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

REKLAMA