reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Postępowanie uproszczone

Postępowanie uproszczone

Niektóre rodzaje spraw rozpatrywane są w postępowaniu uproszczonym. Dotyczy to spraw o niskiej wartości przedmiotu sporu jak również spraw o zapłatę czynszu za najem. W takich sprawach większość pism procesowych wnosi się na urzędowych formularzach

Postępowanie uproszczone, jak sama nazwa wskazuje, jest mniej skomplikowane. „Uproszczoność” przejawia się przede wszystkim w tym, że nie można w takim postępowaniu kumulować roszczeń, ogranicza się postępowanie dowodowe, a większość pism wnosi się na specjalnych formularzach.

Zakres spraw

W postępowaniu uproszczonym mogą być rozpatrywane sprawy o:

  • Roszczenia wynikające z umów, pod warunkiem jednak, że wartość przedmiotu sporu nie przekracza w takiej sprawie 10 tyś. złotych.
  • Roszczenia o zapłatę czynszu za najem lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu w spółdzielni mieszkaniowej. W tym wypadku wartość przedmiotu sporu nie ma znaczenia.

Formularz

Pozew w postępowaniu uproszczonym wnosi się na urzędowym formularzu. Formularze takie można pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości albo pobrać w wersji papierowej w sądzie.

Jeżeli natomiast pozew został wniesiony na formularzu, wtedy odpowiedz na pozew/sprzeciw/zarzuty muszą być wniesione również na odpowiednich formularzach.

Odmienności postępowania

W postępowaniu uproszczonym nie można kumulować roszczeń. Można zatem dochodzić jedynym pozwem tylko jednego roszczenia. W sytuacjach wyjątkowych można połączyć roszczenia. Jednak muszą one wynikać z tej samej umowy.

Powództwo wzajemne oraz zarzut potrącenia są dopuszczalne tylko i wyłącznie jeżeli nadają się do rozpatrzenia w postępowaniu uproszczonym.

W postępowaniu uproszczonym niedopuszczalne są przekształcenia podmiotowe.

W postępowaniu uproszczonym nie można przeprowadzać dowodu z opinii biegłego.

Opłaty

W sprawach toczących się w postępowaniu uproszczonym łatwo obliczyć wartość tzw. wpisu sądowego. Jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 2000 zł wtedy wpis wyniesie 30 zł.

Jeżeli wpis jest w granicach 2.000 zł do 5.000 zł wtedy wpis wynosi 100 zł.

Natomiast w wypadkach gdy sprawa toczy się o nie mniej niż 5 tyś zł i o nie więcej niż o 7,5 tyś zł. wtedy powód musi zapłacić 250 zł.

W wypadku gdy wartość sprawy przewyższa kwotę 7,5 tyś do zapłaty jest 300 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama