Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu postępowanie uproszczone. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące postępowanie uproszczone.
Aktualizacja: 31.05.2011
Ruszyła kampania „Masz prawo do mediacji”. Obejmie ona szkolenia dla praktyków, a zwykłemu Kowalskiemu ma przybliżyć rolę mediacji i korzyści płynące z alternatywnych rodzajów rozwiązywania konfliktów. »
Jak dochodzić uprawnień z rękojmi w sądzie?
Aktualizacja: 22.08.2011
Przy umowie sprzedaży, sprzedawca odpowiada względem kupującego za wady sprzedanej rzeczy. W sądzie, do określonej wartości przedmiotu, sprawy te będą rozpatrywane w postępowaniu uproszczonym. Co należy wiedzieć o dochodzeniu takich roszczeń? »
O czym musisz wiedzieć, zanim pozwiesz sprzedawcę do sądu?
Aktualizacja: 31.01.2011
Przeciw sprzedawcy, który nie wywiązuje się wobec nas ze swoich obowiązków, możemy wystąpić na drogę sądową. To wie każdy. Nie każdy konsument ma jednak świadomość, że przeważnie trzeba to uczynić na urzędowym formularzu. »
Na co uważać przy postępowaniu uproszczonym?
Aktualizacja: 31.01.2011
Postępowanie uproszczone, jak sama nazwa zresztą wskazuje, ma służyć szybszemu dochodzeniu ochrony prawnej. Warto jednak pamiętać o specyficznych regułach, którymi się kieruje. »
Jak wypełnić pozew na formularzu P
Aktualizacja: 23.08.2011
Zakres spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym określa art. 505(1) kpc. W sprawach tych pozew wnosi się obligatoryjnie na urzędowym formularzu P »
Postępowanie uproszczone w sprawach pracowniczych
Aktualizacja: 11.03.2010
Postępowanie uproszczone jest jednym z postępowań odrębnych, które znacznie przyspiesza cała procedurę. W prawie pracy sprawy w postępowaniu uproszczonym są rozpatrywane przez sądy rejonowe. »
Jak są rozpatrywane sprawy konsumenckie
Aktualizacja: 31.01.2011
Większość spraw konsumenckich będzie rozstrzygana w trybie postępowania uproszczonego. Sprawy, które kwalifikują się do tego trybą mogą być również czasami rozpatrywane w postępowaniu nakazowym. »
Czy postępowanie sądowe jest drogie
Aktualizacja: 23.08.2011
Wbrew powszechnemu przekonaniu wystąpienie do sądu przeciwko sprzedawcy, który nie przestrzega naszych praw nie jest zawsze drogą sprawą. Istotne jest również to, że w przypadku wygranej możemy domagać się zwrotu poniesionych przez nas kosztów. »
Jakie opłaty ponosi się w postępowaniu uproszczonym
Aktualizacja: 23.07.2010
Wniesienie pozwu do sadu wiąże się co do zasady z koniecznością zapłaty pewnej sumy pieniędzy. Kwota ta, przez ustawę określana jako opłata od pozwu, może mieć charakter stały lub proporcjonalny. Wszystko zależy od rodzaju powództwa. Informację o wysokości opłaty odnajdziemy w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. »
Aktualizacja: 16.12.2009
W niektórych sytuacjach względy ekonomiki procesowej przemawiają za dopuszczalnością kumulacji kilku roszczeń w jednym pozwie. Zatem, w jednym pozwie możemy zgłosić kilka samodzielnych roszczeń skierowanych przeciwko temu samemu pozwanemu. »
Opłaty w postępowaniu uproszczonym
Aktualizacja: 16.12.2009
W postępowaniu uproszczonym jest w specyficzny sposób określona wysokość wpisu sądowego. Nie jest on bowiem uzależniony od wartości przedmiotu sporu. »
Opłaty w postępowaniu uproszczonym
Aktualizacja: 05.08.2011
W postępowaniu uproszczonym jest w specyficzny sposób określona wysokość wpisu sądowego. Nie jest on bowiem uzależniony od wartości przedmiotu sporu. »
Aktualizacja: 16.12.2009
Niektóre rodzaje spraw rozpatrywane są w postępowaniu uproszczonym. Dotyczy to spraw o niskiej wartości przedmiotu sporu jak również spraw o zapłatę czynszu za najem. W takich sprawach większość pism procesowych wnosi się na urzędowych formularzach »
Przebieg postępowania uproszczonego
Aktualizacja: 21.01.2010
Dostałem wezwanie na rozprawę w postępowaniu uproszczonym. Jak przebiega takie postępowanie? Czym różni się od zwykłego trybu procesowego? »
Pozew w postępowaniu uproszczonym
Aktualizacja: 10.01.2011
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego część spraw rozpatrywanych jest w postępowaniu uproszczonym. Pozew w takiej sprawie spisany być musi na specjalnym urzędowym formularzu. »