Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyrok zaoczny

Łukasz Matys
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W określonych przez kodeks wypadkach sąd może wydać wyrok zaoczny. Czym wyrok zaoczny różni się od zwykłego wyroku i jakie uprawnienia daje powodowi.

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia wyroki zaoczne. Poświęca im nawet oddzielny rozdział.

REKLAMA

Kiedy można wydać

Sąd wydaje wyrok zaoczny w sytuacji gdy pozwany nie bierze udziału w postępowaniu. Pozwany nie bierze udziału w postępowaniu jeżeli:

 • nie wnosi w sprawie odpowiedzi na pozew,
 • nie stawia się na rozprawie lub posiedzeniu, a pozwany nie zastrzegł, że postępowanie można przeprowadzić pod jego nieobecność.

Warto wiedzieć, że gdy zachodzą podane wyżej przesłanki sąd musi (a nie może) wydać wyrok zaoczny.

Natychmiastowa wykonalność

Każdy wyrok zaoczny jest z urzędu zaopatrzony w rygor natychmiastowej wykonalności.

Doręczenie

Sąd z urzędu doręcza obydwu stronom wyrok, wraz informacją o przysługującym im środkach zaskarżenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzeciw

Każda ze stron może zaskarżyć wyrok zaoczny. Jednak pozwanemu i powodowi przysługują inne środki zaskarżenia. Pozwany może złożyć od wyroku zaocznego sprzeciw. Ma na to 7 dni od dnia w którym został mu wyrok został mu doręczony.

W sprzeciwie pozwany powinien przytoczyć zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz fakty i dowody na ich uzasadnienie. W sprzeciwie pozwany może wnieść również o zawieszenie rygoru natychmiastowej wykonalności.
Jeżeli sprzeciw został złożony prawidłowo, przewodniczący wyznacza termin rozprawy i zarządza doręczenie sprzeciwu powodowi.

Apelacja

Powód wnosi od wyroku zaocznego apelację. Powód w wypadku gdy jego powództwo zostało oddalone w całości lub w części może w ciągu tygodnia od doręczenia mu wyroku żądać uzasadnienia. Po otrzymaniu wyroku wraz z uzasadnieniem może on wnieść do sądu apelację.

Ponowne rozstrzygnięcie

Po ponownym rozpoznaniu wydaje wyrok w którym:

 • wyrok zaoczny w całości lub części utrzymuje w mocy lub
 • uchyla go i orzeka o żądaniu pozwu lub
 • pozew odrzuca lub
 • postępowanie umarza.

Koszty postępowania

Koszty rozprawy zaocznej (rozprawy, która się odbywa po wniesieniu sprzeciwu) co do zasady ponosi pozwany. Dzieje się tak nawet w wypadku gdy sąd uchylił wyrok zaoczny. Tylko w dwóch sytuacjach pozwany nie będzie musiał ponosić kosztów postępowania. Ma to miejsce gdy:

 • niestawiennictwo pozwanego było niezawinione,
 • do akt nadesłanych do sądu przed rozprawą nie dołączono wyjaśnień pozwanego.

Jednakże gdy pozwany cofnął sprzeciw (a sąd uzna to za dopuszczalne) sąd umarza postępowanie i orzeka o kosztach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wybory 2023. Kto i jak może wnieść protest wyborczy?

  Sąd Najwyższy wydał komunikat w sprawie protestów wyborczych. ​Oto najważniejsze informacje odnośnie do zasad i trybu wnoszenia protestów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na dzień 15 października 2023 r.

  Wypadek na A1. Obrońca S. Majtczaka złożył wniosek o list żelazny

  Wypadek na A1. Mecenas Bartosz Tiutiunik, adwokat Sebastiana Majtczaka podejrzanego o spowodowanie wypadku na autostradzie, w którym zginęła 3-osobowa rodzina złożył wniosek o list żelazny dla swojego klienta. "Mojemu klientowi nie dano szansy na zajęcie stanowiska procesowego" - powiedział.

  Zwolnienie z podatku emerytur do 5 tys. zł brutto - obietnica wyborcza

  Po wygranych wyborach wprowadzimy zwolnienie od podatku dla wszystkich emerytów, którzy dostają emerytury do 5 tys. zł brutto, wszyscy inni zapłacą mniejszy podatek - zapowiedziała w opublikowanym w środę spocie wyborczym Koalicji Obywatelskiej wiceprzewodnicząca PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

  Intercyza. 42 proc. młodych małżonków decyduje się na rozdzielność majątkową

  Na rozdzielność majątkową decyduje się 42 proc. małżonków pomiędzy 18. a 29. rokiem życia – wynika z raportu „Związek a finanse”. Natomiast wśród seniorów powyżej 60. roku rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma 4–5 proc. respondentów.

  REKLAMA

  Greedflation

  Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

  Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

  Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

  Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

  REKLAMA

  Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

  W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

  Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

  Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

  REKLAMA