| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Kiedy i jak pozwać wspólników spółki osobowej

Kiedy i jak pozwać wspólników spółki osobowej

Wspólnicy spółek osobowych co do zasady ponoszą subsydiarną (pomocniczą) odpowiedzialność za długi spółki. Wymusza to pewne specyficzne rozwiązania w ramach procedury cywilnej.

Wyrok wydany przeciwko spółce osobowej można zaopatrzyć w klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikom ponoszącym nieograniczoną odpowiedzialność za jej zobowiązania (rozszerzona wykonalność wyroku- art. 7781 kpc).

Może to mieć miejsce jedynie – jeśli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczne lub oczywistym jest, że będzie bezskuteczna (np. powód prowadził już postępowanie egzekucyjne przeciwko spółce na podstawie innego tytułu wykonawczego lub spółka ogłosiła upadłość).

W takiej sytuacji powód ponosi jednak ryzyko tego, że wykonalność wyroku nie będzie mogła być rozciągnięta na małżonka wspólnika (to jest możliwe jedynie wtedy gdy jest on wymieniony w tytule egzekucyjnym np. wyroku). 

Pozwanie wspólnika jest rozwiązaniem, które zawsze należy brać pod uwagę. Należy jednak pamiętać o tym, że wspólnik ponosi odpowiedzialność subsydiarną (pomocniczą). Oznacza to, że odpowiada o tyle, o ile sama spółka ze swojego majątku nie może wypełnić zobowiązania. Drugą cechą odpowiedzialności wspólników spółek jawnych - jest solidarność odpowiedzialności.

Oznacza to, że możemy dochodzić zapłaty od wszystkich wspólników łącznie - bądź od kilku, czy nawet od jednego. Jeśli jeden lub kilku wspólników spełni zobowiązanie - mogą dochodzić wyrównania (regres) od pozostałych wspólników. To jednak nie odbywa się poza zakresem zainteresowania wierzyciela.

Solidarność odpowiedzialności - pozwala "wziąć na celownik" tego wspólnika,  o którym wiemy, że jest w stanie spełnić zobowiązanie i przeciwko niemu skierować postępowanie egzekucyjne.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »