REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kilka roszczeń - jeden proces

Olga  Borkowska
Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych sytuacjach względy ekonomiki procesowej przemawiają za dopuszczalnością kumulacji kilku roszczeń w jednym pozwie. Zatem, w jednym pozwie możemy zgłosić kilka samodzielnych roszczeń skierowanych przeciwko temu samemu pozwanemu.

Anna M. skorzystała z usług warsztatu samochodowego prowadzonego przez Tomasza W., który za naprawę samochodu wystawił Annie rachunek na 1000 złotych. W związku z faktem, iż samochód ostatnio bardzo często się psuł Anna M. postanowiła go sprzedać. Trudności ze sprzedażą samochodu spowodowały, iż Anna M. pożyczyła od Tomasza W. 3000 złotych na nowy samochód. Pożyczkę oraz koszt naprawy samochodu Anna M. miała uregulować jak tylko sprzeda samochód, niestety do dziś nie udało jej się znaleźć kupca na stary samochód, tym samym nie uregulowała ani należności za naprawę samochodu, nie dokonała również zwrotu pożyczki.

REKLAMA

Tomasz W. może wytoczyć dwa powództwa przeciwko Annie M., jak również może je wytoczyć w jednym pozwie.

Co ważne, zgłoszone roszczenia nie muszą pozostawać ze sobą w związku, jak też nie muszą być oparte na tej samej podstawie faktycznej i prawnej. Kumulacja roszczeń może także nastąpić w wyniku zmiany powództwa dokonanej przez powoda, a polegającej na wystąpieniu w toku postępowania z nowym roszczeniem obok roszczenia pierwotnego.

Warunki połączenia roszczeń

Aby w jednym postępowaniu i w jednym orzeczeniu rozstrzygnąć kilka samodzielnych roszczeń skierowanych przeciwko temu samemu pozwanemu, muszą zaistnieć następujące okoliczności,

  •  Roszczenia muszą nadawać się do tego samego trybu postępowania
  •  Ten sam sąd musi być właściwy ze względu na ogólną wartość roszczeń
  • Dla żadnego z roszczeń nie może być przewidziane postępowanie odrębne
  • Dla żadnego z roszczeń nie może zachodzić niewłaściwość sądu według przepisów o właściwości, bez względu na wartość przedmiotu sporu

Po wpłynięciu do sądu pozwu zawierającego kilka samodzielnych roszczeń sąd bada z urzędu czy zachodzą ww. przesłanki kumulacji roszczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli sąd stwierdzi brak przesłanek kumulacji roszczeń, a dodatkowo jest właściwy dla każdego z roszczeń z osobna, przewodniczący zarządzi rozłączenie spraw i przekaże sprawę sądowi właściwemu albo przystąpi do rozpoznania spraw oddzielnie.

Jeżeli sąd nie jest właściwy, ani dla roszczeń połączonych, ani dla któregokolwiek z roszczeń z osobna sąd przekaże sprawę do sądu właściwego.

Sytuację odwrotną do kumulacji roszczeń mamy w przypadku, gdy powód nie dochodzi całego roszczenia, które wynika z konkretnego stosunku prawnego, lecz dochodzi tylko części roszczenia nawet, jeżeli całe roszczenie jest wymagalne.

Postępowanie uproszczone

W postępowaniu uproszczonym możliwość kumulacji roszczeń jest dopuszczalna jedynie w ograniczonym zakresie, mianowicie tylko, gdy roszczenia wynikają z tej samej umowy lub umów tego samego rodzaju.

Skorzystanie przez powoda z możliwości skierowania jednym pozwem kilku roszczeń przeciwko temu samemu pozwanemu nie jest obowiązkowe dla powoda. Powód może, a nie musi skorzystać z możliwości połączenia w jednym pozwie kilku niezwiązanych roszczeń skierowanych przeciwko temu samemu pozwanemu.

Podstawa prawna, art. 191 oraz art. 505(3) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025?

Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025? W ciągu roku zdarzają się takie sytuacje, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, że nie możemy pojawić się w pracy. Jak wystąpić o urlop na żądanie? Kiedy należy powiadomić pracodawcę? Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2025 r.?

Dostęp do alkoholu zostanie w Polsce istotnie ograniczony. Cztery najważniejsze punkty rewolucji w sprzedaży alkoholu

W związku z pojawieniem się, w ostatnim czasie, w sprzedaży alkoholu w tubkach łudząco przypominających musy owocowe dla dzieci (tj. w tzw. alkotubkach) oraz systematycznie wzrastającą dostępnością ekonomiczną alkoholu w Polsce – rynek napojów alkoholowych w Polsce czeka prawdziwa rewolucja. Rząd zapowiada cztery duże zmiany w zakresie ograniczenia dostępu do napojów alkoholowych, mających na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi

Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

REKLAMA

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

REKLAMA

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale nie od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? Od kiedy? Sprawdź, jak zmieniają się przepisy

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

REKLAMA