| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Poradź sobie bez prawnika

Poradź sobie bez prawnika

W wielu przypadkach nie potrzebujemy pomocy adwokata, radcy prawnego ani notariusza. Umowę sprzedaży lub pożyczki, testament, czy pozew możemy sporządzić sami.

Kupno-sprzedaż samochodu

Umowa kupna-sprzedaży samochodu musi zawierać przede wszystkim dokładne dane właściciela pojazdu oraz nabywcy. Chodzi o imię, nazwisko, adres oraz numer dowodu osobistego. W umowie powinno zostać zapisane oświadczenie sprzedającego, że jest właścicielem samochodu będącego przedmiotem umowy. W tym miejscu podajemy markę pojazdu, aktualny numer rejestracyjny, numer silnika oraz nadwozia, rok produkcji, kolor oraz ile kilometrów samochód przejechał.

Bez obciążeń i wad

W treści umowy sprzedający oświadcza także, że samochód nie jest obciążony na rzecz osób trzecich, czyli np. nie stanowi zabezpieczenia kredytu zaciągniętego przez jego właściciela. Właściciel oświadcza także, że samochód nie ma wad prawnych, czyli np. nie stanowi przedmiotu użyczenia innej osobie oraz że nie stanowi przedmiotu żadnego postępowania bądź zabezpieczenia roszczeń.

Ważne!

W urzędzie skarbowym należy złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-1

340 zł - wyniesie podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie samochodu za 17 tys. złotych

W umowie musi zostać określona kwota, za jaką samochód zostanie sprzedany. Kwota musi być podana zarówno cyframi jak i słownie.

W umowie powinien znaleźć się zapis, że kupujący oświadcza, iż zna aktualny stan techniczny nabywanego samochodu.

Istotne jest także, aby w umowie zapisać, jakie dokumenty związane z pojazdem są kupującemu wręczane. Chodzi tu głównie o dowód rejestracyjny, czerwoną książeczkę, czyli kartę pojazdu, książkę serwisową, a także instrukcję obsługi i ewentualnie pozostałe dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o homologacji klatki bezpieczeństwa, jeśli np. w samochodzie została taka zainstalowana.

Ważne!

Kupując samochód można poprosić sprzedającego aby umożliwił dokonanie badania technicznego pojazdu w autoryzowanym serwisie określonej marki samochodu. Za takie badanie techniczne zazwyczaj płaci kupujący. Badanie trwa przeważnie kilka godzin i kosztuje około kilkuset złotych


Koszty związane z umową sprzedaży samochodu ponosi kupujący. Zapis o tym, kto poniesie te koszty, musi także znaleźć się w treści umowy. Kupujący musi bowiem umowę zarejestrować w urzędzie skarbowym i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. wartości samochodu.

Umowę sporządzamy w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla sprzedającego i kupującego.

Czytaj także

Aktualizacja: 05.06.2014

Autor:

Małgorzata Kryszkiewicz

Źródło:

GP
e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »