| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Kilka roszczeń - jeden proces

Kilka roszczeń - jeden proces

W niektórych sytuacjach względy ekonomiki procesowej przemawiają za dopuszczalnością kumulacji kilku roszczeń w jednym pozwie. Zatem, w jednym pozwie możemy zgłosić kilka samodzielnych roszczeń skierowanych przeciwko temu samemu pozwanemu.

Anna M. skorzystała z usług warsztatu samochodowego prowadzonego przez Tomasza W., który za naprawę samochodu wystawił Annie rachunek na 1000 złotych. W związku z faktem, iż samochód ostatnio bardzo często się psuł Anna M. postanowiła go sprzedać. Trudności ze sprzedażą samochodu spowodowały, iż Anna M. pożyczyła od Tomasza W. 3000 złotych na nowy samochód. Pożyczkę oraz koszt naprawy samochodu Anna M. miała uregulować jak tylko sprzeda samochód, niestety do dziś nie udało jej się znaleźć kupca na stary samochód, tym samym nie uregulowała ani należności za naprawę samochodu, nie dokonała również zwrotu pożyczki.

Tomasz W. może wytoczyć dwa powództwa przeciwko Annie M., jak również może je wytoczyć w jednym pozwie.

Co ważne, zgłoszone roszczenia nie muszą pozostawać ze sobą w związku, jak też nie muszą być oparte na tej samej podstawie faktycznej i prawnej. Kumulacja roszczeń może także nastąpić w wyniku zmiany powództwa dokonanej przez powoda, a polegającej na wystąpieniu w toku postępowania z nowym roszczeniem obok roszczenia pierwotnego.

Warunki połączenia roszczeń

Aby w jednym postępowaniu i w jednym orzeczeniu rozstrzygnąć kilka samodzielnych roszczeń skierowanych przeciwko temu samemu pozwanemu, muszą zaistnieć następujące okoliczności,

  •  Roszczenia muszą nadawać się do tego samego trybu postępowania
  •  Ten sam sąd musi być właściwy ze względu na ogólną wartość roszczeń
  • Dla żadnego z roszczeń nie może być przewidziane postępowanie odrębne
  • Dla żadnego z roszczeń nie może zachodzić niewłaściwość sądu według przepisów o właściwości, bez względu na wartość przedmiotu sporu

Po wpłynięciu do sądu pozwu zawierającego kilka samodzielnych roszczeń sąd bada z urzędu czy zachodzą ww. przesłanki kumulacji roszczeń.

Jeżeli sąd stwierdzi brak przesłanek kumulacji roszczeń, a dodatkowo jest właściwy dla każdego z roszczeń z osobna, przewodniczący zarządzi rozłączenie spraw i przekaże sprawę sądowi właściwemu albo przystąpi do rozpoznania spraw oddzielnie.

Jeżeli sąd nie jest właściwy, ani dla roszczeń połączonych, ani dla któregokolwiek z roszczeń z osobna sąd przekaże sprawę do sądu właściwego.

Sytuację odwrotną do kumulacji roszczeń mamy w przypadku, gdy powód nie dochodzi całego roszczenia, które wynika z konkretnego stosunku prawnego, lecz dochodzi tylko części roszczenia nawet, jeżeli całe roszczenie jest wymagalne.

Postępowanie uproszczone

W postępowaniu uproszczonym możliwość kumulacji roszczeń jest dopuszczalna jedynie w ograniczonym zakresie, mianowicie tylko, gdy roszczenia wynikają z tej samej umowy lub umów tego samego rodzaju.

Skorzystanie przez powoda z możliwości skierowania jednym pozwem kilku roszczeń przeciwko temu samemu pozwanemu nie jest obowiązkowe dla powoda. Powód może, a nie musi skorzystać z możliwości połączenia w jednym pozwie kilku niezwiązanych roszczeń skierowanych przeciwko temu samemu pozwanemu.

Podstawa prawna, art. 191 oraz art. 505(3) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego. 

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK