REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kilka roszczeń - jeden proces

Olga Borkowska
Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych sytuacjach względy ekonomiki procesowej przemawiają za dopuszczalnością kumulacji kilku roszczeń w jednym pozwie. Zatem, w jednym pozwie możemy zgłosić kilka samodzielnych roszczeń skierowanych przeciwko temu samemu pozwanemu.

Anna M. skorzystała z usług warsztatu samochodowego prowadzonego przez Tomasza W., który za naprawę samochodu wystawił Annie rachunek na 1000 złotych. W związku z faktem, iż samochód ostatnio bardzo często się psuł Anna M. postanowiła go sprzedać. Trudności ze sprzedażą samochodu spowodowały, iż Anna M. pożyczyła od Tomasza W. 3000 złotych na nowy samochód. Pożyczkę oraz koszt naprawy samochodu Anna M. miała uregulować jak tylko sprzeda samochód, niestety do dziś nie udało jej się znaleźć kupca na stary samochód, tym samym nie uregulowała ani należności za naprawę samochodu, nie dokonała również zwrotu pożyczki.

REKLAMA

Tomasz W. może wytoczyć dwa powództwa przeciwko Annie M., jak również może je wytoczyć w jednym pozwie.

Co ważne, zgłoszone roszczenia nie muszą pozostawać ze sobą w związku, jak też nie muszą być oparte na tej samej podstawie faktycznej i prawnej. Kumulacja roszczeń może także nastąpić w wyniku zmiany powództwa dokonanej przez powoda, a polegającej na wystąpieniu w toku postępowania z nowym roszczeniem obok roszczenia pierwotnego.

Warunki połączenia roszczeń

Aby w jednym postępowaniu i w jednym orzeczeniu rozstrzygnąć kilka samodzielnych roszczeń skierowanych przeciwko temu samemu pozwanemu, muszą zaistnieć następujące okoliczności,

 •  Roszczenia muszą nadawać się do tego samego trybu postępowania
 •  Ten sam sąd musi być właściwy ze względu na ogólną wartość roszczeń
 • Dla żadnego z roszczeń nie może być przewidziane postępowanie odrębne
 • Dla żadnego z roszczeń nie może zachodzić niewłaściwość sądu według przepisów o właściwości, bez względu na wartość przedmiotu sporu

Po wpłynięciu do sądu pozwu zawierającego kilka samodzielnych roszczeń sąd bada z urzędu czy zachodzą ww. przesłanki kumulacji roszczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli sąd stwierdzi brak przesłanek kumulacji roszczeń, a dodatkowo jest właściwy dla każdego z roszczeń z osobna, przewodniczący zarządzi rozłączenie spraw i przekaże sprawę sądowi właściwemu albo przystąpi do rozpoznania spraw oddzielnie.

Jeżeli sąd nie jest właściwy, ani dla roszczeń połączonych, ani dla któregokolwiek z roszczeń z osobna sąd przekaże sprawę do sądu właściwego.

Sytuację odwrotną do kumulacji roszczeń mamy w przypadku, gdy powód nie dochodzi całego roszczenia, które wynika z konkretnego stosunku prawnego, lecz dochodzi tylko części roszczenia nawet, jeżeli całe roszczenie jest wymagalne.

Postępowanie uproszczone

W postępowaniu uproszczonym możliwość kumulacji roszczeń jest dopuszczalna jedynie w ograniczonym zakresie, mianowicie tylko, gdy roszczenia wynikają z tej samej umowy lub umów tego samego rodzaju.

Skorzystanie przez powoda z możliwości skierowania jednym pozwem kilku roszczeń przeciwko temu samemu pozwanemu nie jest obowiązkowe dla powoda. Powód może, a nie musi skorzystać z możliwości połączenia w jednym pozwie kilku niezwiązanych roszczeń skierowanych przeciwko temu samemu pozwanemu.

Podstawa prawna, art. 191 oraz art. 505(3) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

  Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

  1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

  Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniej. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

  Jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

  Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

  Styczeń i luty 2024 r. będą najlepsze do przejścia na emeryturę. Czy ty też zyskasz więcej niż 1783,82 zł?

  Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak nie tylko od tego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się dodatkowo zastanowić, który moment w roku będzie tym najkorzystniejszym na przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także tzw. trzynastki i czternastki.

  REKLAMA

  Podwyżka renty socjalnej do 4300 zł, podwyższa świadczenie wspierające do 9460 zł. Jest to realne?

  Sejm pracuje nad projektem obywatelskim ustawy wprowadzającej podwyżkę renty socjalnej do równowartości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. 4300 zł brutto.

  350 tys. godzin dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów. Jakie zmiany na lekcjach WF w 2024 r.?

  Profilaktyka prozdrowotna w szkołach bardzo ważnym zadaniem w 2024 r. MEiN i AWF będą ściśle współpracować w 2024 r.

  Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

  REKLAMA

  Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

  Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

  Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

  Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

  REKLAMA