REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak doręczyć pismo do sądu

Łukasz Matys
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Aby pismo wywoływało skutki prawne musi być skutecznie doręczone do organu lub sądu. Nie wystarczy tylko napisać pismo do sądu ale trzeba je również skutecznie doręczyć. Jest to o tyle istotne, że pisma niewłaściwie doręczone lub doręczone po upływie terminów nie wywołują skutków prawnych. Warto o tym pamiętać.

Informację na temat tego jak doręczać pisma można znaleźć w kodeksie postępowania karnego, w kodeksie postępowania administracyjnego oraz w kodeksie postępowania cywilnego. W zależności o jakim postępowaniu mówimy.

REKLAMA

Zachować termin

Aby pismo było skutecznie wniesione należy zachować termin przewidziany na jego wniesienie. Mówiąc prościej sąd albo przepisy prawa określają termin na wniesienie pisma. Aby pismo wywołało skutki prawne musi być wniesione w tym terminie.

Dla przykładu apelację należy wnieść w ciągu 2 tygodni od dnia doręczenia wyroku sądu pierwszej instancji. Jeżeli pismo wniesie się po upływie terminu (np. 20 dnia) to wtedy sąd apelację odrzuci. Mówiąc prostszym językiem nie wywoła ona żadnych skutków.

Przesyłka polecona

Pisma w postępowaniu cywilnym można wnieść albo za pomocą poczty albo osobiście złożyć na biurze podawczym.

REKLAMA

W wypadku wysłania pisma pocztą najlepiej dokonać tego przesyłką poleconą. Wtedy bowiem nadawca ma dowód na to, że wysłał danego dnia na wskazany adres list. Jako potwierdzenie nadania może służyć karteczka na której wypisujemy dane adresata i nadawcy albo (stosowana przy większej i częstszej korespondencji) pocztowa książka nadawcza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pismo można też przesłać przesyłką poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W takim wypadku na adres nadawcy powinno przyjść potwierdzenie odbioru przesyłki ze stemplem sądu.

Za datę doręczenia pisma uważa się wtedy dzień nadania przesyłki na poczcie.

Aby nadanie wywoływało skutki prawne należy nadać przesyłkę (list) przez polskiego operatora pocztowego czyli Pocztę Polską. Nadanie przesyłki kurierem wywołuje skutki prawne nie z momentem przekazania przesyłki kurierowi a z chwilą doręczenia przesyłki do sądu.

Na biurze podawczy

Każdy sąd ma swoje biuro podawcze. To tam petenci mogą składać pisma do sądu. Biuro podawcze zazwyczaj znajduje się w centralnym miejscu w budynku sądu.

Składając pismo na biurze podawczym warto mieć jedną dodatkową kopię pisma. Na tej dodatkowej kopi pracownica sądu przybija pieczęć sądu. Na pieczęci znajduje się data i godzina, o której zostało złożone pismo a także nazwa sądu ilość złożonych kopii, potwierdzenie wniesienia opłaty sądowej oraz ilość załączników. Pieczęć taka nazywana jest prezentatą.

Odpowiednia ilość kopii

Pismo należy złożyć w odpowiedniej ilości kopii. Do sądu doręcza się kopię dla sądu oraz po jednej kopii pisma dla każdego z podmiotów postępowania.

W sprawie pozwanymi jest Adam B. i Roman O. jako pozwani solidarni. Grzegorz A., który jest powodem musi doręczyć pismo dla sądu a także po jednym egzemplarzu dla Adama B. i Romana O.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Likwidacja abonamentu RTV już przesądzona? Ale od kiedy? Nowa ustawa medialna nie wejdzie (raczej) w życie przed 2025 rokiem

Likwidacja abonamentu RTV jest jednym z kluczowych założeń nowej ustawy medialnej, której założenia zostały poddane konsultacjom od 24 czerwca 2024 r. Głównym celem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i nowej ustawy medialnej jest wdrożenie Europejskiego Aktu o Wolności Mediów do polskiego porządku prawnego, reforma KRRiT, zmiana zasad powoływania władz w spółkach medialnych i finansowania mediów publicznych. Nowa ustawa obejmie też przepisy regulujące zasady koncentracji na rynku medialnym oraz działalności jednostek samorządu terytorialnego na rynku mediów lokalnych. Uwagi do przygotowanych założeń będzie można zgłaszać do 23 września br. Natomiast sam projekt nowej ustawy ma być gotowy pod koniec 2024 roku. Widać więc wyraźnie, że najprawdopodobniej jeszcze w 2025 roku będziemy musieli płacić abonament rtv wg dotychczasowych zasad.

Bez wizy do Chin na okres do 15 dni wjedziesz z polskim paszportem. W każdym celu. Decyzja już podjęta

Rząd Chin zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla obywateli Polski. O decyzji poinformowano w 24 czerwca 2024 r. po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem w Pekinie.

Praca i dorabianie na rencie 2024. Ile można zarobić, żeby ZUS nie zmniejszył lub zawiesił wypłaty renty?

ZUS informuje, że renciści, którzy mają orzeczoną niezdolność do pracy, mimo ograniczeń wynikających ze stanu zdrowia mogą podejmować pracę zarobkową. Muszą tylko uważać na graniczne kwoty przychodu. Jakie są te limity w czerwcu, lipcu i sierpniu 2024 r.?

Przewóz i przesyłanie leków przez granice – przepisy polskie, limity, zasady i wyjątki

Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i warunków przewożenia przez granicę Rzeczypospolitej Polskiej leków (produktów leczniczych), środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego.

REKLAMA

Polacy ufają bankom? Tylko 43 proc. konsumentów czyta umowy kredytowe w całości. 10 proc. konsultuje z prawnikiem

Aż 17,3% Polaków zaciągających kredyt w banku lub w innej instytucji finansowej w ogóle nie zapoznaje się z zapisami umowy. Do tego 19,7% ankietowanych sprawdza jedynie wybrane fragmenty. Cały dokument czyta 43,1% badanych, a zaledwie 10,4% respondentów dodatkowo konsultuje poszczególne zapisy z prawnikiem. Ponadto 8,2% uczestników sondażu nie tylko analizuje wszystko, ale również prosi o pomoc kogoś znajomego. Autorzy badania, komentujący ww. wyniki, uważają, że są one alarmujące. Nie czytając umowy zawieranej z bankiem, kredytobiorcy narażają się na potencjalne pułapki, w tym ukryte opłaty czy niekorzystne warunki spłaty. Tak wynika z badania UCE RESEARCH i Kancelarii SubiGo przeprowadzonego w I połowie czerwca 2024 r.

Ochrona sygnalistów z podpisem prezydenta. Najważniejsze zmiany

Ustawa z dnia 14 czerwca o ochronie sygnalistów została podpisana przez prezydenta i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Jakie są najważniejsze założenia nowych przepisów? Kim jest sygnalista i jaka ochrona mu przysługuje?

To koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025

Czy to koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Na razie jednak nie wiadomo czy i kiedy zmiany mają szansę zostać wprowadzone. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że miałyby one jedynie usankcjonować już istniejącą praktykę, możliwe, że nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025.

Rekordowa strata banku BPH za poprzedni rok. Co powinni zrobić Frankowicze?

Pod koniec maja Bank BPH S.A. opublikował sprawozdanie finansowe za 2023 rok. Sprawozdanie prezentujące rekordową w historii polskiej bankowości stratę na poziomie 5,5 mld złotych, przy stracie na poziomie 1,7 mld złotych za 2022 rok. Czy zatem kredytobiorcy frankowi posiadający kredyty hipoteczne w tym banku mają się czego obawiać? 

REKLAMA

Tych pamiątek nie przywoź z wakacji bez odpowiednich pozwoleń

Pamiątki z podróży. Jedni przywożą magnesy, inni przyprawy, jeszcze inni lokalne rękodzieło. Ale z zagranicznych wojaży pewnych rzeczy nie należy przywozić, zwłaszcza spoza granic UE. Co w sytuacji, gdy chcemy przywieźć nasiona rośli albo egzotyczne kwiaty?

1900 zł miesięcznie nowego świadczenia w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Jakie warunki powinni spełnić rodzice?

1 października 2024 r. startuje nowe świadczenie „Aktywny rodzic”. Celem tych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Jaką pomoc przewidziano w przepadku dzieci z niepełnosprawnością?

REKLAMA